Międzypokoleniowy zespół „Cała Praga Śpiewa” zawitał do trzech miejscowości, aby rozbudzić w seniorach chęć do wspólnego muzykowania. Efektem trwającego 9 miesięcy projektu „Praga na walizkach” było powstanie dwóch grup muzycznych. O tym, jak można to zrobić w swojej społeczności autorzy działania napisali w krótkiej publikacji.
Chcieliśmy stworzyć warunki do zawiązywania się nowych grup, inspirowanych modelem funkcjonowania „Cała Praga Śpiewa” - mówi Anna Warwas, animatorka i koordynatorka projektu – Było to podejście eksperymentalne. Nie wiedzieliśmy jak osoby (zarówno partnerzy, jak i potencjalni uczestnicy) z podwarszawskich miejscowości zareagują na ten pomysł. Efekty przerosły nasze oczekiwania! Zawiązał się zespół „Młodzieżówka z Sulejówka”, wkrótce swój debiut będzie miała „COŚ - Cieksyńska Orkiestra Śmieciowa”, do której powstania również się przyczyniliśmy.
Na czym więc polega unikalność międzypokoleniowych zespołów śpiewaczych? Przede wszystkim na budowaniu partnerskiej relacji pomiędzy muzykami a wokalistami, tworzeniu atmosfery do współpracy i wymiany; przekonaniu, że dwie strony mogą wiele sobie nawzajem dać i wiele się od siebie nauczyć. Takie podejście sprzyja tworzeniu nowej muzycznie jakości oraz aktywizowaniu seniorów. - To, co cieszy najbardziej, to fakt, że członkowie zespołu „Cała Praga Śpiewa” biorą odpowiedzialność za to, co się dzieje. Artykułują swoje potrzeby, chcą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji oraz pracować nad realizacją wspólnie wyznaczanych celów – dodaje Anna Warwas.
Projekt „Praga na walizkach” został zrealizowany w ramach programu dotacyjnego „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności dzięki wsparciu Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
Źródło: Organizatorzy