To już piąty raz, kiedy w Ełku bezdomnym umożliwiono powrót do właściwego funkcjonowania społecznego. Obecnie Dom MONAR-MARKOT realizuje projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Ełk, który polega na łagodnym oddziaływaniu animatora na pensjonariuszy Domu oraz na podejmowaniu relacji i wciągnięciu ich do aktywności: sportowej lub hobbystycznej.
Jednocześnie w ramach projektu pensjonariusze będą korzystali z zajęć szachowych, gry w piłkę, podczas których oprócz ćwiczeń o walorach zdrowotnych wyodrębnione zostaną elementy wpływające na rozwój samooceny i aspiracji uczestników. Projekt nie polega jednak wyłącznie na korzystaniu z różnych atrakcji. Bezdomni pokazali również, że potrafią angażować się społecznie i chętnie pracowali jako wolontariusze na rzecz Przedszkola Samorządowego nr 2 im. Jana Brzechwy w Ełku. Zajmowali się pracami porządkowymi oraz drobnymi remontami wykonywali swoją pracę z zaangażowaniem i chęcią.
W ten sposób zburzony został stereotyp dotyczący bezdomnych powszechnie panujący w społeczeństwie, który twierdzi, że wszyscy bezdomni zasłużyli na los, który ich spotkał, ponieważ sami są winni sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nagminne jest pojmowanie osoby bezdomnej jako „mieszkańca kanału lub dworca, zbieracza puszek, alkoholika i degenerata”, w pełni winnego swojej społecznej degradacji. Takie pojmowanie – zbyt generalizujące – stawia w niekorzystnym świetle wszystkie osoby mieszkające w schroniskach i noclegowniach, szczególnie te, które z takim stereotypem nie mają nic wspólnego.
Bezdomność to nie tylko alkoholizm, narkomania, własny wybór. Bezdomność to także wynik bezrobocia, panującej w Polsce biedy mieszkaniowej, przemian gospodarczych, kryzysu. Bezdomność to również wynik przemocy domowej, choroby, niepełnosprawności, zadłużenia, rozpadu związku, problemów rodzinnych, wypędzenia. Bezdomności doświadczają zarówno kobiety, mężczyźni jak i dzieci, osoby wykształcone, młode i starsze. Wiele osób to ludzie wykształceni, których sytuacje rodzinne bądź zdrowotne „zmusiły” do bycia bezdomnym. Jednym z przykładów mogą być dzieci z domów dziecka, które po opuszczeniu ośrodków nie mają się gdzie podziać, nie otrzymują odpowiedniego wsparcia.
Dom MONAR-MARKOT dziękuje Pani Annie Birgiel Dyrektorowi Przedszkola Samorządowego nr 2 im. Jana Brzechwy w Ełku za zaufanie i umożliwienie pensjonariuszom Domu możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dzięki temu mogli oni poczuć się docenieni i ważni.