Fundraising z pasji: jak zamiłowania stają się siłą pomocy
Czy można łączyć pasję z działaniem na rzecz innych? Olsztyńskie Stowarzyszenie Fenomenalni i „Bądźmy Razem” – Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej udowadniają, że tak. Tworzą pełne radości wydarzenia, w które włączają się całe społeczności. Wszystko po to, by zdobyć środki na wsparcie swoich podopiecznych oraz realizację ambitnych projektów: budowę nowego budynku szkoły w Olsztynie i budowę ośrodka rehabilitacji neurologicznej w Lipniku.
Wielu osobom fundraising kojarzy się z czymś trudnym, wyjściem ze strefy komfortu, by poprosić darczyńcę o wpłatę. A gdybyśmy odwrócili sytuację? Pasja do rękodzieła, rajdów, piłki nożnej, gotowania może okazać się pomocna we wspieraniu wartościowych idei. Dziś przedstawię dwie organizacje, w których cała społeczność tworzy wydarzenia dające innym dużo radości, a jednocześnie przynoszą pieniądze na realizację misji. To zbiórki charytatywne będące wyrazem pasji.
Jesteśmy fenomenalni, jarmark świąteczny
Stowarzyszenie Fenomenalni z Olsztyna (fenomenalni.pl) od 2006 roku wszechstronnie wspiera osoby z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami, towarzyszy w rozwoju dzieciom z trudnościami emocjonalnymi. Prowadzi przedszkole, szkołę i liceum oraz zajęcia rehabilitacyjne. Hasłem organizacji jest: „Tworzymy ścieżki rozwoju, a nie zamykamy się po trudnej diagnozie”.
W 2023 roku Fenomenalni po raz pierwszy wzięli udział w Olsztyńskim Jarmarku Świątecznym. W przygotowanie wydarzenia zaangażowali się wolontariusze, rodzice, sympatycy. Dzięki temu mogli wystawić do sprzedaży rzeczy, z których dochód zasilił organizację i jej misję. Każdy dał od siebie to, na czym się zna, co lubi, co jest jego pasją.
Stowarzyszenie oferowało m.in. stroiki, poduszki, zabawki robione na szydełku, zestawy świec w drewnianym pudełku z fenomenalnym logo, torby i podkładki filcowe, dziadki do orzechów z recyklingu, mydełka. Nie zabrakło przysmaków: ciast i zup. Dodatkowo uczniowie z Fenomenalnej Szkoły Podstawowej chodzili po Jarmarku i zbierali pieniądze do puszek oraz sprzedawali pierniki.
Celem zbiórki była rozbudowa Fenomenalnej Szkoły, ponieważ już brakuje przestrzeni dla wszystkich chętnych do nauki.
W tym roku również można wesprzeć Stowarzyszenie, nabywając piękne rzeczy podczas Jarmarku. Fenomenalni planują wystawienie dwóch stoisk: rękodzieła i jedzenia. Sprawdzili, co cieszy się największym powodzeniem u kupujących i chcą ponownie przygotować przedświąteczne atrakcje. Organizatorem Jarmarku Świątecznego w 2024 roku są: Kuźnia Społeczna (gospodarstwo pomocnicze Banku Żywności w Olsztynie), Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Olsztyna.
Dodatkowo można dorzucić metr kwadratowy do szkoły i zostać „fenomenalnym” Darczyńcą poprzez stronę fenomenalni.pl.
Jak mówi Ewa Kowerzanow-Luto, prezes Stowarzyszenia: – Chcesz poznać bardziej naszą historię – dołącz i stwórz razem z nami wspólną fenomenalną przyszłość dla ludzi, którzy potrzebują Twoich mocnych barków, żeby to wszystko udźwignąć.
Zbuduj z nami Neurośrodek w Lipniku
„Bądźmy Razem” – Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej (badzmyrazem.org) od 2009 roku działa na rzecz najciężej chorych. Hasłem organizacji jest: „Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu”. Potwierdzają to wolontariusze, którzy przez wiele tygodniu towarzyszyli samotnemu panu Stanisławowi na ostatnim etapie życie. Pełnili dyżury w jego domu przez 24 godziny na dobę.
Innym przykładem ogromnego zaangażowania jest zbiórka dla małej Marysi z SMA na najdroższy lek świata. Cała społeczność organizowała różne akcje, by zebrać 10 000 000 zł i wysłać Marysię na leczenie do USA. Na lot na początku pandemii potrzebne było specjalne pozwolenie. Wolontariusze i darczyńcy symbolicznie patrzyli w niebo, kiedy Marysia leciała za ocean. Niemożliwe stało się możliwe.
Rajdowanie
Właśnie zbiórkę dla Marysi wsparli niezmordowani pasjonaci jazdy off road. Zorganizowali imprezę, z której dochód w pełni przeznaczono na leczenie dziewczynki. Off road połączono z loterią, licytacją, zbiórką do puszek, strefą rozrywki dla dzieci i strefą gastronomiczną. Sumarycznie, dzięki wszystkim zaangażowanym, zebrano ponad 100 000 zł.
Z doświadczenia zespołu Stowarzyszenia wynika, że na wydarzenia off road chętnie przyjeżdżają całe rodziny. W szczególności, jeśli zapewnione są dodatkowe atrakcje, jak dobre jedzenie, dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych, miejsce do wypoczynku. Miło spędzony czas z dziećmi połączony z efektem pomagania sprawia, że część ludzi uważa taką formę aktywności za dużą atrakcję.
Obecnie przed zespołem „Bądźmy Razem” stoi duże zadanie. Budują ośrodek neurorehabilitacji dla najciężej chorych, wyposażony m.in. w roboty do terapii chodu. Zbiórka na budowę jest jeszcze większym wyzwaniem niż pozyskanie środków dla konkretnej osoby. A Neurośrodek może odmienić życie ludzi, którzy albo od urodzenia, albo pod wpływem konkretnego wydarzenia, mają znaczne ograniczenia ruchowe lub są częściowo, bądź całkowicie sparaliżowani. Obecnie takie osoby muszą jeździć po całym kraju, żeby skorzystać z różnych sprzętów do specjalistycznej rehabilitacji. W Neurośrodku najnowocześniejsze urządzenia mają być zlokalizowane pod jednym dachem.
Również w tę potrzebę włączyli się pasjonaci jazdy off road. Grupa 4x4 Dobczyce przekazała voucher, który można było wylicytować podczas stowarzyszeniowego balu charytatywnego.
Wpłatę na budowę Neurośrodka można zrobić również poprzez stronę neurosrodek.pl.
Symbolem Stowarzyszenia jest motyl Arion. Zespół „Bądźmy Razem” doświadczył, że dobra rehabilitacja jest początkiem cudu i pomaga wydobyć się z kokonu niepełnosprawności. Chcą wspierać w rozwinięciu skrzydeł, a to jest najbardziej potrzebne osobom, które usłyszą trudną diagnozę i czują się nierzadko pozostawione same z tą sytuacją. Warto dołączać do inicjatywy, bo opiera się na idei mądrej, długofalowej pomocy.
Turniej charytatywny
Pasjonaci piłki nożnej zaczęli wspierać Stowarzyszenie od imprez sportowych dla Klaudii i dla Ali. Dzięki zaangażowaniu Damiana Pazdura oraz współdziałających z nim osób w hali sportowej w Wiśniowej była możliwość organizacji pierwszych turniejów. W największą akcję dla Marysi włączyły się też inne miejscowości, gdzie odbyły się lokalne rozgrywki.
Dochód dla podopiecznych Stowarzyszenia pochodził z wpisowego na turniej, ale również m.in. z licytacji koszulek i piłek z autografami, kwesty, koncertu. Znowu cała społeczność angażowała się w przygotowanie imprezy. Koła gospodyń wiejskich przygotowały pyszne przysmaki.
Prezes Stowarzyszenia Ewa Dudzik-Urbaniak podkreśla, że za sukcesem zbiórek stoją dziesiątki ludzi:
– Bardzo cieszy, że ludzie tak potrafią się zgromadzić wokół jakiegoś celu, że to im sprawia radość. Dla organizatorów często jest to co najmniej miesiąc wytężonej pracy. Mamy refleksję, że ludzie czują się dobrze, że mogą pomóc. I każdy z nas to w sobie ma.
A Ty jaką masz pasję?
Zachęcam, by angażować się w misję społeczną poprzez pasje. Nasze wyzwania w organizacjach pozarządowych są i tak wystarczająco ambitne, by nie zajmować się rzeczami, których nie lubimy. Warto tworzyć sytuacje, w których ludzie mogą wymieniać się talentami i skupiają się na tym, co ubogacające. To wzmacnia, szczególnie gdy mamy na co dzień do czynienia z wielką tragedią.
Dziękujemy Ewie Kowerzanow-Luto i Ewie Dudzik-Urbaniak za podzielenie się doświadczeniami społeczności Stowarzyszenia Fenomenalni i Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” tworzącego Neurośrodek w Lipniku.
Maria „Maya” Olszewska – trenerka i doradczyni fundraisingu, fundraiserka praktyk. Od 2013 roku prowadzi firmę MjjO (mayaolszewska.pl). Współpracuje jako mentorka z liderkami i liderami organizacji pozarządowych z całej Europy w językach polskim, angielskim i włoskim. Prowadzi szkolenia otwarte i szkolenia wewnętrzne dla organizacji. Wspiera doradczo NGO-sy w prowadzeniu kampanii fundraisingowych. Wraz z Magdaleną Torczyńską, Piotrem Karczem i Arturem Żółkowskim tworzy identyfikacje wizualne i www dla organizacji pozarządowych.
Marzy Ci się profesjonalna kampania fundraisingowa? Z łatwością zrobisz ją samodzielnie we wplacam.ngo.pl. Wpłacam to darmowa aplikacja dla stowarzyszeń i fundacji do zbierania darowizn oraz budowania dobrych relacji z darczyńcami. Zbieranie darowizn z Wpłacam jest skuteczne i proste! Aplikacja pomaga też w zbieraniu składek członkowskich przez płatności online.
😄 Sprawdź możliwości wplacam.ngo.pl.
Źródło: informacja własna ngo.pl