Dzień Rad Pożytku Publicznego. Najlepsze życzenia dla WRP!
Dzisiaj obchodzimy Dzień Rad Pożytku Publicznego. Warszawska Rada Pożytku działa od 2011 r. Wszystkich byłym i obecnym członkom i członkiniom WRP dziękujemy za wkład i zaangażowanie w dialog między władzami Miasta a organizacjami społecznymi.
Pierwsza Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego – na wniosek organizacji pozarządowych – została utworzona przez Prezydenta Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz w październiku 2010 r. i działała w latach 2011-2013. Od tego czasu minęły już cztery kadencje Rady. Obecna Warszawska Rada Pożytku, piątej kadencji, pracować będzie do 2023 r.
Czym zajmuje się Rada?
Zadania rad działalności pożytku publicznego określone są w Ustawie o działalności pożytku publicznego. Należą do nich:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju odpowiednio powiatów lub gmin,
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4, oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy,
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
Zadania i sposób działania Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego opisany jest w Regulaminie, który stanowi m.in., że WRP konsultuje także projekty aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji pozarządowych.
Posiedzenia WRP
Warszawska Rada Pożytku działa na posiedzeniach, które odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu. WRP IV kadencji w latach 2017-2020 odbyła w sumie 31 posiedzeń.
W czasie epidemii koronawirusa posiedzenia mają charakter zdalny. Członkowie i członkinie Rady komunikują się także poza posiedzeniami – pracują m.in. w grupach roboczych, powoływanych w razie potrzeby. Ostatnio w ramach Rady działał zespół ds. szybkiego reagowania, którego celem było wsparcie władz Miasta w wypracowaniu rozwiązań ułatwiających organizacjom pozarządowym działania w czasie epidemii covid-19.
WRP w maju o pieniądzach i współpracy z organizacjami w czasie "covidowym" >
Ponad to WRP IV kadencji:
- wypracowała zasady współpracy szkół prowadzonych przez m.st. Warszawa z organizacjami pozarządowymi w zakresie udostępniania bazy szkolnej bez obowiązku pobierania kaucji,
- zainicjowała prace nad warszawską polityką różnorodności społecznej;
- zgłosiła pisemne uwagi w ramach ogólnopolskich konsultacji nad zmianą rozporządzenia w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów;
- wystosowała dwa apele do Przewodniczącego ds. Pożytku Publicznego w związku z sytuacją organizacji społecznych podczas epidemii COVID-19 ;
- wydała 38 opinii w kluczowych dla Miasta Stołecznego Warszawy uchwałach dot. m.in. Strategii #Warszawa2030, Polityki mieszkaniowej Mieszkania 2030, Programu Wspierania Rodzin na lata 2019-2021, Programu Przeciwdziałania Zakażeniom HIV i Działań Na Rzecz Osób Żyjących z HIV na lata 2019-2021, Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w m.st. Warszawie na lata 2019-2021.
Skład WRP V kadencji
Warszawska Rada Pożytku liczy 24 osoby: 12 przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych, 9 przedstawicielek i przedstawicieli prezydenta Warszawy oraz 3 przedstawicielek i przedstawicieli Rady m.st. Warszawy.
W Radzie V kadencji zasiadają:
Przedstawicielki/le Prezydenta m.st. Warszawy:
Joanna Gospodarczyk,
Ewa Kolankiewicz
Katarzyna Łęgiewicz,
Aldona Machnowska-Góra,
Magdalena Młochowska,
Tomasz Pactwa,
Olga Pilarska-Siennicka,
Janusz Samel;
Przedstawicielki/le Rady m.st. Warszawy:
Renata Niewitecka,
Magdalena Roguska,
Jarosław Szostakowski;
Przedstawicielki/le organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
Monika Chrzczonowicz,
Anna Gierałtowska,
Tomasz Harasimowicz,
Dariusz Jarosiński,
Piotr Kaliszek,
Marta Lewandowska,
Rafał Miłkowski,
Andrzej Mrowiec,
Maria Pokój,
Andrzej Trzeciakowski,
Bartłomiej Włodkowski,
Anna Zielińska.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23