Działalność odpłatna, i nie tylko, organizacji pozarządowych. Nagrania z LIVE ngo.pl [film]
Jesteście organizacją pozarządową, która nie wie, czy i jak zacząć prowadzić działalność odpłatną? Mamy dla Was nagrania #ngoplLIVE. Znajdziecie w nich argumenty za tym, że NGO-sy mogą pobierać opłaty i nie ma w tym nic nagannego. Zbieramy też wiele praktycznych wskazówek na początek!
Sprzedaży i odpłatności w organizacjach pozarządowych poświęciliśmy dwa spotkania #ngoplLIVE.
Organizacje pozarządowe mają „problem” z pobieraniem opłat. Stereotyp, że działalność NGO-sów jest tylko i wyłącznie nieodpłatna funkcjonuje nie tylko poza sektorem, ale również wśród osób prowadzących organizacje. Może właśnie tę barierę pokonać najtrudniej?
Podczas #ngoplLIVE staraliśmy się przekonać, że sprzedaż i odpłatność w NGO-sach to nic nadzwyczajnego. A już szczególnie odpłatna działalność pożytku publicznego, to coś jak najbardziej naturalnego w pozarządowym świecie.
Chociaż możliwość prowadzenia działalności odpłatnej pożytku istnieje od kilkunastu lat, wydaje się, że wciąż nie do końca zadomowiła się ona w świadomości NGO-sów. Mimo że organizacje mają specjalnie dla siebie stworzoną „działalność”, nierzadko nadal obijają się i kluczą między udawanymi darowiznami a strasznie trudnym, w ich mniemaniu, byciem przedsiębiorcą.
Zapraszamy do obejrzenia nagrań #ngoplLIVE. Organizacje, które jeszcze nie wiedzą, czy i jak wejść w nowe źródła finansowania, znajdą tu cenne podpowiedzi. Znaczna część z nich dotyczy właśnie ODPŁATNEJ DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU. Skorzystajcie!
Zobacz nagranie z LIVE: Sprzedajemy w NGO. Działalność odpłatna czy gospodarcza?
Szukasz filmów poradniczych dla NGO? Zasubskrybuj nasz kanał na Youtube! Subskrybuj >>
Zobacz nagranie z LIVE: Sprzedaż i odpłatność w organizacjach pozarządowych – formalności
Powyższe nagrania dostępne są również na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/ngopl. W komentarzach pod tymi nagraniami znajdziecie odesłania do materiałów, które polecaliśmy podczas spotkań, a także odpowiedzi na pytania, których nie udało nam się udzielić na żywo.
Działalność odpłatna w ustawie o pożytku
Organizacje pozarządowe mogą pobierać za swoje usługi opłaty. Mogą to robić nie prowadząc działalności gospodarczej. Od 2003 r. umożliwiają im to przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Przykład wykorzystania działalności odpłatnej
NGO robi szkolenie. Za udział przewiduje drobną opłatę. Dla uczestnika szkolenia może to być dodatkowa mobilizacja, żeby na szkolenie przyjść – jednocześnie kwota nie wymaga od niego wyrzeczeń. Dla NGO będą to dodatkowe środki – nawet niewielkie są dla organizacji cenne.
Kto może prowadzić działalność odpłatną? Przede wszystkim, żeby to robić nie trzeba być wcale organizacją mającą status organizacji pożytku publicznego. Ważne jest, żeby działać w sferze pożytku czyli prowadzić działania opisane w art. 4 ustawy o działalności pożytku. Działalność odpłatna to usługi i sprzedaż.
art. 8 ust. 1 ustawy o działalności pożytku
1. Działalnością odpłatną pożytku publicznego jest:
1) działalność prowadzona przez organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, w sferze zadań publicznych, o której mowa w art. 4, za które pobierają one wynagrodzenie;
2) sprzedaż wytworzonych towarów lub świadczenie usług w zakresie:
a) rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, lub
b) integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, o których mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym oraz ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych;
3) sprzedaż przedmiotów darowizny.
Prowadzenie odpłatnej działalności pożytku oznacza spełnianie określonych warunków. Jednym z podstawowych jest księgowe rozgraniczenie tej działalności od pozostałych. Wymaga się także opisania zakresu działalności w statucie lub innym akcie wewnętrznym.
Szukasz filmów poradniczych dla NGO? Zasubskrybuj nasz kanał na Youtube! Subskrybuj >>
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.