Jeszcze do 21 lutego 2021 r. można się zgłosić do udziału w Inkubatorze dla organizacji pozarządowych SCWO. Chcielibyście, aby Wasza organizacja wzięła udział w cylku szkoleń, ale się wahacie? Macie wątpliwości? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Inkubator dla organizacji pozarządowych SCWO to szkoła zarządzania NGO dla początkujących organizacji działających na rzecz Warszawy i osób w niej mieszkających. W czasie realizacji projektu uczestnicy i uczestniczki zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do zarządzania organizacją i planowania jej rozwoju.
Inkubator składa się z cyklu 9 szkoleń, seminariów tematycznych i różnorodnych specjalistycznych konsultacji dla liderów i liderek młodych organizacji.
WIĘCEJ informacji o naborze do Inkubaotra dla organizacji pozarządowych SCWO >
FAQ o Inkubatorze SCWO
Chcielibyście zgłosić swoją organizację do Inkubatora, ale się wahacie? Macie wątpliwości? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Moja organizacja działa ponad rok. Czy możemy wziąć udział w Inkubatorze?
Zależy nam na tym, aby organizacje uczestniczące w Inkubatorze wyniosły z niego rzeczywistą wiedzę, która przyczyni się do ich rozwoju. Jeśli Twoja organizacja działa dłużej niż rok, ale nadal macie trudności w prowadzeniu działań, nie macie bogatych doświadczeń i czujecie, że brakuje wam podstawowej dla NGO-sów wiedzy, aby prężniej pracować, tak – możecie się zgłosić do Inkubatora. W takiej sytuacji w zgłoszeniu warto napisać więcej o Waszej sytuacji: jeśli nie macie doświadczeń jako organizacja, opiszcie, jaki macie zespół, z kim współpracujecie, co chcecie robić. Wystarczy kilka treściwych zdań. Jeśli będziemy mieć wątpliwości – zaprosimy na rozmowę, dopytamy.
Nasza organizacja była już raz uczestnikiem Inkubatora, we wcześniejszej edycji. Od tego czasu jednak zmienił się zarząd, jest nowy zespół. Czy możemy znów się zgłosić?
Niestety, wymogi formalne na to nie pozwalają. Możemy zaproponować inne formy pomocy oferowane przez Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO).
SPRAWDŹ co organizacjom oferuje Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji (SCWO) >
W ramach Inkubatora zaplanowane są różnorodne działania (np. seminaria, szkolenia dotyczące wielu tematów). Czy mogą w nich uczestniczyć różne osoby z tej samej organizacji, czy zawsze musi być ta sama?
Tak, w różnych działaniach, które oferujemy w Inkubatorze jak najbardziej mogą uczestniczyć różni przedstawiciele i przedstawicielki tej samej organizacji. Zdajemy sobie sprawę, że dla jednej osoby udział we wszystkich seminariach i szkoleniach może być obciążający. Ponad to, zależy nam także, aby wiedza przekazywana podczas naszych spotkań nie pozostawała jedynie w jednej głowie. Zachęcamy uczestników i uczestniczki do dzielenia się nią ze swoimi kolegami i koleżankami z organizacji – tylko wtedy ta wiedza realnie przełoży się na działania organizacji.
W poszczególnych szkoleniach w cyklu (jest ich w sumie 9) mogą brać udział różne osoby, szczególnie jeśli w NGO jest już ustalone, kto za co odpowiada.
Ale nie jest absolutnie przeszkodą, aby to była zawsze jedna i ta sama osoba.
Formuła szkoleń online pozwala także niekiedy na to, aby jednocześnie z jednej organizacji w spotkaniach brała udział więcej niż jedna osoba. Teraz zdarza się to częściej, niż wtedy, gdy szkolenia były prowadzone na sali szkoleniowej. Ale każdorazowo decyzja należy od trenera/ki.
Czy do Inkubatora można dołączyć w trakcie cyklu szkoleniowego?
To się zdarza się, ale maksymalnie do drugiego szkolenia. Później nie ma to już sensu, byłoby z dużą stratą dla organizacji.
Czy formuła online jest wystarczająca, aby pozyskać wiedzę potrzebą do sprawnego prowadzenia organizacji?
Prowadzenie szkoleń i seminariów online ma swoje wady i zalety. Początkowo uczestnikom sprawiało trudności dłuższe posiedzenie przed ekranem komputera. Jednak rok doświadczeń pandemicznych sprawił, że taka forma prowadzenia zajęć stała się już dla nas możliwa, a nawet czasem bardziej dostępna i wygodniejsza. Zarówno dla uczestników, jak i dla trenerów. Ci pierwsi podkreślają, że dzięki formule online w ogóle mogli wziąć udział w Inkubatorze, co w innej formie nie byłoby możliwe, ponieważ maja np. pod opieką osoby zależne. Bywało, że z jednej organizacji mogło uczestniczyć więcej osób (jak o tzw. wolni słuchacze).
Również trenerzy przystosowali już swoje metody pracy do nowych warunków i starają się zapewnić uczestnikom i uczestniczkom udział w spotkaniach atrakcyjnych merytorycznie i organizacyjnie, bardziej angażujących.
Gdzie znajdę formularz zgłoszeniowy?
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj:
Czy musimy przesłać skan zgłoszenia z podpisem?
Niekoniecznie. Jeśli nie macie takiej możliwości – zgłoszenie można przesłać pocztą elektroniczną w dowolnym tekstowym formacie, z podaniem imienia i nazwiska osoby zgłaszającej.
Czy przewidujecie spotkania w realu?
Bardzo byśmy chcieli spotkać się z uczestnikami i uczestniczkami Inkubatora w sali szkoleniowej. Będziemy do tego podchodzić ostrożnie, ale elastycznie. Jeśli będą takie możliwości, to – przy zachowaniu środków ostrożności – na pewno będziemy takie spotkania organizować.
Masz dodatkowe pytania?
W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Anetą Krawczyk: tel. (22) 828 91 23,
e-mail: a.krawczyk@szpitalna.ngo.pl.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23