Od stycznia do listopada 2011 r. Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie realizuje różne formy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin w ramach działalności Centrum Wspierania Aktywności Osób Niepełnosprawnych. Beneficjentami działań Centrum są dzieci (0-3 rż. i 3-16 rż.) i ich rodzice, młodzież i osoby dorosłe (w tym seniorzy powyżej 60 rż.). Centrum działa przy ul. 1-go Maja 5a w Iławie.
Z oferowanych form pomocy mogą skorzystać osoby niepełnosprawne (prawnie i biologicznie) ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności (np. fizyczną, psychiczną, intelektualną, zmysłową), głównie z terenu powiatu iławskiego i nowomiejskiego. Warunkiem udziału jest okazanie przez osobę zainteresowaną dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność prawną lub biologiczną, tj.:
- przedstawienie orzeczenia (legitymacji itp.) o niepełnosprawności lub
- wyrażenie subiektywnie uznanej niepełnosprawności własnej, czyli określenie siebie, jako osoby z całkowicie bądź poważnie ograniczonymi zdolnościami do czynności podstawowych i przedstawienie posiadanej dokumentacji medycznej
- w przypadku dzieci: przedstawienie dokumentów, danych medycznych o dysfunkcjach rozwojowych dziecka.
Z oferty w ramach „Centrum” można skorzystać w dowolnym momencie trwania projektu.
Cele
Działalność Centrum Wspierania Aktywności Osób Niepełnosprawnych ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, wpływanie na poprawę jakości ich życia poprzez:
- tworzenie warunków i udzielanie wsparcia w prowadzeniu aktywnego, satysfakcjonującego życia w integracji,
- indywidualną pomoc specjalistyczną,
- uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społeczno-kulturalnym,
- podniesienie świadomości społecznej i obywatelskiej oraz rozwijanie umiejętności osób niepełnosprawnych w zakresie prowadzenia aktywności publicznej i wpływania na rozwiązania prawne, systemowe dotyczące ich samych.
Oferta Centrum
Formy wsparcia dla beneficjentów Centrum Wspierania Aktywności Osób Niepełnosprawnych są dostosowane do możliwości i potrzeb poszczególnych grup.
Dla osób od 16 rż. (oraz seniorów powyżej 60 rż.) proponujemy takie formy, jak:
Warsztaty aktywizujące
Forma wsparcia przeznaczona dla młodzieży i dorosłych (w tym seniorów powyżej 60 rż.), realizowane w każdy wtorek i czwartek w godz. 15.00-18.00, obejmująca różnorodne zajęcia aktywizujące.
Spotkania służą nawiązywaniu nowych znajomości, zdobywaniu i rozwijaniu umiejętności, zainteresowań, poszukiwaniu interesujących sposobów spędzania wolnego czasu. Uczestnicy pod fachowym okiem animatorów arteterapii tworzą między innymi: ciekawe formy z masy papierowej lub gliny, zdobią przedmioty i naczynia różnymi technikami, malują, rysują, składają drewniane i papierowe modele budowli, pojazdów, zwierząt, a zainteresowani technikami informatycznymi korzystają z programów komputerowych i Internetu.
W ramach zajęć organizowane są wyjścia do ciekawych miejsc, spotkania integracyjne przy ognisku, aktywność na świeżym powietrzu.
Aktywny wypoczynek i rekreacja
To formy aktywności obejmujące organizację imprez o charakterze rekreacyjno-poznawczym, turystycznym, sportowym, czy kulturalnym, np.: wycieczka (zwiedzanie, korzystanie z centrów rekreacji - basen, kręgielnia itp.), piknik wypoczynkowo-rekreacyjny (np. hipoterapia, wędkowanie, grzybobranie), udział imprezie ogólnodostępnej (np. koncert) i inne.
Terminy i formy planowanych aktywności uzgadniane są w porozumieniu z zainteresowanymi uczestnikami zadania. O aktualnych planach można dowiedzieć się pod numerem tel. 89 649 79 49 lub osobiście w każdy wtorek i czwartek od 15.00-18.00.
Celem spotkań jest wyposażanie osób niepełnosprawnych w informacje na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, np.: znaczenia aktywności fizycznej i aktywności w ogóle, zdrowego sposobu odżywiania się, umiejętności radzenia sobie ze stresem, szkodliwości stosowania używek (nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne), umiejętności kontrolowania swojego stanu zdrowia poprzez odpowiednie badania profilaktyczne, kontrolowanie wagi, ciśnienia itp.
Terminy i tematy spotkań ustalane są na bieżąco (średnio raz w miesiącu) i wywieszane na tablicy ogłoszeń w siedzibie „Centrum” (można dowiadywać się drogą telefoniczną - 89 649 79 49).
Rehabilitacja ruchowa grupowa (ogólna) - każdy wtorek, godz. 17.00-18.00, sala nr 10.
Zajęcia mają na celu ogólne usprawnianie osób z dysfunkcją ruchu lub wskazaniem do zwiększenia aktywności ruchowej. Zajęcia prowadzi fizjoterapeuta - są one dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników.
Rehabilitacja ruchowa indywidualna
To rodzaj specjalistycznych świadczeń z zakresu kinezyterapii realizowanych na rzecz osób starszych (pow. 50 rż.), z poważnie naruszoną sprawnością, specjalnymi potrzebami w zakresie usprawniania. Sesje odbywają się na terenie „Centrum” lub w miejscu ich zamieszkania osoby niepełnosprawnej (dotyczy osób, które ze względu na ograniczenia w mobilności nie mogą korzystać z rehabilitacji w warunkach „Centrum”).
Zajęcia ruchowe obejmują dokonanie oceny stanu funkcjonalnego, ustalenie programu usprawniania (cyklu zabiegów rehabilitacyjnych), przeprowadzenie cyklu zabiegów rehabilitacyjnych oraz ewentualne doradztwo w zakresie pozyskania niezbędnego sprzętu i pomocy rehabilitacyjnych, sprzętu ortopedycznego. Liczba sesji uzależniona jest od potrzeb osoby niepełnosprawnej (do 10), a oceny w tym zakresie dokonuje prowadzający fizjoterapeuta. Przewiduje się, iż 1 osoba będzie mogła odbyć maksymalnie 10 sesji, zatem minimalna liczba osób objętych tą formą wsparcia wynosi 7.
Terminy sesji ustalane są na podstawie zgłoszenia telefonicznego pod nr 89 649 79 49 lub 504 156 708.
Masaże
To kolejna forma wsparcia dla osób starszych (pow. 50 rż.), leżących i przewlekle chorych, ze zwiększonym napięciem mięśniowym, po udarze mózgu itp. (realizowana także w domu beneficjenta). Jedna osoba może otrzymać do 10 zabiegów masażu. Terminy sesji ustalane są na podstawie zgłoszenia telefonicznego pod nr 89 649 79 49 lub 504 156 708.
Młodzież i dorośli, a także dzieci w wieku 0-3 lat i 3-16 rż. oraz ich rodzice i opiekunowie mogą skorzystać z usług specjalistycznych w ramach Punktu informacyjno-konsultacyjnego. W ramach Punktu, specjaliści z różnych dziedzin (psycholog ogólny i kliniczny, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, doradca ds. osób niepełnosprawnych, fizjoterapeuci) udzielają informacji, konsultują i świadczą pomoc z zakresu:
- rehabilitacji ruchowej/ fizjoterapii,
- psychologii, w tym psychologii klinicznej,
- doradztwa socjalnego, zawodowego, rehabilitacyjnego, pomoc w ubieganiu się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i in.
Dyżur psychologa ogólnego - wtorki, godz. 15-17, gabinet nr 43.
Doradca ds. osób niepełnosprawnych - wtorki, godz. 15-17, gabinet nr 1.
Pozostali specjaliści - raz w miesiącu (o terminach dyżurów należy dowiadywać się pod numerem telefonu 89 649 79 49 lub 504 156 708).
Wszystkie usługi i formy wsparcia są nieodpłatne.
Zainteresowanych ofertą Centrum Wspierania Aktywności Osób Niepełnosprawnych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 89 649 79 49 lub osobisty w siedzibie Centrum, we wtorki i czwartki w godz. 15.00-18.00. Zgłaszających się prosimy o zabranie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność lub innego dokumentu poświadczającego problemy zdrowotne.
Działalność Centrum Wspierania Aktywności Osób Niepełnosprawnych jest współfinansowane z dotacji: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich; Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Pobierz
-
201108100912040626
674528_201108100912040626 ・38.72 kB
-
201108100918460507
674530_201108100918460507 ・38.72 kB
Źródło: CWAON