Jak zostać organizacją przyjazną wolontariuszom i wolontariuszkom?
Co robić, aby wolontariat w organizacji był profesjonalny, pożyteczny, ciekawy, rozwijający ludzi, a przede wszystkim niósł konkretną pomoc? Przypominamy cykl artykułów „Dobry wolontariat krok po kroku” (#DWKPK), przygotowanych przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.
Wolontariat? A komu to potrzebne?
– Po co właściwie robić coś, co nie jest obowiązkowe, nie przynosi zysków, a w dodatku zabiera czas? Cytując klasyka: wolontariat – a komu to potrzebne? – pyta Katarzyna Osior-Szot z Centrum Wolontariatu i sama na to pytanie odpowiada: wolontariat czyni nas bardziej ludzkimi ludźmi, rozwija nas jako społeczeństwo obywatelskie, stanowi świetne narzędzie rozwojowe, także w środowisku zawodowym, buduje mosty zamiast murów, zmienia świat na lepsze.
Jak to rozumieć? Dowiesz się z artykułu: Wolontariat – a komu to potrzebne? >
Zanim wolontariusze zaczną działać...
Jak przygotować organizację na przyjęcie wolontariuszy? Jak ich przeszkolić do wykonywania zadań? O czym pamiętać?
Zadbajmy o dokumentację, przydzielmy zadania, przygotujmy przestrzeń dla wolontariuszy, wyznaczmy dyżury koordynatora, zacznijmy z pompą, zorganizujmy szkolenia, zgromadźmy narzędzia – podpowiada Agnieszka Lissowska-Lewkowicz Centrum Wolontariatu.
Co to dokładnie znaczy? Przeczytaj w tekście "Zanim wolontariusze zaczną działać…" >
(Co najmniej) pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz organizować wolontariat
Aby program wolontariatu był oparty na solidnych podstawach i dobrze funkcjonował, należy się do tego przygotować. O czym warto pamiętać, gdy chcemy zacząć współpracę z wolontariuszami?
– Zastanówmy się, po co nam wolontariat. Weźmy pod uwagę, że wolontariat kosztuje i zabiera czas. Zadbajmy o koordynatora wolontariatu. Zróbmy plan ładowania taczek, zanim zaczniemy je wozić. Nieustannie sprawdzajmy, czy wozimy taczki we właściwym kierunku – Katarzyna Osior-Szot z Centrum Wolontariatu wymienia rzeczy, które warto wiedzieć, jeśli chce się organizować wolontariat.
Wolontariat? Robię to też dla siebie
– Jasne określenie korzyści, które zaangażowanie społeczne przyniesie obu stronom – beneficjentom i wolontariuszom – to klucz do działań długoterminowych, które poza odpowiedzią na potrzeby innych ludzi okazują się też drogą do zaspokojenia potrzeb wolontariusza. Wpływają one na jego rozwój, przynoszą mu nową wiedzę i umiejętności, wzmacniają poczucie własnej wartości.
W większości działań wolontariackich można postawić nie tylko cele społeczne, lecz także rozwojowe dopasowane do potrzeb konkretnych wolontariuszy – pisze Anna Walas Wielu z Centrum Wolontariatu i podpowiada, jakimi metodami pracować z wolontariuszami w tym duchu.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23