Indywidualne podejście do każdej osoby z problemem bezrobocia daje najbardziej pożądany efekt – zatrudnienie. Takie rozwiązanie wypracowane przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych i grono ekspertów zostało nagrodzone w regionalnym konkursie „Ambasador EFS 2012 w ramach dobrych praktyk PO KL”.
Pozyskanie i utrzymanie pracy nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Najlepiej wiedzą o tym osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo. Takie bariery, jak niskie wykształcenie, wiek, brak doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji, dodatkowo demotywują do jakichkolwiek działań zmierzających do podjęcia zatrudnienia. Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, zajmująca się od kilkunastu lat aktywizacją zawodową, postanowiła ograniczyć ten problem. Temu posłużyła realizacja innowacyjnego projektu z komponentem ponadnarodowym „Indywidualne ścieżki zatrudnienia”. Skorzystały z niego osoby bezrobotne oraz publiczne i niepubliczne instytucje rynku pracy.
Kierunek wsparcia
W pełni z projektu skorzystało 28 osób bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo w wieku powyżej 45 lat, w tym 22 osoby niepełnosprawne zamieszkujące powiat elbląski. Osoby te wyróżniały się niskim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, brakiem lub niedostosowaniem kwalifikacji do potrzeb rynku pracy.
Plan Rozwoju Osobistego
Często bywa tak, że nie jesteśmy świadomi swoich umiejętności i słabości, które warto wzmacniać bądź eliminować. Autorzy projektu, opierając się na doświadczeniach fińskiego partnera, postanowili stworzyć „profil beneficjenta” określający drzemiące w bezrobotnych talenty i deficyty. Aby móc dokonać takiej obserwacji, potrzebni byli specjaliści – psycholog, doradca zawodowy i lekarz medycyny pracy. Tworząc wspólnie zespół interdyscyplinarny, już na etapie rekrutacji byli w stanie dokonać głębokiej diagnozy objętych wsparciem bezrobotnych.
Innowacyjnie, czyli jak?
Projekt zakładał nie tylko wprowadzenie osoby bezrobotnej na rynek pracy, ale również utrzymanie jej na tym rynku. Służyć temu miała metoda zatrudniania osób po 45. roku życia, łącząca nowe narzędzia pracy z osobami bezrobotnymi i nieaktywnymi zawodowo – trening pracy, coaching z tradycyjnymi formami wsparcia (szkoleniami i doradztwem zawodowym) oraz wsparcie psychologiczne.
Nietuzinkowa oferta wsparcia
Chcąc przełamać tkwiące w uczestnikach projektu wątpliwości i ograniczenia, realizatorzy projektu przygotowali bogatą ofertę. Osoby bezrobotne miały okazję skorzystania z indywidualnego i grupowego wsparcia psychologicznego, mogły uzyskać wsparcie od doradcy zawodowego. Dla każdej zakwalifikowanej osoby stworzono profil klienta i plan rozwoju osobistego. Dodatkowo – trening pracy, coaching, szkolenia zawodowe i zdobywanie doświadczenia w miejscu pracy oraz monitoring zatrudnienia przez okres 6 miesięcy. W toku realizacji projektu ERKON nie zapomniał o potrzebie wsparcia pracowników instytucji rynku pracy – zorganizował dla nich czterodniowe szkolenie z „Praktycznego wdrażania modelu zatrudnienia wspomaganego osób po 45. roku życia – wiek gorącego ziemniaka”.
Wachlarz korzyści
Realizacja projektu miała wpływ na zmianę podejścia publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Dała szansę powrotu na rynek pracy, a co najważniejsze – utrzymania się w zatrudnieniu. Sami uczestnicy przeszli reedukację w obszarze zarządzania własnym życiem, zwłaszcza zdrowotnym, psychospołecznym i zawodowym. Zniwelowali swój lęk w kontaktach międzyludzkich i zbudowali obraz swojej osoby jako wartościowego pracownika, co u większości doprowadziło do znalezienia zatrudnienia i jego utrzymania.
--
Opis projektu pochodzi z publikacji promującej nominacje do IV edycji konkursu „Ambasador EFS”. Publikacja jest bezpłatna, dostępna w siedzibie Stowarzyszenia ESWIP (Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 17).
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP