Jak wiedza o wzroście gospodarczym czy systemie podatkowym może podnieść jakość codziennej pracy NGO
Rozmowa z Michałem Janowiczem, ekonomistą i prowadzącym bezpłatne szkolenia dla pracowników NGO w Akademii Stanowienia Dobrego Prawa.
WiseEuropa ThinkTank: – Jakie główne zagadnienia będą poruszane podczas szkolenia?
Michał Janowicz: – Zakres tematyczny szkolenia dotyczy szerokiego obszaru polityki gospodarczej w podziale na pięć powiązanych ze sobą bloków, jakimi są wzrost gospodarczy, rynek pracy, system podatkowy, polityka społeczna, polityka przemysłowa oraz polityka energetyczno-klimatyczna. Celem szkolenia jest wyjaśnienie, w jaki sposób państwo wpływa na gospodarkę za pomocą określonych narzędzi, bazując na danych przedstawionych w atrakcyjnej i zrozumiałej formie oraz ich teoretycznych podstawach.
Do kogo jest skierowane to szkolenie?
Szkolenia adresowane jest do wszystkich członków organizacji pozarządowych. Posiadanie wiedzy we wspomnianej wyżej tematyce nie jest konieczne. Zakres i głębia prezentowanych informacji dostosowana jest do oczekiwań uczestników.
Jak konkretnie można przełożyć zdobytą wiedzę na codzienną pracę pracownika z sektora NGO?
Jeśli miałbym wskazać najbardziej konkretny przykład, to byłoby zdobycie narzędzi do krytycznej analizy rzeczywistości gospodarczej w postaci konkretnych metod odczytywania danych liczbowych oraz graficznych. Pozwala to na pełniejszy udział w debacie publicznej oraz zmniejsza szansę na bycie poddanym manipulacji.
Dlaczego jest tak ważne zrozumienie takich zagadnień jak system podatkowy czy wzrost gospodarczy?
Trudno wskazać w tym przypadku, które z zagadnień jest ważniejsze, ich priorytet zależy od preferencji i oczekiwań uczestników. Dobór zakresu materiału daje szerokie i solidne podstawy, które pozwalają usystematyzować wiedzę w kluczowych obszarach.
Oprócz wykładów są też dyskusje. Dlaczego są ważnym elementem szkolenia?
Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze pozwala to na ukierunkowanie oczekiwań uczestników szkolenia oraz swobodną wymianę informacji. Po drugie zadawanie pytań jest ważnym o ile nie kluczowym elementem procesu uczenia się. Celem jest rozbicie dużych i złożonych elementów na ich prostsze składowe w szczególności jeśli dotyczą tak złożonej i różnorodnej tematyki jak ta prezentowana w trakcie szkolenia. Po trzecie wreszcie zadawanie tak zwanych trudnych pytań, (na które prowadzący nie zawsze musi znać odpowiedź:)pozwalają rozwinąć się nam wszystkim.
Polityka gospodarcza i społeczna w AKADEMII STANOWIENIA DOBREGO PRAWA
Poruszane zagadnienia:
- Wzrost gospodarczy jako priorytet polityki gospodarczej
- Rynek Pracy jako przedmiot zainteresowania ekonomii
- System podatkowy i polityka społeczna
- Polityka Przemysłowa w Polsce i na świecie
- Polityka energetyczno-klimatyczna jako element polityki publicznej
Co zyskujesz uczestnicząc w szkoleniu:
- podniesienie kompetencji i umiejętności organizacji pozarządowych w procesie legislacyjnym oraz zwiększenie wpływu obywateli na kształt nowych przepisów;
- zdobycie umiejętności stosowania różnych wskaźników ekonomicznych pozwalających na krytyczną analizę rzeczywistości gospodarczej;
- zdobycie wiedzy w zakresie najnowszych trendów energetyczno-klimatycznych;