W sobotę, 18 września 2010 r., na Stadionie Legii rozpoczną się Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. W środę, 15 września, w Warszawie wylądowała większość ekip z niepełnosprawnymi intelektualnie zawodnikami. Przyleciało 1,5 tys. sportowców i 600 trenerów z 56 krajów. Igrzyska pierwszy raz odbywają się w tej części Europy.
Pochodnia z Ogniem Nadziei zapłonęła 6 września w Grecji, od Ognia Miłości płonącego w bizantyjskim kościele w Aleksandropolis. Stamtąd ogień jechał przez przez Stambuł, Lublanę, Gibraltar, Luksemburg, Paryż, Londyn i Brukselę. Prosto z warszawskiego lotniska Pochodnia Strzegąca Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych autokarami pojechała do województw: śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. Stamtąd wróci do stolicy. W sztafecie z Ogniem Nadziei biegnie 120 stróżów prawa z 24 krajów. Odwiedzają miasta, które goszczą zawodników. A w sobotę o godz. 14 sztafeta wyruszy z placu Zamkowego i pobiegnie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi do pomnika Chopina, gdzie złożą kwiaty. I dalej Agrykolą do ul. Myśliwieckiej.
Podczas środowej konferencji prasowej organizatorzy igrzysk oraz przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej podpisali porozumienie o współpracy. PZPN zapewni sprzęt sportowy i sędziów podczas odbywającego się na Igrzyskach Turnieju Piłkarskiego.
Organizatorzy do ostatniej chwili borykali się z kłopotami: m.in. brakowało miast, które chciały gościć przedstawicieli poszczególnych repezentacji, dlatego np. reprezentacje z Białorusi i Litwy przyjechały w ostatniej chwili. Na Mazowszu zgłosiły się tylko cztery miasta: Kozienice, Legionowo, Maków Mazowiecki i Radom.
Fundacja ELIOS 2010, organiztor imprezy, musiała podołać także problemom finansowym, ponieważ w ostatniej chwili z prawie półtoramilionowej dotacji wycofał się marszałek Adam Struzik, tłumacząc to rekordowym janosikowym. Fundacja ELIOS 2010 cały czas szuka sponsorów. Budżet imprezy to ok. 20 mln zł. Miasto Warszawa wyłożyło na imprezę 5 mln zł. Władze stolicy chcą, aby poprzez Igrzyska specjalne warszawiacy, zwłaszcza młodzi, oswoili się z niepełnosprawnością intelektualną. Traktują tę imprezę także jako próbę generalną przed Euro 2012. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała zespół urzędników, którzy współpracują z organizatorami.
Organizatorzy mieli także problem z wolontariuszami. Szacowali, że potrzeba ich około 2 tys.: do rozdawania posiłków, prac biurowych, opieki nad niepełnosprawnymi sportowcami, pomocy w wiosce olimpijskiej, w hotelach, w których zatrzymają się zawodnicy. Zgłaszało się wiele osób, nawet obcokrajowcy, ale było mało chętnych warszawiaków. Przyjezdnym trzeba byłoby zapewnić noclegi w Warszawie, a budżet imprezy i tak już był nadwerężony. Na szczęście na początku września do Centrum Wolontariatu w ciągu kilku dni zgłosiło się ponad 500 osób ze stolicy.
Ceremonia otwarcia odbędzie się na stadionie Legii. Oprócz widowiska, przygotowanego przez Giorgosa Stylianou, reżysera, i Adama Sztaby, odpowiedzialnego za oprawę muzyczną, w programie są także występy Simply Red i Myslovitz. Wszystko jednak rozpocznie się pochodem sportowców z narodowymi flagami. Na czele z flagą Olimpiad Specjalnych pójdą Maja Włoszczowska, wicemistrzyni kolarstwa górskiego z Pekinu, i Irena Szewińska, ikona polskiej lekkoatletyki.
W dniu otwarcia igrzysk trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Zamknięte będą Łazienkowska, Myśliwiecka, Szwoleżerów (tutaj dopuszczony będzie dojazd do ul. Dragonów i Kawalerii). Autobusy pojadą objazdami. ZTM uruchomi specjalną linię 901 z Dworca Centralnego, która dowiezie kibiców pod stadion Legii. Nie ma już darmowych biletów na ceremonię.
Od niedzieli rozpoczną się zawody, m.in.: koszykówka, lekkoatletyka, wrotkarstwo, piłka nożna. Codziennie rano przez sześć dni z kampusu SGGW na Ursynowie (tu mieści się główna baza organizatorów oraz kwatery zawodników) ok. 6 tys. osób wyruszy 43 autokarami do różnych obiektów sportowych na Bemowo, AWF, Torwar. Będą utrudnienia w ruchu, w eskorcie pomagać będzie policja.
Igrzyska potrwają od 18 do 23 września.
Więcej:
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna