„Jak budować dobro wspólne w społecznościach lokalnych” - relacja z konferencji
15 września w Hotelu Polonia w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Jak budować dobro wspólne w społecznościach lokalnych”, podsumowująca doświadczenia pilotażowego programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Sejmu RP, Bronisław Komorowski.
Konferencję rozpoczęło wręczenie nagród za najlepsze przedsięwzięcia dla Lokalnych Organizacji Grantowych – liderów partnerstw tworzonych w ramach programu w lokalnych społecznościach. Uczestnicy programu, angażując do budowy partnerstw rozmaitych aktorów lokalnego życia społecznego (samorządy, inne organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, szkoły, etc.) i realizując projekty oraz kampanie, udowodnili, że skuteczne i aktywne działanie na rzecz dobra wspólnego jest możliwe.
Kluczowy element programu Konferencji stanowiło przedstawienie nowej, autorskiej strategii animacji lokalnej, opracowanej na podstawie blisko 10 lat doświadczeń współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ekspertami: prof. Anną Gizą-Poleszczuk, Agatą Komendant-Brodowską i Jacem Jakubowskim. Metoda zakłada tworzenie koalicji w oparciu o komunikowanie pozytywnych wartości oraz diagnozowanie dobra wspólnego. Zwraca uwagę na fakt, iż dobro wspólne to nie tyle konieczność poświęcenia się w imię abstrakcyjnych ideałów, co konkretna korzyść dla wszystkich członków społeczności: świeże powietrze, czysta rzeka czy bezpieczeństwo dzieci w szkołach. Co więcej, tak rozumiane dobro wspólne doskonale wpisuje się w warunki wolnego rynku i demokracji. Więcej na temat strategii animacji można dowiedzieć się z nowej publikacji Akademii, którą otrzymali wszyscy uczestnicy konferencji.
Motywem przewodnim konferencji, podobnie jak całego programu „Lokalne partnerstwa PAFW”, była idea dobra wspólnego. Jej również poświęcone były dwa panele dyskusyjne: "Jak wykorzystać ideę dobra wspólnego w budowaniu kapitału społecznego w małych społecznościach?" oraz "Czy w polskiej przestrzeni politycznej i społecznej jest miejsce na rozmowę o budowaniu dobra wspólnego?". Wzięli w nich udział goście ze świata nauki, polityki i mediów.
Konferencja oraz towarzysząca jej publikacja są efektem współpracy z Nesweek Polska oraz dziennikarzami z Gazety Wyborczej oraz Trzeciego Programu Polskiego Radia.
Pobierz
-
200909181831520461
479830_200909181831520461 ・38.72 kB