FKDS. Organizacje rozmawiały o koordynatorach ds. współpracy pozafinansowej
Czy w dzielnicach potrzebni są urzędnicy lub urzędniczki odpowiadający za współpracę z organizacjami pozarządowymi? Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy i uczestniczki Forum Komisji Dialogu Społecznego, które odbyło się 27 lutego 2024.
"Powołanie koordynatorów do spraw współpracy z organizacjami na poziomie dzielnic i biur" to zapis, który znalazł się w Programie Rozwoju Współpracy do 2025 r. Jest to jedno z zadań priorytetowych, które miałoby pomóc w promocji i rozwoju współpracy pozafinansowej między organizacjami a warszawskim samorządem.
Czy w urzędach dzielnic są potrzebne takie osoby? Jakie mogliby lub powinni odgrywać role? Gdzie powinni być umocowani? Na takie pytania odpowiedzi próbowali znaleźć uczestnicy i uczestniczki Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS), który odbył się 27 lutego 2024 r.
Wyniki ankiety
Na początku osoby przybyłe na FKDS zapoznały się z wynikami ankiety przeprowadzonej przez organizatorów Forum wśród organizacji zaangażowanych we współpracę z Miastem w ramach Komisji Dialogu Społecznego. Ankiety wypełniło 58 osób, z których ponad 89% opowiedziało się zdecydowanie za powołaniem takich osób w urzędach.
– Zależało nam na głosach i obecności osób, które mają doświadczenie i wiedzą na czym polega współpraca organizacji i samorządu – tłumaczyła Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami, pytana o to, dlaczego ankieta była adresowana tylko do komisji dialogu społecznego.
Ankietowani odpowiadali również na pytanie o rolę, jaką takie osoby powinny odgrywać w urzędach. Najwięcej osób opowiedziało się za rozwiązaniem, zgodnie z którym osoba taka miałaby być koordynatorem współpracy między urzędem a organizacjami. Mniej uznało, że funkcja ta powinna mieć raczej charakter informacyjny. Były głosy za tym, aby osoba taka była rzecznikiem organizacji wobec urzędu, pełnomocnikiem, który może podejmować konkretne działania lub edukatorem - czyli koordynowała szkolenia dla urzędników i organizacji.
W czasie dyskusji po prezentacji wyników ankiety uczestnicy i uczestniczki spotkania wskazywali m.in., że decyzja o powierzeniu jednemu z urzędników takich zadań powinna być dobrowolna – nie można tego narzucać dzielnicowych samorządom m.in. ze względu na ich zróżnicowanie oraz różny poziom współpracy między urzędami a organizacjami pozarządowymi. Decyzja o powołaniu takiego urzędnika lub urzędniczki oraz jakie zadania zostaną jej powierzone powinny wynikać z dialogu z organizacjami.
– Dzielnice nie lubią, gdy centralna Warszawa coś im narzuca, dlatego bardzo ważne jest, aby urzędy dzielnic zostały jak najwcześniej włączone w prace związane z wypracowaniem modelu funkcjonowanie tych osób w urzędach – mówił Witek Hebanowski z KDS ds. cudzoziemców oraz z Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Za istotne uznano także to, że osoba taka powinna mieć przełożenie na decyzyjność, czyli być w bliskiej relacji z zarządem dzielnicy. Wśród zadań, które miałyby należeć do tej osoby wymieniono m.in. animowanie dialogu między organizacjami i urzędem oraz szukanie organizacji zainteresowanych podjęciem współpracy z urzędem.
– Musi być to osoba bardzo mocna, ponieważ będzie między młotem a kowadłem. Będzie w urzędzie, ale musi znać organizacje i znać się na nich – mówił m.in. Piotr Kaliszek z KDS. ds. Wisły oraz z Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Mocna zarówno od strony formalnego umocowania, jak i od strony osobowości i umiejętności rozmawiania z każdym, także z burmistrzem. Przynajmniej nie może się bać wychodzić z różnymi inicjatywami.
Hanna Raszewska z KDS ds. Tańca zwróciła uwagę, że należałoby zadbać także o wzmocnienie tych osób - aby np. od początku miały ze sobą kontakt i przeciwdziałać ich alienacji.
Anna Czyżewska z Federacji Mazowia zauważyła, że dyskusja o powołaniu i roli takiej osoby w urzędzie dzielnicy może być dobrym tematem do debaty przed wyborami samorządowymi o tym, jak kandydaci i kandydatki wyobrażają sobie współpracę Miasta z organizacjami pozarządowymi.
Janusz Zieliński z DKDS Ochota podkreślał rolę takie osoby w wypracowaniu partnerstwa pomiędzy poszczególnymi ciałami dialogu działającymi na poziomie dzielnicy (np. DKDS-em i radami osiedla).
Zbiór pomysłów
W dalszej części spotkania uczestnicy i uczestniczki pracowali w zespołach: zastanawiali się, jakie role i zadania mogłyby mieć osoby na stanowisku koordynatora lub koordynatorki ds. współpracy, gdzie powinna być taka osoba umiejscowiona w strukturze urzędu oraz jakie kompetencje powinna mieć.
Zadania, które wyznaczono by dla takiej osoby były bardzo szerokie: od zapewnienia lokalu na posiedzenia komisji dialogu społecznego i protokołowania posiedzeń KDS-ów poprzez komunikowanie oferty ponad dzielnicowych konkursów dla organizacji po animowanie wielozadaniowej współpracy i facylitację tej współpracy oraz zadania edukacyjne.
Postulowano również, aby była to osoba wybierana w drodze konkursu i na określoną kadencję.
Wskazywano, że osoba ta powinna umieć współpracować z organizacjami pozarządowymi, odznaczać się empatią, mieć umiejętność zdobywania posłuchu wśród różnych grup oraz być asertywną.
Urzędnik lub urzędniczka pełniący tę rolę powinni być zatrudnieniu na samodzielnym stanowisku, znać specyfikę pracy urzędu (aby móc się porozumieć i mieć przełożenie na decyzje zarządu dzielnicy lub dyrektora biura) oraz organizacji pozarządowych oraz mieć nienormowany czas pracy.
Co dalej?
Pomysły zebrane podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego zostaną spisane i przekazane do Centrum Komunikacji Społecznej, które z kolei prześle opracowane propozycje do urzędów dzielnic, w których powinny - przy udziale organizacji pozarządowych – toczyć się dalsze prace. Ich celem jest wypracowanie rekomendacji dla dzielnic dotyczących powołania koordynatorów współpracy.
– Gdy przekażemy te pomysły do Dzielnic, to po stronie organizacji pozarządowych i komisji dialogu społecznego będzie dopilnowanie, co dalej się z nim stanie i zabieganie o dyskusję nad tymi propozycjami – mówiła Ewa Kolankiewicz.
Uczestnicy i uczestniczki FKDS-u proponowali, aby zwrócić się jeszcze do BKDS-ów i DKDS-ów, aby podzieliły się swoimi doświadczeniami i zidentyfikowały potrzeby związane ze współpracą pozafinansową organizacji i warszawskiego samorządu.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23