W okresie od kwietnia do grudnia 2011 r. w Iławie przy ul. 1-go Maja 5a realizowane jest zadanie „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu… – aktywizacja osób starszych w ramach Centrum Wspierania Aktywności Osób Niepełnosprawnych”. Projekt zakłada m.in. zwiększenie dostępu do usług specjalistycznych dla osób pow. 50 rż. z terenu powiatu iławskiego i nowomiejskiego, które ze względu na problemy zdrowotne są lub czują się niepełnosprawne.
Projekt jest realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie i ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych i wpływanie na poprawę jakości ich życia poprzez:
- zwiększenie dostępu do usług specjalistycznych,
- tworzenie warunków i udzielanie wsparcia w prowadzeniu aktywnego, satysfakcjonującego życia w integracji,
- zwiększanie udziału w życiu społeczno-kulturalnym regionu,
- wspieranie w rozwijaniu nawyków celowej aktywności i umiejętności spędzania czasu wolnego.
Komu pomagamy
Zadanie jest skierowane do osób powyżej 50 rż. z terenu powiatu iławskiego i nowomiejskiego, które ze względu na problemy zdrowotne są lub czują się niepełnosprawne (niepełnosprawność formalna - prawna, potwierdzona orzeczeniem lub biologiczna - wyrażona subiektywnie opinia adresata, problemy zdrowotne potwierdzone dokumentem medycznym lub/ i opinią lekarza).
Oferta
W ramach zadania „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu… – aktywizacja osób starszych w ramach Centrum Wspierania Aktywności Osób Niepełnosprawnych” realizowane są następujące formy wsparcia:
Warsztaty aktywizujące - w każdy wtorek i czwartek w godz. 15.00-18.00.
Spotkania służą nawiązywaniu nowych znajomości, zdobywaniu i rozwijaniu umiejętności, zainteresowań, poszukiwaniu interesujących sposobów spędzania wolnego czasu. Uczestnicy, w zależności od własnych preferencji, pod fachowym okiem animatorów arteterapii tworzą między innymi: ciekawe formy z masy papierowej lub gliny, zdobią przedmioty i naczynia różnymi technikami, malują, rysują, składają drewniane i papierowe modele budowli, pojazdów itp., a zainteresowani technikami informatycznymi korzystają z programów komputerowych i Internetu.
W ramach zajęć organizowane są także wyjścia do ciekawych miejsc, spotkania integracyjne przy ognisku i aktywność na świeżym powietrzu.
Indywidualna rehabilitacja ruchowa
To rodzaj specjalistycznych świadczeń z zakresu kinezyterapii realizowanych na rzecz osób starszych, z poważnie naruszoną sprawnością, specjalnymi potrzebami w zakresie usprawniania. Sesje odbywają się na terenie „Centrum” lub w miejscu ich zamieszkania osoby niepełnosprawnej (dotyczy osób, które ze względu na ograniczenia w mobilności nie mogą korzystać z rehabilitacji w warunkach „Centrum”).
Zajęcia ruchowe obejmują dokonanie oceny stanu funkcjonalnego, ustalenie programu usprawniania (cyklu zabiegów rehabilitacyjnych), przeprowadzenie cyklu zabiegów rehabilitacyjnych oraz ewentualne doradztwo w zakresie pozyskania niezbędnego sprzętu i pomocy rehabilitacyjnych, sprzętu ortopedycznego. Liczba sesji uzależniona jest od potrzeb osoby niepełnosprawnej (do 10), a oceny w tym zakresie dokonuje prowadzający fizjoterapeuta. Przewiduje się, iż 1 osoba będzie mogła odbyć maksymalnie 10 sesji, zatem minimalna liczba osób objętych tą formą wsparcia wynosi 7.
Terminy sesji ustalane są na podstawie zgłoszenia telefonicznego pod nr 89 649 79 49 lub 504 156 708.
Masaże
To kolejna forma wsparcia dla osób starszych, leżących i przewlekle chorych, ze zwiększonym napięciem mięśniowym, po udarze mózgu itp. (realizowana także w domu beneficjenta). Jedna osoba może otrzymać do 10 zabiegów masażu. Terminy sesji ustalane są na podstawie zgłoszenia telefonicznego pod nr 89 649 79 49 lub 504 156 708.
Wszystkie usługi i formy wsparcia są nieodpłatne.
Zadanie współfinansowane z dotacji Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Zainteresowanych ofertą Centrum Wspierania Aktywności Osób Niepełnosprawnych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 89 649 79 49 lub osobisty w siedzibie Centrum, we wtorki i czwartki w godz. 15.00-18.00.
Zgłaszających się prosimy o zabranie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność lub innego dokumentu poświadczającego problemy zdrowotne.
Pobierz
-
201108100847160635
674521_201108100847160635 ・38.72 kB
-
201108100912040626
674528_201108100912040626 ・38.72 kB
Źródło: CWAON