III Sektor dla Polski. O patriotyzmie, zaufaniu i włączaniu
Ponad 160 przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych z całej Polski przyjechało 15 i 16 października do Warszawy, aby zapoznać się z efektami prac nad Strategiczną Mapą Drogową Rozwoju Sektora Obywatelskiego i zadeklarować udział w jej realizacji.
Podczas konferencji „Rok po VII OFIP – Droga do Polski Obywatelskiej. Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” organizatorzy – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT – podsumowali rok prac nad stworzeniem Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (SMD), zaprezentowali wyniki tych prac oraz rozpoczęli jej wprowadzanie w życie.
– Mam nadzieję, że za dwa dni wyjedziemy stąd z przekonaniem, że włączamy się w zmiany, które nie tylko mają sens, ale będą miały także pożytek dla organizacji – mówił Dariusz Supeł, prezes OFOP.
Prawo o stowarzyszeniach - czekamy
Podczas pierwszego dnia spotkania do zapisów Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego odnieść mogli się nie tylko przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych, ale także kandydaci i kandydatki na posłów i posłanki.
Zaproszenie na konferencję przyjął również sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Zebrani z nadzieją oczekiwali, że prezydencki minister zdradzi plany prezydenta Andrzeja Dudy wobec podpisania ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Rozczarowali się jednak.
– Nie powiem Państwu, jaka jest decyzja w sprawie ustawy o stowarzyszeniach. Nie mogę wyręczać prezydenta, który ma na to czas do 26 października – powiedział minister Kolarski. Dodał jednak, że dla nowej ekipy w Pałacu Prezydenckim oczywiste było, aby nie dopuścić do dyskontynuacji projektu, nad którym pracowano przez wiele lat.
Zaufać sobie, nie przekrzykiwać się
Mapa – zapisane w niej wizja, misja, priorytety oraz sposób wprowadzania w życie – prezentowane były przez członków Zespołu redakcyjnego oraz uczestników prac Krajowego Panelu Ekspertów.
Podkreślał także, że powstanie Mapy jest unikalne w skali światowej, a dodatkową wartością jest partycypacyjny sposób pisania tego dokumentu. Jednak, zdaniem Wygnańskiego, do realizacji zapisów Mapy potrzebne jest przede wszystkim elementarne zaufanie.
– Jesteśmy wytrenowani w antagonistycznym postrzeganiu świata – mówił. Definiujemy się przez to, czym nie jesteśmy. Musimy dać sobie zaufanie i przyjąć, że potrafmy się różnić, nie tylko przekrzykiwać. – Bardzo długa przed nami droga do tak rozumianego społeczeństwa obywatelskiego.
Zaproszenie do Kancelarii Prezydenta
– Społeczeństwo obywatelskie wiąże się z wieloma przekonaniami – zauważył z kolei minister Wojciech Kolarski. – Z jednej strony są poglądy, według których organizacje działają prężnie, są fantastyczne i osiągają sukcesy. Z drugiej strony są skrajnie odmienne oceny, że zarówno poziom kapitału społecznego, jak i zaangażowanie społecznego są bardzo niskie. Tymczasem ten obraz jest zniuansowany. Istnieje wiele organizacji dobrze zorganizowanych, aktywnych. Jest jednak także duży obszar aktywności, który nam umyka. Hasłem przewodnim tej prezydentury jest odbudowanie wspólnoty. Także w tym obszarze. Ze strony naszej Kancelarii deklaruję pełną gotowość do współpracy na rzecz podjęcia próby wspólnego włączenia tych, którzy są aktywni, ale sami nie wiedzą, że stanowią społeczeństwo obywatelskie. Proszę o informację, jakie będą rezultaty waszego spotkania. Zapraszam do Kancelarii Prezydenta, abyśmy się zastanowili, co dalej.
Pierwszy dzień konferencji zakończył się przyjęciem deklaracji o powołaniu Stałej Konferencji, umożliwiającej partycypacyjną realizację Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Drugiego dnia uczestnicy i uczestniczki pracowali nad powołaniem Partnerstw Tematycznych, które mają w praktyce zająć się wprowadzaniem zapisów SMD w życie.