Komenda Główna Policji dokonała zmian w nazewnictwie kategorii „Bezdomność” w Krajowej Mapie Zagrożeń
Dzięki wspólnym działaniom dwóch zespołów Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz organizacji pozarządowych nastąpiła korzystna zmiana w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa KG Policji. Pierwotnie mapa stygmatyzowała osoby bezdomne.
Dzięki wspólnym działaniom Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych i Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz organizacji pozarządowych zajmujących się osobami w kryzysie bezdomności Komenda Główna Policji dokonała zmian w nazewnictwie kategorii „Bezdomność” w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa KG Policji.
Przyjęto zaproponowany w uchwale RDPP zapis wskazujący na występowanie bezdomności jako stanu krytycznego, bez dodatkowego stygmatyzowania osób i tak znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - "Osoba bezdomna wymagająca pomocy".
To dobry krok w kierunku zmiany nastawienia społeczeństwa do osób bezdomnych. Pamiętajmy, że tak niewiele potrzeba, żeby kryzys bezdomności dotknął każdego z nas.
Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa „bezdomność” pojawia się jako zagrożenie samo w sobie.
Traktowanie bezdomności jako zagrożenia powoduje reakcje obronne, często nacechowane agresją (…).
W związku z powyższym Rada proponuje dokonanie zmiany w nazewnictwie kategorii i rozważenie propozycji zmiany (…) nazw, które wskazują występowania bezdomności jako stanu bez dodatkowego stygmatyzowania osób, które i tak znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
(fragmenty uzasadnienia do uchwały RDPP, zobacz: Uchwała nr 47 Rady Działalności Pożytku Publicznego z dnia 10 września 2019 r. w sprawie nazewnictwa kategorii Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Komendy Głównej Policji (w serwisie pozytek.gov.pl).