Wypełnienie i przesłanie do skarbówki deklaracji CIT-8, to obowiązek każdej organizacji pozarządowej – nawet tej najmniejszej. Elektroniczna forma CIT-8 jest wyzwaniem. Czy wszystkie NGO muszą składać deklaracje CIT-8 elektronicznie? Kto może to zrobić na papierze? Przypominamy podstawowe zasady dotyczące składania deklaracji oraz terminy, w ramach których realizujemy obowiązek w 2022 r.
Forma złożenia CIT-8 zależy od wielkości organizacji, tzn. opodatkowania jej dochodów i obowiązków wynikających z zatrudniania pracowników.
W 2022 roku możemy skorzystać z przesuniętego (trzeci rok z rzędu) terminu na złożenie deklaracji. Mamy dodatkowe trzy miesiące na realizację tego obowiązku.
Obowiązek każdej organizacji pozarządowej
Wypełnienie formularza CIT-8 oraz wysłanie go do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów).
CIT-8 to informacja o tym, jakie organizacja miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym, a także czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Zakres działalności większości organizacji sprawia, że zazwyczaj korzystają one ze zwolnienia z płacenia podatku dochodowego od osób prawnych, jednak muszą to wykazać m.in. właśnie za pomocą formularza CIT-8.
W 2022 r. składamy CIT-8, rozliczając się za rok 2021.
Kto może sporządzić CIT na papierze
Ogólna zasada jest taka, że CIT-8 sporządzamy i wysyłamy w formie elektronicznej (z elektronicznymi płatnymi podpisami). Jest jednak grupa podmiotów, która uzyskała prawo do złożenia CIT-8 analogowo – czyli sporządzenia go w wersji papierowej z odręcznymi podpisami.
Jakie organizacje mogą składać CIT w formie papierowej? Możliwość ta dotyczy organizacji, które:
- mają wszystkie dochody zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- nie składały za 2021 roku żadnego PIT np. w związku z zatrudnianiem lub płaceniem tego podatku za osoby prywatne.
artykuł 27a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, może być składane w postaci papierowej przez podatników, którzy osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 oraz nie są obowiązani do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1-4, art. 42 ust. 1a-4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli organizacja sporządza CIT-8 papierowo, może skorzystać z elektronicznego formularza, wypełnić go w komputerze, po czym wydrukować. Może też najpierw wydrukować pusty formularz, a następnie wypełnić go ręcznie. Niezależnie od tego co wybierze, wydrukowany formularz trzeba będzie jeszcze podpisać – ręcznie.
Deklarację papierową można wysłać pocztą (listem poleconym) lub zanieść osobiście do swojego urzędu skarbowego (i uzyskać potwierdzenie złożenia).
Pozostałe organizacje pozarządowe składają CIT-8 elektronicznie
Organizacje, które nie spełniają warunków opisanych powyżej składają CIT-8 w formie elektronicznej. CIT-8 można sporządzić elektronicznie:
- korzystając z komercyjnego oprogramowania księgowego albo
- z elektronicznego aktywnego formularza pdf Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit
Obecnie do wysyłania CIT-8 w formie elektronicznej konieczny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to kilkaset zł, plus ewentualne opłaty za przedłużenie jego ważności w kolejnych latach.
O wysłanie elektronicznego CIT można też poprosić biuro księgowe (zlecić). Przy wysyłce jednej deklaracji koszty będę mniejsze niż przy wykupieniu podpisu. Ten sposób wysłania deklaracji omawialiśmy już przy okazji przypominania o obowiązku wysłania w styczniu PIT-ów pracowniczych. W przypadku CIT-8 możemy postąpić tak samo (opisujemy to jeszcze poniżej).
Formularze deklaracji CIT-8
Formularze deklaracji podatkowych udostępnia Ministerstwo Finansów w serwisie podatki.gov.pl. Najpewniej jest korzystać zawsze z ostatniej (najnowszej wersji) formularza. Wersje oznaczone są numerkami. W tej chwili (połowa marca) w serwisie podatki.gov.pl dostępne są dwie wersje:
- wersja 30 - pod adresem https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit/#CIT-8
- wersja 31 - pod adresem https://www.podatki.gov.pl/cit/formularze-do-druku-cit/#CIT-8 (tylko do wydrukowania)
Niestety na stronie nie podano, czy obie wersje można wykorzystać do rozliczeń, o których tu piszemy (za 2021 rok). Jeśli więc chcecie lub MUSICIE skorzystać z deklaracji w formie elektronicznej (tzn. takiej, którą można wypełnić w komputerze) to dostępna jest w tej chwili tylko starsza wersja (wersja 30).
Redakcja NGO.pl wysłała dwukrotnie (pierwszy raz na przełomie lutego i marca) do Ministerstwa Finansów pytanie czy obie wersje (30 i 31) można wykorzystać do rozliczeń za 2021 rok, oraz kiedy dostępna będzie wersja 31 umożliwiająca elektroniczne wypełnienie i wysłanie deklaracji, jednak DO TEJ PORY NIE OTRZYMALIŚMY ŻADNEJ ODPOWIEDZI.
AKTUALIZACJA: W dniu publikacji artykułu dostaliśmy informację od Ministerstwa Finansów. Najważniejsze wyjaśnienie, które się w niej znalazło zawarte jest w stwierdzeniu: "Do czasu udostępnienia zeznania CIT-8(31), podatnicy mogą dokonać rozliczenia na formularzu CIT-8(30) - pod warunkiem, że pozwala on na prawidłowe odzwierciedlenie zdarzeń zaistniałych w 2021 roku".
Biuro księgowe – CIT-owa poczta
Możliwe są dwie opcje:
- biuro na podstawie przekazanych przez organizację informacji, z pomocą używanego przez nie oprogramowania, sporządza deklarację CIT-8 i korzystając z podpisu kwalifikowanego wysyła ją do fiskusa.
- organizacja sama sporządza deklarację, używając formularza z portalu podatkowego, przekazuje ją wypełnioną do biura, a biuro wysyła (korzystając z darmowej wtyczki do PDF lub aplikacji e-Deklaracje Desktop, dostępnych w portalu podatkowym), podpisując posiadanym płatnym podpisem kwalifikowanym.
Druga opcja powinna być tańsza: praca biura sprowadza się tu do wysyłki dostarczonych dokumentów. W pierwszej dochodzi użycie profesjonalnego oprogramowania i praca polegająca na wpisaniu danych do deklaracji.
W jednym i drugim przypadku wysyłka musi być poprzedzona upoważnieniem konkretnej osoby z biura, która podpisze i wyśle CIT-8 organizacji. Upoważnienie takie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym. Można to zrobić w formie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP. Upoważnienie składamy na druku UPL-1. Wysyłka musi być dokonana do końca marca (zobacz termin poniżej), a trzeba się liczyć się z tym, że rejestracja upoważnienia w systemie fiskusa może potrwać. Procedura tej nie powinniśmy więc odkładać do ostatniej chwili!
Upoważnienie do wysyłki elektronicznej: https://www.podatki.gov.pl/pelnomocnictwa/formularze-pelnomocnictwa/
Kiedy składamy deklarację
Termin realizacji obowiązków związanych z CIT-8 jest w 2022 roku przesunięty. Podobnie jak w dwóch ostatnich latach z powodu pandemii (a w tym roku również z powodu ilości pracy, którą mają księgowi z wdrażaniem przepisów tzw. Polskiego Ładu), na sporządzenie i wysłanie CIT-8 mamy dodatkowe 3 miesiące.
CIT-8
standardowy termin wysłania deklaracji CIT-8 (rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych) – 31 marca
przesunięty termin wysłania deklaracji w 2022 roku – 30 czerwca 2022 roku
Podany wyżej przesunięty termin dotyczy również organizacji pozarządowych. Wskazane terminy to terminy dla podmiotów, które mają rok obrotowy taki sam, jak kalendarzowy (tak jest w większości NGO-sów). Przesunięty termin dotyczy składania deklaracji ZA 2021 rok.
Organizacje pozarządowe mogą skorzystać z przesuniętego terminu i zrealizować swoje obowiązki później niż zwykle. Mogą jednak również trzymać się terminu standardowego, jeśli ze względów organizacyjnych tak jest im wygodniej. Przesunięcie terminu to możliwość, a nie nakaz - wybór należy do NGO. Oczywiście nawet korzystając z przesuniętego terminu nie musimy czekać do końca czerwca - deklarację możemy też wysłać w kwietniu lub maju.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23