Jaka Warszawa przyszłości? Zdanie organizacji także jest ważne
Trwają prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym. Zachęcamy organizacje do włączenia się w ten proces! Do 30 września można wypełnić ankietę oraz złożyć wnioski do planu ogólnego.
Strategia rozwoju Warszawy 2040 + oraz plan ogólny określą, w jakim kierunku będzie rozwijać się Warszawa w perspektywie co najmniej 20 lat. Zastąpią one obecną Strategię #Warszawa2030 oraz studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.
Do końca września każdy mieszkaniec i mieszkanka Warszawy może wziąć udział w pierwszym etapie prac nad Strategią Warszawa 2040+ oraz planem ogólnym.
Wystarczy:
- wypełnić ankietę dotyczącą priorytetów rozwoju Warszawy do strategii,
- złożyć wniosek do planu ogólnego.
Formularze do obu dokumentów dostępne są na stronie: https://konsultacje.um.warszawa.pl/processes/Warszawa2040#subcontent
Zdanie organizacji także jest ważne
Swój wkład w prace mogą wnieść także organizacje pozarządowe oraz komisje dialogu społecznego, np. składając wnioski do planu ogólnego.
Do włączenia się w prace nad tymi strategicznymi dokumentami zachęcała Paulina Nowicka-Karpińska, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. strategii rozwoju miasta, która była obecna na wrześniowym posiedzeniu Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Poprosiła WRDPP o przekazanie uwag do Strategii: czego - z punktu widzenia organizacji pozarządowych – brakuje w dotychczasowej Strategii #Warszawa2030 (szczególnie jeśli chodzi o zakres interwencji, system wdrażania programów i rolę organizacji pozarządowych).
– Proszę zgłaszać te uwagi, będziemy nad tym pracować, chociaż być może dopiero w przyszłym roku – mówiła Paulina Nowicka-Karpińska.
W trakcie dyskusji po prezentacji Pełnomocniczki ds. strategii rozwoju miasta, pytano m.in. o możliwość zorganizowania spotkań przedstawicieli biur pracujących nad Strategią z organizacjami skupionymi w KDS-ach. Paulina Nowica-Karpińska poinformowała, że do grudnia nie są planowane ani umawiane żadne spotkania, ponieważ urzędnicy i urzędniczki skupiają się na pracy merytorycznej. Sugerowała natomiast przygotowanie i złożenie wniosków do planu ogólnego.
– Jest możliwość zadawania pytań do eksperta: jak formułować zapisy, aby zabezpieczyć interes, o którym myślicie – podpowiedziała.
Z podobnych powodów prace nad Strategią nie będą przedmiotem rozmów w czasie Forum Komisji Dialogu Społecznego.
– O wiele efektywniejsze będzie, jeśli poszczególne KDS-y wypracują swoje stanowiska i zgłoszą uwagi, ponieważ tam organizacje najlepiej znają swoje problemy i potrzeby – powiedziała Ewa Kolankiewicz.
Zobacz nagranie spotkania konsultacyjnego
Na początku września odbyło się spotkanie, podczas którego omawiano oba dokumenty i prace nad nimi. Tutaj można się zapoznać z nagraniem z tego wydarzenia.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23