„Osoby pozostające bez pracy oraz pracownicy mogą zmienić zawód lub podwyższyć kwalifikacje, korzystając ze szkoleń dofinansowanych przez Unię Europejską. Grupą preferowaną w unijnych projektach szkoleniowych są starsi pracownicy” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Artykuł przedstawia sześć sposobów na poprawę kwalifikacji zawodowych, które mogłyby następnie zaowocować zmianę pracy. Oferta szkoleniowa jest bardzo bogata. Wszystkie projekty finansowane są z funduszy europejskich.
Osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą zwrócić się do swojego szefa z prośbą o wysłanie na jedno ze szkoleń finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Oddelegowanie przez pracodawcę jest tutaj konieczne. „W takich projektach występuje pomoc publiczna, która jest udzielana przedsiębiorcy delegującemu pracowników na szkolenia.(..) część (opłaty za szkolenie – przyp. red.) w postaci tzw. wkładu własnego musi wnieść przedsiębiorca” – czytamy w artykule. Pracodawca może to zrobić np. w formie wynagrodzenia pracownika.
Kolejną formą szkolenia jest kurs „z własnej inicjatywy”. Tutaj mamy do dyspozycji szeroką ofertę specjalistycznych firm szkoleniowych, które realizują projekty w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Szkolenia są bezpłatne, ale raczej nie możemy na nie iść w godzinach naszej pracy. „Najwięcej takich projektów jest adresowanych do osób o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach” – czytamy. Aby wziąć udział w takim szkoleniu trzeba wykazać się odpowiednią formą zatrudnienia jak: umowa o pracę, umowy o dzieło, umowy-zlecenia, spółdzielczej umowy o pracę, lub wykonujące pracę na podstawie powołania, mianowania lub wyboru. W tych szkoleniach otrzymamy zwrot kosztów dojazdu i dofinansowanie do opieki nad dzieckiem.
Szkolić mogą się nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy, którzy prowadzą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Takie szkolenia wzmocnią ich zarządcze umiejętności. Tak jak w przypadku szkoleń dla pracowników, szkolenia pracodawców traktowane są jak pomoc publiczna. „Wkład własny może jednak zostać rozliczony w formie bezgotówkowej, wtedy udział w szkoleniu dla menadżerów będzie całkowicie bezpłatny” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Osobny program szkoleniowy skierowany jest do mieszkańców wsi i miasteczek poniżej 5 tys. mieszkańców. Program Leader realizuję niektóre gminy wiejskie i organizacje pozarządowe. Pieniądze przeznaczane są na kursy językowe, wszelkiego rodzaju szkolenia i warsztaty, które podnoszą jakoś życia ich uczestników. Szkolenia mogą być płatne. Aby wziąć w nich udział trzeba mieć meldunek na terenie konkretnej Lokalnej Grupy Działania (LGD).
Ostatni program szkoleniowy skierowany jest do osób z sektora 45+ i 50+. „Firmy ubiegające się o unijne dotacje na szkolenia, otrzymują w konkursach punkty preferencyjne za podjęcie się pracy z tą grupą wiekową. Dlatego takich projektów szkoleniowych na terenie wszystkich województw jest dużo” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Szkolenia z tego obszaru dotyczą głównie wyrównywania umiejętności osób starszych tak, aby były one konkurencyjne z umiejętnościami osób młodych. Dlatego też znajdziemy tutaj kursy językowe, obsługi komputera, a także szkolenia przygotowujące do podjęcia nowego zawodu. Seniorzy mogą też skorzystać z doradztwa zawodowego.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”