W tym tygodniu dużo piszemy o sprawozdaniach finansowych, bo mija jeden z przesuniętych terminów sprawozdawczych. Dla organizacji pozarządowych, które jeszcze nic nie zrobiły ze swoim sprawozdaniami mamy to, co jest im w tej chwili najbardziej potrzebne: przykład wypełnienia sprawozdania oraz instrukcje sporządzania i podpisywania.
30 czerwca 2022 mija przesunięty termin na sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego NGO. Wszystkie organizacje pozarządowe, które realizują ten obowiązek muszą mieć sporządzone sprawozdanie do czwartku 30 czerwca.
Wskazany wyżej termin to termin dla podmiotów, które mają rok obrotowy taki sam, jak kalendarzowy (tak jest w większości NGO-sów). Przesunięty termin dotyczy sprawozdań ZA 2021 rok.
Organizacje pozarządowe mają coroczny obowiązek sprawozdawczy – przygotowują, podpisują, zatwierdzają i wysyłają do odpowiedniego organu sprawozdanie finansowe. Okresem, za który składamy sprawozdanie jest rok obrotowy. Najczęściej jest on taki sam, jak rok kalendarzowy. Z obowiązku sprawozdawczego zwolnione są tylko organizacje, które w danym roku prowadziły uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
W czerwcu musimy mieć sporządzone sprawozdanie finansowe (sporządzone czyli również podpisane). Co należy zrobić? W pierwszej kolejności zebrać i zestawić wszystkie potrzebne informacje i liczby do sprawozdania. Następnie układamy je wg schematu, który dyktuje nam wzór sprawozdania - najczęściej wzór dedykowany organizacjom pozarządowym z załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości.
Kiedy mamy już tak przygotowane sprawozdanie, musimy nadać mu formę - ta forma to tzw. "struktura logiczna".
A na koniec (na koniec etapu sporządzania sprawozdania - czyli tego co musimy zrobić w terminie do 30 czerwca 2022 r.) podpisujemy elektronicznie sprawozdanie.
Jak zrobić to wszystko? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Sprawozdanie finansowe. Od czego zacząć?
Punktem wyjścia przy realizacji obowiązków sprawozdawczych jest zawsze zestawienia w odpowiedni sposób liczb i informacji. Jak przygotować takie zestawienie? Pomagamy sporządzić sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej!
w PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. WZÓR sprawozdania dla NGO
Omówiony w PORADNIK.NGO.PL wzór został przystosowany do wymogów sporządzania i przekazywania sprawozdania finansowego, w określonej rozporządzeniem, strukturze logicznej, przy użyciu aplikacji e-Sprawozdanie finansowe ze strony podatki.gov.pl.
Sporządzenie i podpisywanie - instrukcje
Sprawozdaniu musimy nadać specjalną formę - zachować je w strukturze logicznej - i podpisać. Krok po kroku opisujemy te czynności w instrukcjach poniżej.
Sporządzanie i podpisywanie to nie zatwierdzanie
Do czwartku musimy mieć sporządzone sprawozdanie finansowe. Sprawozdanie finansowe, żeby uznać je za sporządzone, musi być też podpisane. Zwykle pod sprawozdaniem podpisują się (poza osobą, która je sporządza) członkowie zarządu (wszyscy lub co najmniej jeden). Podpisania sprawozdania nie należy mylić z jego zatwierdzeniem. Zatwierdzenie to oddzielny etap realizacji obowiązków sprawozdawczych. Przesunięty w 2022 roku termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego NGO to 30 września.
Sprawozdania w 2022 r. – ZOBACZ aktualne informacje!
👉 wątek SPRAWOZDANIA (zebranie najnowsze informacje dotyczące sprawozdań, ukazujące się na bieżąco w portalu ngo.pl)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23