Aktualnie mamy do czynienia ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. Zwiększa się liczba osób starszych w populacji, co warunkuje zmiany w odpowiednim podejściu i pracy z tymi ludźmi. Istotne jest więc stworzenie na rynku pracy takiej sytuacji, w której osoby zdolne do pracy, bez względu na wiek, będą w stanie znaleźć zatrudnienia.
W 2011 roku ukazał się Raport, który prezentuje wyniki badań z analizy programów skierowanych do osób 50+ zrealizowanych w Polsce w latach 2004-2009. Powstał on w ramach projektu pt. Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+. Celem głównym projektu jest promocja aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w wieku 50+ oraz promocja wydłużenia aktywności zawodowej osób w tym weku. W publikacji przedstawiono sytuację kobiet i mężczyzn w wieku 50+/45+ na rynku pracy w Polsce, a także regulacje prawne zwiększające szanse w zatrudnieniu oraz wyjście ze stanu bezrobocia.
W Raporcie pokazano także inicjatywy, które związane są z aktywnością osób 50+/45+ i podejmowane przez różnego rodzaju instytucje publiczne oraz prywatne współfinansowane ze środków krajowych i zagranicznych.
Jako przykład takiej inicjatywy propagowanej w regionie warmińsko-mazurskim podano projekt pt. FOSa ludzi, idei, działań, realizowany przez Federację FOSa w 2009 roku, w partnerstwie z organizacją niemiecką, dofinansowany z funduszy norweskich. W ramach projektu odbyły się spotkania, wizyty studyjne, szkolenia, warsztaty, powstały ekspertyzy. Projekt koncentrował się przede wszystkim na integracji środowiska lokalnego, promocji idei tworzenia sieci seniorów oraz upowszechnianiu i wymianie informacji.
Opisany wyżej projekt jest jedynie niewielkim akcentem, jeśli chodzi o działania, które Federacja FOSa prowadzi na rzecz osób 50+. Do realizowanych przez nas projektów staramy się angażować osoby z tej kategorii wiekowej i starsze. Są one zarówno bezpośrednimi odbiorcami projektów, jak również wspierają ich realizację swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym. Przykładem takiego projektu jest, aktualnie realizowany – dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, projekt pn. Inwestuj w siebie-reintegracja zawodowa i społeczna. Projekt przyczynia się do aktywizacji zawodowej osób w wieku 45+ i 50+. Uczestniczy w nim 10 osób należących do tej grupy wiekowej. Poznają oni współczesny rynek pracy, zdobywają nowe umiejętności, dostosowują kwalifikacje do aktualnych potrzeb. Otrzymują pomoc w postaci poradnictwa psychologicznego i zawodowego. Projekt pokazuje, korzyści z edukacji ustawicznej, którą należy traktować jako niezbędny element wsparcia osób 50+.
Osoby zainteresowane omawianą tematyką zapraszamy do śledzenia strony internetowej Federacji FOSa oraz do lektury Raportu przechodząc do strony: