Na którym z warszawskich dachów bawił się Pablo Picasso i gdzie spotkać można krasnala z Pomarańczowej Alternatywy? Tego można było dowiedzieć się w każdą sobotę przez całe wakacje. Okazuje się, że warszawiacy polubili stolicę widzianą z okien zabytkowego ogórka, a Fundacja Centrum Europy ma już dalsze pomysły, jak nas zaskoczyć. Tej zimy Plac Konstytucji będzie słoneczny, a mieszkańcy chodzić będą w krótkich rękawkach.
Już jutro ostatnia możliwość przejazdu „ogórkiem”, który przez całe lato zabierał mieszkańców stolicy w podróż po nieznanych zakątkach Żoliborza, Mokotowa i Pragi. – Zainteresowanie projektem było naprawdę wyjątkowo duże. Właściwie już w poniedziałek kończyły się rezerwacje, których można było dokonywać przez Internet – podsumowuje Łukasz Kowalczyk z Fundacji Inicjatyw Międzynarodowych i Obywatelskich „Centrum Europy”, która jest inicjatorem tych niecodziennych podróży. – Autobus był co prawda tylko jeden, bo w założeniu projekt miał być niekomercyjny, ale od tych, którym udało się dostać do środka, otrzymywaliśmy zawsze pozytywne opinie, co oznacza, że nasz pomysł przypadł do gustu mieszkańcom stolicy – mówi zadowolony.
Tegoroczne nietypowe wycieczki, będące częścią projektu „Oswajanie Warszawy”, to kontynuacja zeszłorocznych wyjazdów zabytkowym tramwajem na Pragę. Projekt realizowany był we współpracy z Biurem Kultury Urzędu Miasta, Klubem Miłośników Komunikacji przy wsparciu prywatnych sponsorów, m.in. Centrum Handlowego Warszawa Wileńska i Teatru Capitol. Wszystkie autobusy odjeżdżały z pl. Piłsudskiego i jednorazowo mogły pomieścić 40-45 pasażerów.
– Widząc ogromne zainteresowanie, postanowiliśmy tego lata dać warszawiakom możliwość zobaczenia w ten nietypowy sposób także innych dzielnic, a dzięki zmianie środka komunikacji nie byliśmy w wyznaczaniu tras ograniczeni torami tramwajowymi – opowiada Kowalczyk.
Gdzie bywał Picasso?
Gdzie znajduje się najstarszy dom mieszkalny na Pradze? Na Targowej 50/52. Gdzie mieszkał Jan Wedel? Na rogu Madalińskiego i Puławskiej. Nieopodal rezyduje również krasnal ze słynnej Pomarańczowej Alternatywy. Okazuje się też, że jedna z praskich syrenek zamiast miecza trzyma w dłoni bukiet mleczy, a Marymont zawdzięcza swoją nazwę Marysieńce Sobieskiej. Pablo Picasso bawił się zaś przednio w 1948 roku na dachu Szklanego Domu przy Mickiewicza 34/36, podczas bankietu zorganizowanego mu przez ówczesne władze miasta. Tego właśnie dowiedzieć można było się podczas „ogórkowych” przejażdżek. Ich trasę opracował Michał Pilich, znany varsavianista, autor przewodnika "Warszawska Praga", który poprowadził pierwszą wycieczkę tego lata. Po każdym z przejazdów jego uczestnicy udawali się także na spacer po wybranym fragmencie danej dzielnicy. W ten sposób odwiedzili m.in. jeden z największych i najpiękniejszych warszawskich kościołów – bazylikę księży salezjanów przy ul. Kawęczyńskiej czy park Królikarnia.
Projekt udowadnia, że wycieczki po Warszawie mogą być atrakcyjne nie tylko dla turystów, ale i samych mieszkańców, również tych, którzy spędzili tu już kilkadziesiąt lat swojego życia. Poza Placem Zamkowym, Pałacem Kultury czy Wilanowem jest bowiem co odkrywać, a z pozoru nieciekawe miejsca leżące poza popularnym szlakiem turystycznym linii 180 mają swoją fascynującą historię.
Czy projekt kontynuowany będzie w przyszłym roku? Na pewno. – Nie wiemy jeszcze, jak dokładnie będzie się rozwijał i jakie kolejne modyfikacje wprowadzimy, ale z pewnością pokażemy jeszcze warszawiakom inną stronę stolicy – zapewnia Łukasz Kowalczyk.
Lato w grudniu
Lato się kończy, ogórek może spokojnie odpoczywać do następnego sezonu, ale Fundacja Centrum Europy już szykuje nowe niespodzianki. – Być może we wrześniu zorganizujemy jednorazową akcję związaną z Jarmarkiem Floriańskim, ale to jeszcze nic pewnego. Tegoroczna zima na Placu Konstytucji będzie jednak upalna – zdradza Kowalczyk. W ramach projektu „W środku lato” w grudniu lub w styczniu na Placu Konstytucji ustawiony zostanie kubik. W jego wnętrzu sfilmowani w lecie warszawiacy będą się przechadzać w krótkim rękawku w przestrzeni skąpanej słońcem.
***
29 lipca ostatni przejazd ogórkowymi trasami:
• Żoliborz – godz. 10
pl. Piłsudskiego – pl. Grunwaldzki – Popiełuszki – Krasińskiego – pl. Wilsona – Mickiewicza – Potocka – Gdańska – Hłaski – Rudzka – Klaudyny – Podleśna – Podczaszyńskiego – Żeromskiego – Przybyszewskiego – Kasprowicza – Pstrowskiego – Marymoncka – pl. Wilsona
• Mokotów – godz. 12
pl. Piłsudskiego – pl. Unii Lubelskiej – Spacerowa – Belwederska – Chełmska – Czerniakowska – Idzikowskiego – Sikorskiego – al. Wilanowska – Puławska – Woronicza – Wielicka – al. Niepodległości – Woronicza – Puławska – Madalińskiego – Chodkiewicza – Rakowiecka – Puławska
• Praga Płn. i Płd. – godz. 14
pl. Piłsudskiego – most Poniatowskiego – rondo Wiatraczna – Grochowska – Targowa – Ząbkowska – Kawęczyńska – Otwocka – Radzymińska – Ząbkowska – Targowa – 11. Listopada – Strzelecka – Stalowa – Konopacka – Wileńska – Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – most Gdański
Źródło: inf. własna ngo.pl