Sortownie odpadów wtórnych oraz belowanie surowców – tym m.in. zajmuje się jedna z warszawskich organizacji, skupiająca osoby niepełnosprawne. Swoich kolegów i koleżanki podczas pracy podpatrywali podopieczni Stowarzyszenia „Sprawniejsi” podczas wizyty studyjnej.
W wizycie studyjnej wzięło udział 18 osób niepełnosprawnych intelektualnie wraz z trenerami pracy. Wszyscy uczestniczą w projekcie Stowarzyszenia „Sprawniejsi” pn. „Eko-wymiatacze – aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych”.
Dla niektórych była to pierwsza wizyta w Warszawie. Dlatego ważnym elementem było samo zwiedzanie stolicy. Obok tego – kluczowy cel wyjazdu, czyli wizyta w Stowarzyszeniu „Niepełnosprawni dla środowiska EKON”.
Tak pracują w Warszawie
– Teren, który zajmuje EKON, zrobił na nas wrażenie – relacjonują uczestnicy i trenerzy po powrocie. – Stowarzyszenie zaadoptowało budynek, w którym mieści się stołówka, zaplecze socjalne, gabinet pielęgniarki oraz sala konferencyjna. Są tam również duże hale, w których mieszczą się sortownie odpadów, pomieszczenie do belowania i magazyn. Zaciekawił nas proces belowania butelek i puszek, zwłaszcza efekt końcowy w postaci bardzo kolorowych kostek.
Niepełnosprawni z Elbląga dowiedzieli się na miejscu m.in. o „mrówkach” zbierających surowce wtórne od mieszkańców – to wręcz konsorcjum. Odbierają z umówionego miejsca od mieszkańców posegregowane odpady recyklingowe i zostawiają worki na kolejne dostawy. I tak przygotowane worki przewożone są transportem do sortowni.
Wizyta była też okazją dla eko-wymiataczy do bliższego poznania kwestii zatrudnienia, urlopów, praw i obowiązków pracowników EKON-u. Słuchali i zadawali pytania na bieżąco.
Czas na Elbląg
Po powrocie z wizyty, czas na kolejne wyzwanie dla podopiecznych „Sprawniejszych”. Swoją wiedzę będą wykorzystywali w praktyce, podczas pracy w automyjni. Tego wszystkiego uczą się w projekcie „Eko-wymiatacze – aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych”. Zdobyte przez nich kwalifikacje są szansą na podjęcie pracy.
Organizatorem szkoleń jest Stowarzyszenie „Sprawniejsi”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie "Sprawniejsi"