Dziś, gdy przedmiot, z którego korzystamy, ulegnie awarii, możemy czuć pokusę wymienienia go na nowy bez podejmowania prób naprawy – znalezienie odpowiedniego specjalisty bywa bardzo trudne, a naprawa zdaje się nieopłacalna. W związku z tym warto włożyć trochę wysiłku w utrzymanie urządzenia w dobrym stanie, a odwdzięczy się ono dłuższym czasem życia.
Uważaj, by nie zasłaniać wentylatora
Podczas pracy komputery generują ciepło. Możemy założyć, że ilość wytwarzanego ciepła rośnie współmiernie do wydajności urządzenia. Najnowsze komputery o podzespołach wysokiej wydajności korzystają z dużej ilości energii, tym samym generując dużo ciepła.
Układy chłodzenia najnowszych komputerów bez problemów utrzymują odpowiednią temperaturę urządzenia. Dopiero po pewnym czasie, gdy otwory wentylacyjne pokrywają się kurzem i innymi zabrudzeniami, komputer może zacząć się przegrzewać i pracować znacznie głośniej. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto regularnie czyścić komputer – samodzielnie lub w specjalistycznych salonach.
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu
Oprócz oczyszczenia wnętrza komputera, warto zadbać o wymianę pasty chłodzącej, która wspomoże zachowanie prawidłowej temperatury podczas eksploatacji urządzenia.
Warto zadbać także o regularne dezynfekowanie klawiatury, które pozwoli ograniczyć zawrotną ilość żyjących na niej bakterii (należy użyć do tego celu alkoholu izopropylenowego – etylowy może rozpuścić oznaczenia klawiszy).
W trosce o nasz wzrok, dobrze pamiętać także o czyszczeniu ekranu; aby to zrobić, należy najpierw wyłączyć komputer, a następnie przy użyciu miękkiej ściereczki nasączonej łagodnym środkiem czyszczącym (bez alkoholu, amoniaku i acetonu) delikatnie przetrzeć ekran.
Regularnie oddawaj komputer do przeglądu
Oprócz codziennej pielęgnacji we własnym zakresie, dobrze od czasu do czasu oddać urządzenie w ręce fachowców. Przy użytkowaniu urządzenia każdego dnia należy dokonywać przeglądu nie częściej niż raz w roku. Celem takiego kontrolnego serwisu komputera stacjonarnego lub laptopa jest wychwycenie usterek technicznych poszczególnych podzespołów przed całościową awarią, która może spowodować uszkodzenie całego urządzenia. Najlepszym przykładem ilustrującym taką sytuację jest awaria zasilacza, która może uszkodzić cały komputer, czy nieprawidłowe wyświetlanie się treści, co może sygnalizować problemy z matrycą.
Rutynowy przegląd zazwyczaj polega na dokładnej diagnozie funkcjonowania komputera zarówno pod względem sprzętowym, jak i programowym. Sprawdzane są m.in.: stan sprzętu komputerowego (np. czyszczenie z kurzu), czy stan oprogramowania. To również wyeliminowanie wirusów oraz sprawdzenie programów uruchamianych razem z systemem.
Celem przeglądu jest zmniejszenie awaryjności pracy komputera/laptopa oraz poprawa jego wydajności. Dla zwiększenia komfortu pracy, oraz bezpieczeństwa po przeglądzie technicznym komputera dobrą praktyką jest również konserwacja systemu operacyjnego.
Zadbaj o bezpieczeństwo transportu urządzenia
W tym celu można wybrać torbę lub plecak z dedykowaną przegródką. Kluczowym kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru odpowiedniego produktu są wymiary laptopa – na rynku można znaleźć rozwiązania idealnie dopasowane do ich wymiarów. Jeśli mamy zamiar transportować resztę niezbędnego wyposażenia biurowego, dobrze zadbać o odpowiednią liczbę dodatkowych kieszonek i przegródek.
Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod rozwagę podczas doboru odpowiedniego dla nas rozwiązania są właściwości materiału, z którego produkt jest wykonany – tworzywa sztuczne są lżejsze i bardziej wytrzymałe, ale np. skóra posiada większą wartość estetyczną. Dobrze się zastanowić nad tym, jak efektywnie torba będzie chroniła nasze narzędzie pracy; świetnie, gdy materiał będzie wodoodporny i usztywniony. Dodatkowa ilość pianki również jest wskazana, ponieważ pozwoli uniknąć uszkodzeń mechanicznych.
Regularnie twórz kopię zapasową
Nie każdej awarii można zapobiec, dlatego poza czynnościami prewencyjnymi, powinniśmy również przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby przygotować się na ewentualne problemy.
Odzyskanie informacji z uszkodzonego dysku może okazać się bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe, tak więc dla każdego użytkownika regularne wykonywanie kopii zapasowej najważniejszych plików powinno być nawykiem. Można to robić ręcznie, poprzez przenoszenie na zewnętrzny dysk wybranych plików lub z pomocą jednego ze specjalistycznych programów.
Dodatkowo, warto regularnie tworzyć punkty przywracania systemu, które mogą się przydać w przypadku awarii software. Wtedy wystarczy cofnąć system do ostatniej działającej konfiguracji, bez konieczności formatowania dysku.
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Sprzęt mobilny zawiera wszystkie twoje ważne dane – historię przeglądarki, maile wymieniane z partnerami biznesowymi, zdjęcia, czasem hasła dostępu do mediów społecznościowych. Urządzenia przenośne są bardziej podatne na niebezpieczeństwa, jako że korzystamy z nich w bardziej polowych warunkach. Grozi nam nie tylko kradzież urządzenia, ale również atak podczas korzystania z otwartej sieci w kawiarniach, czy budynkach użyteczności publicznej.
Do najpopularniejszych programów antywirusowych należą m. in. NortonLifeLock oraz BitDefender – oba dostępne dla organizacji pozarządowych w niższej cenie dzięki członkostwu w programie TechSoup Polska.
Użytkując komputer, pamiętaj też o innych działaniach pozytywnie wpływających na jego wydajność.
- Monitoruj aplikacje, których używasz najczęściej i usuwaj te, które są już niepotrzebne.
- Zwracaj uwagę na programy, które instalujesz. Często podczas instalacji konkretnego programu użytkownikom są proponowane dodatkowe programy, które tylko zajmują pamięć komputera.
- Dbaj o częste aktualizacje systemu, programów i sterowników.
- Raz na jakiś czas przeprowadź defragmentację dysków – przywróci ona porządek w ich przestrzeniach. Dzięki temu, że pliki nie są podzielone i znajdują się blisko siebie, proces ich odczytu jest znacznie szybszy. Głowica dysku wykonuje mniej pracy i ulega mniejszemu zużyciu, a więc w ostatecznym rozrachunku może służyć dłużej.
Źródło: TechSoup Polska