Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) Koło w Elblągu kontynuuje w 2011 r. działalność Animacyjnego Klubu Terapeutycznego.
W grudniu 2010 r. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) Koło w Elblągu zakończyło realizację projektu pn. „Animacyjny Klub Terapeutyczny (AKT) - PRZYSZEDŁEM dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin”. Projekt dofinansowany był ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Z przykrością i łzami w oczach kończyliśmy prawie dwuletni projekt, który umożliwił nam realizację szeregu działań dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Przez 15 miesięcy w ramach naszego klubu AKT działały grupy terapeutyczne dla rodziców i opiekunów, odbywały się konsultacje i poradnictwo z zakresu pomocy rodzinom osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ważnym elementem realizacji zadania było utworzenie i prowadzenie grupy teatralnej i tanecznej.
Zaangażowanie rodzin i osób z niepełnosprawnością intelektualną w funkcjonowanie klubu sprawiło, iż od początku widzieliśmy sens pozyskiwania środków na takiego rodzaju działania. Pierwszym sukcesem w tym roku jest pozyskanie przez DCA (Dzienne Centrum Aktywności) środków na funkcjonowanie grupy teatralnej, która skupia młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki dofinansowaniu zadania przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Elbląg już w lutym 2011 r. DCA rozpoczyna zajęcia teatralne, które będą kontynuacją działań podjętych w ramach klubu.
Projekt pn. „Z sercem na scenie - edukacja teatrem drogą do rozwoju dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną PSOUU” zakłada realizację warsztatów dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, happeningi oraz udział młodzieży w przedstawieniach teatralnych w Teatrze im. Sewruka. Warsztaty teatralne rozwiną w młodzieży uzdolnienia, umożliwią indywidualną kreację osobowości, zwiększą świadomość, wyposażą w szereg umiejętności i technik, które pozwolą im funkcjonować w rodzinie, szkole i społeczeństwie, a także pozwolą twórczo spędzać czas wolny. Warsztaty realizowane będą przy pomocy rozmaitych form pracy, m.in.: trening ciała, praca z ciałem, praca z głosem, kreacja przestrzenią i rekwizytem, działania plastyczne, muzykowanie, zadania aktorskie, etiudy, scenki rodzajowe, pantomima. Poprzez odgrywanie ról, osoby z niepełnosprawnością zdobędą samowiedzę, rozwiną wyobraźnię i poczucie sprawstwa; odgrywanie ról pomoże im w uświadomieniu sobie własnych przekonań i uczuć, jak również pozwoli wypróbować nowe sposoby zachowania.
Dzienne Centrum Aktywności nadal poszukiwać będzie środków na realizację pozostałych działań rozpoczętych w ramach Animacyjnego Klubu Terapeutycznego.
Źródło: http://www.psouu.elblag.com.pl