Jedna z najstarszych warszawskich organizacji obchodzi swój okrągły jubileusz. Misją Fundacji TUS jest dostarczanie osobom
z niepełnosprawnościami narzędzi do samodzielnego życia.
Nasza misja, nasze działania
Fundacja TUS powstała w 1993 roku. Powołała ją do życia czwórka znajomych: Joanna Grodzicka, Mirosław Starzyński, Piotr Todys, Jan Jakub Wygnański. Początkowo, do 2004 roku, Fundacja prowadziła specjalistyczny transport dla osób niepełnosprawnych - pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.
Fundacja TUS ma duże doświadczenie badawcze. Prowadziła badania dotyczące potrzeb użytkowników specjalistycznego transportu dla osób niepełnosprawnych. Przeprowadzone zostały także badania mające zdiagnozować skuteczność świadczonych usług, prowadzonych na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych przez publiczne agendy zatrudnienia. Fundacja zajmuje się także monitorowaniem programów społecznych skierowanych do osób niepełnosprawnych.
By zmienić sytuację osób z niepełnosprawnościami trzeba zmieniać myślenie o relacjach tych osób z otoczeniem. Trzeba zmieniać samo otoczenie i prowadzić różnego rodzaju działania włączające.
Od kilkunastu lat Fundacja TUS prowadzi warsztaty na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej – „Niepełnosprawność, co to naprawdę znaczy”. Przyszli architekci siadają na wózki inwalidzkie, zasłaniają sobie oczy i „doświadczają niepełnosprawności”. Uświadamiają sobie, jak ważne dla innych są efekty ich pracy. Fundacja TUS jest orędowniczką i propagatorką Projektowania Uniwersalnego. Koncepcji, która zakłada, że przestrzeń architektoniczna, urządzenia, przedmioty gospodarstwa domowego mają służyć jak największej liczbie użytkowników. Nie chodzi o to by wybudować podjazd do budynku czy nakleić oznakowanie w alfabecie Braille’a w windzie. Ważne by, na etapie planowania, tak zaprojektować toaletę czy autobus by były dogodne w użyciu dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi, osób starszych, dzieci – wszystkich użytkowników. Dyskryminacja dotykająca osoby z niepełnosprawnością ma ten sam charakter co działania wykluczające inne grupy. Tylko wspólne występowanie przeciw przejawom dyskryminacji ma szanse powodzenia i zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych. Dlatego też Fundacja TUS włączyła się w aktywne działania Koalicji Na Rzecz Równych Szans - nieformalnej platformy skupiająca szereg organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka i promowania zasady równości i niedyskryminacji. Niepełnosprawnik to nie tylko baza miejsc dostępnych, to także społeczność na Facebook’u, która dyskutuje o sprawach ważnych dla środowiska osób z niepełnosprawnością.
Zmieniamy się na dwudziestolecie
Fundacja TUS ma nowe logo, które lepiej odzwierciedla jej obecne działania. Zmieniliśmy także naszą stronę internetową. Stała się bardziej przejrzysta graficznie i łatwiejsza w użytkowaniu. Strona www ma swoją wersję tekstową z wysokim kontrastem dla osób słabo widzących. Jest również tłumaczona na język migowy.
Następne dwadzieścia lat
Nie wiadomo jak długo będzie działać Fundacja TUS. Pewne jednak jest, że jej działania są potrzebne osobom niepełnosprawnym. A pracy zapewne starczy na najbliższe lata.
Źródło: Fundacja TUS