Czy hałas w Warszawie da się zmniejszyć? Jakie działania przewiduje Program Ochrony Środowiska przed hałasem? Do 20 kwietnia 2018 r. można zgłaszać uwagi do Programu, a w poniedziałek, 9 kwietnia, wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym.
Program Ochrony Środowiska przed hałasem jest to dokument, który po uchwaleniu, zgodnie z obowiązującym prawem, zaprezentuje kierunki działań i proponowane rozwiązania, które mają doprowadzić do poprawy klimatu akustycznego miasta, czyli ograniczenia nadmiernego poziomu hałasu w stolicy. Program zawiera m.in. zapisy dotyczące nadzorowania przestrzegania standardów akustycznych przez zarządzających drogami, liniami tramwajowymi i kolejowymi, lotniskami, zakładami przemysłowymi oraz przez inne podmioty odpowiedzialne za emisję hałasu do środowiska.
Założenia Programu skupiają się na kształtowaniu klimatu akustycznego miasta poprzez podejmowanie działań strategicznych. Działania te mają charakter globalny, ich zasięg przestrzenny jest duży, a czas trwania rozbity na różne horyzonty czasowe. Są to np.:
• planowanie i gospodarka przestrzenna z uwzględnieniem problemów akustycznych,
• polityka transportowa, w tym: budowa obwodnic, wspieranie i popularyzacja cichej komunikacji miejskiej, zmniejszanie natężenia ruchu w porze dziennej i nocnej, ograniczanie prędkości, zakaz ruchu pojazdów ciężkich na wybranych drogach lub w wytypowanych obszarach miasta, poprawę płynności ruchu z wykorzystaniem tzw. „zielonej fali”, wprowadzenie w sterowaniu ruchem priorytetów dla komunikacji autobusowej i tramwajowej, wprowadzenie stref płatnego parkowania,
• edukacja ekologiczną.
Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00, pl. Bankowy 2, XIX piętro, pok. 1915.
O Programie można także rozmawiać podczas spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się 9 kwietnia 2018 r. w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 w godz. 17.00-19.00.
O Programie Ochrony Środowiska przed hałasem rozmawiamy z Magdaleną Rawicką-Polnik z Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy
Przewidziano osiem głównych obszarów działań w zakresie redukcji hałasu tramwajowego, który jest drugim najistotniejszym źródłem oddziaływania w mieście. Ponadto, w latach 2021-2023 planowany jest zakup łącznie 213 tramwajów jedno- i dwukierunkowych, całkowicie niskopodłogowych, o lepszych parametrach akustycznych niż obecnie eksploatowane, co będzie skutkować redukcją hałasu dla całej sieci tramwajowej.
Program wskazuje również kierunki działania dla hałasu kolejowego i lotniczego.
Jak powstawał Program, czy w tym procesie brały udział organizacje pozarządowe?
Po opracowaniu w roku 2017 Mapy akustycznej m.st. Warszawy, w celu prezentacji jej wyników, zorganizowane zostały dwa spotkania otwarte dla mieszkańców i organizacji pozarządowych. Podczas tych spotkań strona społeczna działała bardzo aktywnie, zgłaszając wnioski, dotyczące przykładowo zakresu danych przedstawionych na Mapie.
Jaki był wkład NGO i mieszkańców, na co strona społeczna zwróciła uwagę, co dzięki nim znalazło się w Programie?
Przedstawienie izofon w przedziałach 45 - 50 dB i 50 - 55 dB wykracza poza zakres formalny Mapy akustycznej m.st. Warszawy i Programu ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy, jednakże jest to odpowiedź na wnioski zgłaszane przez mieszkańców i stanowi słuszne działanie prospołeczne w długookresowej polityce ochrony środowiska przed hałasem.
Opracowane izofony zostaną udostępnione na portalu Mapy oraz stanowić będą załącznik do Programu.
Co w Programie jest najważniejsze, na co warto zwrócić uwagę podczas konsultacji? I dlaczego warto wziąć w nich udział?
Istotne jest, że Program dostarcza mieszkańcom szerokiej wiedzy na temat jakości środowiska, w jakim żyją i zagadnień dotyczących ochrony środowiska przed hałasem.
Mieszkańcy mają również możliwość wniesienia własnych uwag i wniosków do jego treści, a zatem mogą współdecydować o podejmowanych przez Miasto działaniach naprawczych.
Udział mieszkańców pozwala na zidentyfikowanie problemów lokalnych, które w analizach globalnych mogłyby nie zostać dostrzeżone.
Wszystkie zgłoszone przez stronę społeczną uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone i zebrane w opracowaniu stanowiącym załącznik do Programu, czyli w Raporcie z konsultacji Programu ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy. Znajdą się w nim również informacje, czy i w jakim zakresie poszczególne wnioski zostały uwzględnione w treści Programu.
Konsultacje Programu Ochrony Środowiska przed hałasem trwają do 20 kwietnia. 9 kwietnia, w godzinach 17:00-19:00, w Centrum Kreatywności Targowa odbędzie się spotkanie poświęcone temu dokumentowi.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23