Europejski Korpus Solidarności w pytaniach i odpowiedziach
Jak pozyskać środki na działania jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Europejskiego Korpusu Solidarności? Publikujemy materiał, który powstał po webinarium "Europejski Korpus Solidarności – pieniądze na działania dla OSP".
Co to jest EKS
Europejski Korpus Solidarności jest nową inicjatywą Komisji Europejskiej. Celem programu jest włączenie młodzieży w projekty, które promują wartości europejskie, demokrację, obywatelska postawę i solidarność społeczną. Program umożliwia młodzieży w wieku od 18 do 30 lat rozwijanie zainteresowań, włączenie się w działania na rzecz innych. Program daje młodym ludziom możliwość zaangażowania się oraz zdobycia bezcennego doświadczenia i rozwinięcia nowych umiejętności.
EKS - podstawy
JAKIE SĄ CELE, PRIORYTETY I ISTOTNE CECHY EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI?
Celem programu jest zwiększenie zaangażowania osób młodych i organizacji w dostępne działania solidarnościowe wysokiej jakości, przede wszystkim w formie wolontariatu, będące jednym ze sposobów wzmocnienia spójności, solidarności, demokracji, tożsamości europejskiej i aktywnego obywatelstwa w Unii i poza nią, a także reagowanie na wyzwania społeczne i humanitarne w praktyce, ze szczególnym naciskiem na promowanie zrównoważonego rozwoju, włączenia społecznego i równych szans.
CEL SZCZEGÓŁOWY
Celem szczegółowym programu jest zapewnianie osobom młodym, w tym osobom młodym o mniejszych szansach, łatwo dostępnych możliwości angażowania się w działania solidarnościowe, które przyczyniają się do pozytywnych zmian społecznych w Unii i poza nią, przy jednoczesnym podnoszeniu ich kompetencji i odpowiedniej ich walidacji, jak również umożliwianiu ich ciągłego zaangażowania jako aktywnych obywateli.
OBSZARY
1. WŁĄCZENIE SPOŁECZNE I RÓŻNORODNOŚĆ
Europejski Korpus Solidarności ma na celu promowanie włączenia społecznego, tolerancji, praw człowieka oraz wartości wszelkiego rodzaju różnic i różnorodności, a także zapewnienie wszystkim osobom młodym równego dostępu do możliwości oferowanych w ramach akcji prowadzonych przez Europejski Korpus Solidarności.
2. TRANSFORMACJA CYFROWA
Europejski Korpus Solidarności promuje również wykorzystanie we wszystkich projektach i działaniach elementów wirtualnych i cyfrowych, takich jak narzędzia informacyjne, komunikacyjne i technologiczne.
3. OCHRONA ŚRODOWISKA ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I DZIAŁANIE W DZIEDZINIE KLIMATU
W ramach programu wspierane są również projekty i działania dotyczące wyzwań społecznych związanych z ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem i celami w zakresie klimatu. mogą dotyczyć różnych kwestii, mających na przykład na celu ochronę, zachowanie i zwiększenie kapitału naturalnego, podnoszenie świadomości w zakresie zrównoważenia środowiskowego oraz umożliwienie zmiany zachowań w zakresie indywidualnych preferencji, nawyków konsumpcyjnych i stylu życia.
4. UCZESTNICTWO W ŻYCIU DEMOKRATYCZNYM
Program promuje uczestnictwo osób młodych w procesach demokratycznych i aktywność obywatelską. Centralnym elementem jest wolontariat, angażuje osoby młode i wzmacnia ich pozycję w zakresie aktywności społecznej.
koniecznie zobacz nagranie z webinarium: Europejski Korpus Solidarności – pieniądze na działania dla OSP [film]
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Grupa inicjatywna
1. Czy wszystkie osoby w grupie muszą mieścić się w kryterium wiekowym 18-30 lat?
Odpowiedz: Tak, w EKS grupę docelową stanowią osoby młode w wieku od 18 do 30 lat.
Ważne: Wiek 18 i 30 lat na dzień rozpoczęcia realizacji projektu, a nie w dniu rejestracji.
Działania – na co może być projekt
2. Czy w ramach projektu można zorganizować kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?
Odpowiedź: Tak, w ramach projektu można zorganizować kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale nie może być to jedyne działanie w projekcie (osoby powinny się przeszkolić, dzięki przeszkoleniu edukować i prezentować swoje umiejętności większej grupie odbiorów np. przedszkolaki, uczniowie, społeczność lokalna itp.).
3. Czy ten projekt może dotyczyć np. zakupu sprzętu do udzielania pierwszej pomocy plus organizacji szkoleń np. dla dzieci, młodzieży, pokazów na festynach i piknikach?
Odpowiedź: Tak, aczkolwiek zakup sprzętu i same szkolenia są niewystarczające, należy tę wiedzę i sprzęty wykorzystać edukując np. społeczność lokalną, przedszkolaków, uczniów itp.
4. Czy w tym projekcie można pozyskać dofinansowanie na remont pomieszczeń w jednostce?
Odpowiedź: Tak, jednak nie może być to główny cel w projekcie, tylko działania towarzyszące.
5. Czy w projektach z EKS możliwe są zakupy sprzętowe dla OSP?
Odpowiedź: Tak, aczkolwiek zakup sprzętu jest niewystarczający, należy sprzęty wykorzystać edukując np. społeczność lokalną przedszkolaków, uczniów itp.
6. Czy można pozyskać dofinansowanie na stworzenie dziecięcej drużyny pożarniczej wraz z zajęciami na cały rok kalendarzowy?
Odpowiedź: Sama inicjatywa założenia drużyny pożarniczej i jej prowadzenie przez cały roku - nie wydaje mi się żeby takie działania były wystarczające. Natomiast trzeba pomyśleć jak napisać ten projekt uwzględniając ww. potrzeby. Trzeba pamiętać, że projekt ma prowadzić do pozytywnych zmian w społeczności lokalnej.
Wysokość dofinansowania
7. 595 euro to koszty zarządzania projektem, a maksymalna dotacja na 2 miesiące to 1190 euro. Jak to rozumieć? Czy można dostać 595 x2 i 1190 euro na 2 miesiące?
Odpowiedź: Projekty EKS można realizować w okresie od 2 do 12 miesięcy. Na każdy miesiąc przypada stawka 595 euro. Jeżeli chcemy realizować projekt np. przez 6 miesięcy przeliczamy 6 miesięcy x 595 euro i wychodzi nam wartość projektu = 3 570,00 euro. Dwa miesiące to 1 190,00 Euro.
8. jaka jest maksymalna wartość projektu?
Odpowiedź: Maksymalna wartość projektu to 12 miesięcy x 595 euro = 7 140,00 euro.
9. Czy wartość euro jest stała określona w regulaminie?
Odpowiedź: Tak
10. Czy musi być wkład własny?
Odpowiedź: W programie nie jest wymagany wkład własny.
Koszty/rozliczenie
11. Jakie koszty są kwalifikowane, a jakie nie?
Odpowiedź:
KOSZTY KWALIFIKOWALNE
OGÓLNE WARUNKI KWALIFIKOWALNOŚCI
W odniesieniu do kosztów rzeczywistych:
- muszą zostać faktycznie poniesione przez beneficjenta;
- zostały poniesione w czasie trwania projektu, z wyjątkiem kosztów związanych ze sprawozdaniami końcowymi i świadectwami audytu, które mogą zostać poniesione później;
- muszą zostać wyszczególnione w szacunkowym budżecie całkowitym projektu;
- muszą być niezbędne do realizacji projektu, na który przyznawane jest dofinansowanie;
- muszą być możliwe do określenia i zweryfikowania, w szczególności muszą być odnotowane w ewidencji księgowej beneficjenta i ustalane zgodnie ze stosownymi standardami rachunkowości kraju, w którym beneficjent ma siedzibę i zgodnie z jego zwykłą praktyką księgowania kosztów;
- muszą spełniać wymogi stosownego prawodawstwa podatkowego i socjalnego;
- są racjonalne, uzasadnione i zgodne z zasadą należytego zarządzania finansami, w szczególności jeżeli chodzi o oszczędność i wydajność.
Koszty zarządzania projektem
Koszty związane z zarządzaniem projektem i jego realizacją (np. przygotowanie, realizacja działań, ewaluacji, rozpowszechnianie i działania następcze).
Koszty związane z zatrudnieniem osoby wspierającej (koszty związane z zaangażowaniem osoby wspierającej w projekt)
Koszty nadzwyczajne
Koszty związane ze wsparciem uczestnictwa osób młodych o mniejszych szansach (członków grupy realizującej projekt).
12. Co z kosztami typu: paliwo, ulotki, gadżety dla dzieci? Czy można je rozliczać?
Odpowiedź: Wszystkie koszty można rozliczyć - tylko muszą być zgodne z celami projektu i nawiązywać do niego. Nie można rozliczyć paliwa, które było wykorzystane w ramach akcji pożarniczej. Gadżety do promocji projektu jak najbardziej są zasadne.
13. Jak wygląda rozliczenie wniosku, jak dokumentujemy wydatki, jaki mamy czas na rozliczenie?
Odpowiedź: Po zakończeniu projektu składa się raport końcowy, który należy złożyć w terminie wskazanym w umowie o udzielenie dotacji. Do raportu nie przedstawia się żadnych dokumentów finansowych.
Osoba wspierająca
14. Czy osoby wspierające muszą mieć firmę czy po prostu ktoś z wiedzą przychodzi i płaci mu się to „do ręki”?
Odpowiedź: Osoba wspierająca (specjalista) nie musi mieć firmy - musi mieć wiedzę. Może zostać zatrudniona na umowę zlecenie lub dzieło, w zależności od tego co będzie robić.
15. Jak rozliczać tych coachów za 81 euro na dobę?
Odpowiedź: 81 euro za dzień pracy osoby lub osób wspierających - może być jedna lub więcej osób wspierających, ale łącznie mogą być zaangażowane nie więcej niż 12 dni (karta czasu pracy osoby wspierającej - po podpisaniu umowy można poprosić o taki przykładowy dokument).
Ogólne
16. Gdzie można znaleźć szczegółową dokumentację naboru? Można prosić link do rejestracji?
Odpowiedź: Należy szukać pod podanymi linkami
[informacje na stronie] https://eks.org.pl/konkursy/projekty-solidarnosci-nabor-wnioskow-2023-runda-1
[poradnik w formacie PDF] https://eks.org.pl/brepo/panel_repo_files/2022/11/24/puzphv/european-solidarity-corps-guide-2023-pl.pdf
REJESTRACJA ORGANIZACJI
- konto w systemie EU Login (chyba że osoba będąca przedstawicielem danej organizacji/podmiotów, które nie posiadają osobowości prawnej lub już posiada takie konto). Nowe konta w systemie EU Login można tworzyć, korzystając z następującej strony internetowej: https://webgate.ec.europa.eu/cas/eim/external/register.cgi
- dostęp do systemu rejestracji organizacji dla Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności https://webgate.ec.europa.eu/erasmus-esc
Organizacja lub grupa osób młodych rejestrują się tylko raz. Po zakończeniu rejestracji organizacja/grupa osób młodych otrzyma kod identyfikacyjny organizacji.
O projekcie solidarnościowym
CZYM JEST PROJEKT SOLIDARNOŚCIOWY?
Projekt solidarnościowy to niedochodowe działanie solidarnościowe zapoczątkowane, opracowane i wdrożone przez osoby młode, trwające od 2 do 12 miesięcy. Daje on grupie co najmniej pięciu młodych osób możliwość wyrażenia idei solidarności poprzez wzięcie odpowiedzialności i zaangażowanie na rzecz pozytywnych zmian w społeczności lokalnej. Projekt powinien mieć jasno określony temat, którym grupa młodych osób chce się razem zajmować, i który ma się przekładać na konkretne codzienne działania w ramach projektu i angażować wszystkich członków grupy. Projekty solidarnościowe powinny dotyczyć kluczowych wyzwań w społecznościach, oraz cechować się europejską wartością dodaną. Udział w projekcie solidarnościowym stanowi istotne doświadczenie procesu edukacji pozaformalnej, dzięki któremu osoby młode mogą rozwijać się pod kątem osobistym, naukowym, społecznym i obywatelskim.
JAKIE SĄ CELE?
Projekt solidarnościowy powinien w wyraźny sposób odnosić się do celów i zasad Europejskiego Korpusu Solidarności, w szczególności do idei solidarności. Projekt solidarnościowy może dotyczyć osób młodych, które znajdują się w sytuacjach utrudniających ich włączenie społeczne.
Osoby młode powinny podjąć inicjatywę i zareagować na problemy i otaczające je wyzwania. Z tego powodu projekt solidarnościowy powinien być bezpośrednio powiązany ze społecznością lokalną, w której mieszkają, chociaż niektóre projekty mogą również dotyczyć tematyki na szczeblu regionalnym lub nawet krajowym.
Uczestnictwo w projekcie solidarnościowym będzie również stanowiło istotne doświadczenie w ramach edukacji pozaformalnej osób młodych. Udział w projekcie powinien rozwijać inicjatywę młodych ludzi, służyć aktywnemu obywatelstwu europejskiemu oraz pobudzaniu przedsiębiorczości. W szczególności młodzi ludzie zarządzający projektem mogą w praktyce doświadczyć przedsiębiorczości społecznej, tworząc nowe produkty lub usługi, które przynoszą korzyści społeczności lokalnej lub społeczeństwu oraz podejmują ważne społeczne wyzwania. Wprowadzając swoje pomysły w życie, mierząc się z nieoczekiwanymi sytuacjami i znajdując na nie rozwiązania, wypróbowując innowacyjne i kreatywne środki, osoby młode uczą się nowych umiejętności i rozwijają swoje zdolności, wyrażają własną kreatywność i przejmują odpowiedzialność za swoje działania. Podnoszą swoją samoocenę, zwiększają samodzielność i motywację do nauki.
JAK OPRACOWAĆ PROJEKT SOLIDARNOŚCIOWY?
Osoby młode, które chcą stworzyć grupę realizującą projekt solidarnościowy, muszą być zarejestrowane na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Nie ma ograniczenia co do maksymalnej liczby członków grupy.
Projekty powinny mieć jasno określony temat, którym grupa młodych osób chce się razem zajmować, i który ma się przekładać na konkretne codzienne działania w ramach projektu i angażować wszystkich członków grupy.
Grupa samodzielnie podejmie decyzje o metodach pracy i sposobie zarządzania projektem. Grupa ustali podział zadań i odpowiedzialności za ich realizację, zapewni skuteczną koordynację i komunikację między członkami, a także określi czas poświęcony na wykonanie zaplanowanych zadań. Metody pracy powinny angażować wszystkich członków grupy na różnych etapach projektu i działań (przygotowanie, realizacja i udostępnianie wyników). Etapy powinny mieć jasną strukturę opartą na harmonogramie projektu.
W projekcie ważne jest aby zwrócić uwagę na kryteria przyznania dotacji.
Najważniejsze jest to, aby projekt pisała grupa inicjatywna, a nie specjalista.
O PROJEKCIE Potencjał Młodych
Projekt OSP – Potencjał Młodych realizowany jest w partnerstwie ZOSP RP ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Odwiedź nas:
Napisz do nas: potencjalmlodych@osp.org.pl
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.