Głos NGO musi być bardziej słyszalny w procesie stanowienia prawa w Polsce
Wywiad z Iwoną Chojecką z WiseEuropa, prowadzącą szkolenia w ramach „Akademii Stanowienia Dobrego Prawa”.
WiseEuropa ThinkTank: – Czy każdy pracownik NGO powinien znać przepisy prawa?
Iwona Chojecka: – Zdecydowanie tak. Wiedza prawnicza jest potrzebna nie tylko w pracy, ale i równie w codziennym życiu.
Dlaczego znajomość przepisów prawa jest szczególnie ważna kiedy mówimy o działaniach NGO?
– Od kilkunastu lat działam w jednej z fundacji, która pomaga osobom w trudnej sytuacji finansowej w rozwiązaniu problemów prawnych. Na podstawie tych doświadczeń uważam że, aby skutecznie pomagać i zmieniać rzeczywistość trzeba być silnym, a wiedza z zakresu prawa i ekonomii daje tę siłę. Pracownicy NGO w szczególności powinni być świetnie przygotowani merytorycznie z tych dziedzin.
Co powinien pracownik NGO wiedzieć, żeby móc skutecznie definiować realne obszary zmian ustaw?
– Rekomenduję poznać ogólne zasady legislacji i procesu legislacyjnego. Warto również rozszerzyć wiedzę o ekonomiczne aspekty stanowienia prawa, aby popranie zdefiniować potrzebne obszary działania.
Gdzie pracownicy NGO mogą zdobyć taką wiedzę?
– Zachęcam do udziału w szkoleniach w ramach Akademii Stanowienia Dobrego Prawa z WiseEuropa. Oferujemy bezpłatne szkolenia dla pracowników NGO do wyboru: podstawy ekonomii i finanse przedsiębiorstw, ekonomiczne aspekty prawa oraz polityka gospodarcza i społeczna.
Czy i jak wiedza o aktualnych problemach społecznych i gospodarczych może zainspirować pracowników NGO do działania na rzecz ich rozwiązania? Wyznaczania nowych kierunków działania?
– Pracownicy NGO muszą mieć szeroką i przede wszystkim aktualną wiedzę na temat problemów w gospodarce i społeczeństwie, aby móc skutecznie działać. Chcemy inspirować uczestników szkoleń i w ten sposób wspierać w poszukiwaniu nowych obszarów działania.
Co daje wiedza z zakresu ekonomii?
– Ekonomia odpowiada na pytanie „dlaczego” – tworzy wizję i obszary działania. Do tego należy dodać prawo, które odpowiada na pytanie „jak” i daje narzędzie w postaci ustaw. Bez poprawnego zdefiniowania wizji i zrozumienia obszarów działania – co daje wiedza ekonomiczna – trudno skutecznie działać. Pracownicy NGO muszą stale podnosić swoje kwalifikacje – ich głos musi być ważniejszy, bardziej słyszalny i merytoryczny – podczas procesów stanowienia prawa w Polsce oraz debat publicznych.
Czy podczas jednego szkolenia można zdobyć wystarczającą wiedzę?
– Naszym zadaniem jest przekazanie największego obszaru wiedzy jaki jest możliwy w czasie kilku godzin. Szkolenia są intensywne, ale efektywne na tyle, aby pozwoliły na zrozumienie ekonomii i poznanie podstawowych zasad. A od tego jest już tylko krok do rozpoczęcia w tym obszarze własnych poszukiwań. Chcemy Państwa zainspirować.
Dlaczego warto wybrać Akademię Stanowienia Dobrego Prawa?
– Naszym celem jest zapoznanie uczestników z wiedzą ekonomiczną na poziomie uniwersyteckim, ale w zwięzłej formule i w sposób przystępny dla każdego niezależnie od posiadanego wykształcenia.
Jaką wiedzę uczestnik szkolenia może wynieść i jak ją realnie wykorzystać?
– Szkolenia mogą być inspiracją dla przedstawicieli NGO w zakresie podejmowanych działań przez organizacje. Jestem pewna, że szkolenia wyposażą uczestników w wiedzę ekonomiczną, która pomoże wytyczeniu nowych kierunków działania, ale i także pozwoli na bieżąco reagować na wydarzenia.
Jak przebiegają szkolenia?
– Szkolimy online co zapewnia swobodne uczestnictwo z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Szkolenia są interaktywne i na bieżąco staramy się odpowiadać na pytania uczestników. Udział w szkoleniu i jego zaliczenie w formie odpowiedzi na pytania testowe zapewnia zdobycie certyfikatu.
Źródło: www.wise-europa.eu