W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej 8 lutego 2012 r. odbyła się konferencja "ZAANGAŻUJ SIĘ!" organizowana w ramach inauguracji Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012. Podczas spotkania omawiano działania mające na celu zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej osób starszych.
Konferencja "ZAANGAŻUJ SIĘ!" jest organizowana w większości krajów europejskich w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej (ER 2012). Celem spotkania było upowszechnienie idei aktywności osób starszych oraz przedstawienie konkretnych działań i dobrych praktyk w tym zakresie.
Spotkanie otworzył Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej przypomnieniem, że we wrześniu ubiegłego roku Sejm RP ustanowił rok 2012 rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi. Przypomniał jak bardzo byli oni aktywni po 50 roku życia. – Mamy w Polsce duży potencjał – nie stać nas na zmarnowanie takiego kapitału – mówił, odnosząc się do osób starszych.
Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że stabilna gospodarka nie będzie możliwa bez silnego rynku pracy, w którym odpowiednio wykorzystany będzie segment osób starszych. - Polska należy do ścisłej czołówki krajów, którym kryzys zagraża najbardziej. Obecnie w Polsce jest 7.5 mln osób do 18 roku życia. W 2050 r. będzie ich 5.3 mln. W tym samym czasie liczba osób starszych wzrośnie z 7 do 10 mln. Całkiem podstawna jest więc obawa, że na nasze emerytury nie będzie miał kto pracować – tłumaczył minister.
Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił trzy aspekty działań przewodnich na ER 2012:
- działania wspierające osoby starsze na rynku pracy oraz uaktualnianie ich umiejętności,
- inicjatywy na rzecz aktywnego udziału osób starszych w społeczeństwie,
- pomoc w niezależnym funkcjonowaniu i prowadzeniu aktywnego życia.
Michał Szczerba, Poseł na Sejm RP oraz Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku również zaznaczył jak ważny jest przekaz konferencji. – To ważny krok aby świadomie rozmawiać o działaniach, które podejmiemy w tym roku – podkreślał. Poseł mówił jak ważne jest rozwijanie i promowanie uniwersytetów trzeciego wieku oraz podejmowanie działań międzyresortowych. – Innowacyjne uniwersytety trzeciego wieku mogą stanowić aspekt rozwoju gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego. Starzenie się jest procesem nieuchronnym - ważne jest zatem aby było dla polityków wyzwaniem, na które odpowiedzią jest wspieranie aktywności osób starszych – podkreślił.
Podczas otwarcia konferencji zabrał również głos Mieczysław Augustyn, Senator RP i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych. Senator Augustyn zwrócił uwagę na to jak ważne jest zaangażowanie seniorów w działania, które są korzystne nie tylko dla kraju ale również dla nich samych. – Konieczna jest solidarność wewnątrz-pokoleniowa i międzypokoleniowa. Jeśli mamy sprostać wyzwaniom starzejącego się polskiego społeczeństwa musimy energię tej fali dobrze wykorzystać – mówił. – Mnóstwo seniorów ma doskonałe umiejętności. Chciałbym aby ten rok dążył również do wprowadzenia seniorskich organizacji eksperckich, które pokażą, że seniorzy to ludzie inteligentni, doświadczeni i na bieżąco – podsumował senator.
Inaugurując konferencję, głos zabrała również Ewelina Jelenkowska-Luca', zastępca dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Pani Jelenkowska-Luca' podkreśliła, że Komisja Europejska określiła 2012 rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej między innymi, aby pokazać starzenie się jako szansę, a nie jako problem. – Wiele inicjatyw już istnieje ale chcemy przyciągnąć uwagę na możliwe działania i pokazać możliwości w zakresie zatrudnienia, aktywności społecznej oraz niezależności osób starszych – tłumaczyła.
Ewelina Jelenkowska-Luca' wyjaśniała także jak ER 2012 odnosi się do unijnej strategii Europa 2020 podkreślając, że wielu celów strategii nie uda się osiągnąć bez nacisku na aktywność osób starszych. Wśród nich znalazło się osiągnięcie zatrudnienia na poziomie 75% oraz ograniczenie ilości osób ubogich o 20 mln (mając na uwadze, że duży procent osób ubogich stanowią seniorzy). – Komisja Europejska apeluje do przedstawienia działań i zobowiązań takich jak debaty i wydarzenia publiczne, analizy problemów i opracowania strategii. Zaangażujmy się! – mówiła Ewelina Jelenkowska-Luca'. – Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem ale też bardziej aktywnym. Ta inicjatywa nie jest adresowana jedynie do organizacji i instytucji ale do każdego z nas – podsumowała.
Oficjalne otwarcie konferencji zakończyła Halina Potocka, Wiceprzewodnicząca AGE Platform Europe. – Aktywne starzenie, czyli optymalne korzystanie ze zdrowego i samodzielnego życia, może być dużą korzyścią dla społeczeństwa – mówiła Halina Potocka, podkreślając konieczność solidarności międzypokoleniowej i zidentyfikowania potrzeb starszego pokolenia aby znaleźć nowe innowacyjne rozwiązania w strefie ekonomiczno-społecznej. – Naszym celem jest więcej niż tylko ER 2012 – chcemy dążyć do Unii przyjaznej ludziom w każdym wieku – podkreśliła. Wśród działań promowanych przez AGE Platform Europe wymieniła między innymi otwarty rynek dla osób młodych, starszych i niepełnosprawnych, łatwo dostępne przestrzenie publiczne zapobiegające wykluczeniu, integrację cyfrową, wolontariat, utrzymywanie kontaktów ze społeczeństwem, dostęp do kształcenia, system zabezpieczeń społecznych zapobiegający ubóstwu i starzenie się w dobrym zdrowiu psychicznym i fizycznym.
Konferencja podzielona była na trzy panele dyskusyjne:
- pierwszy panel przedstawił działania, które można podjąć na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej osób starszych,
- drugi panel omawiał zagadnienie solidarności międzypokoleniowej w odniesieniu do aktywności zawodowej i społecznej osób starszych, przedstawiając przykłady działalności organizacji i firm na rzecz aktywności osób starszych,
- ostatni panel dyskusyjny dotyczył działań na rzecz zwiększenia aktywności społecznej osób starszych i potencjalnych działań w tym zakresie.
Konferencję zamknęła Czesława Ostrowska, Podsekretarz Stany oraz Krajowy Koordynator ER 2012.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.europa.eu/ey2012.