Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Trwają wybory do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego 2013. Pytamy kandydatów do Rady o ich pomysły na jej działalność. Tym razem na nasze pytanie odpowiada Marta Borowiec-Salwa ze Stowarzyszenia-SAR "Zmiana".
Redakcja: Co będzie priorytetem dla Pani prac w ramach Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego?
Marta Borowiec-Salwa: Jeśli zostanę wybrana do Rady, będę szerzej rozpowszechniała mechanizmy partycypacyjne z UoDPP. Jednym z nich będzie inicjatywa lokalna, która z uwagi na brak upowszechnienia nie jest stosowana we Wrocławiu. To doskonały mechanizm współpracy JST z mieszkańcami, który można połączyć z budżetem partycypacyjnym. Uruchamianie inicjatywy lokalnej i wypromowanie jej wśród Wrocławian przyczyniłoby się do wzrostu ich zaangażowania w sprawy miasta. RDPP powinna dynamicznie wychodzić z inicjatywą i mieć realny wpływ na zwiększenie roli mieszkańców i organizacji pozarządowych w polityce rozwoju Wrocławia. Można m.in. wprowadzić zasadę informacji zwrotnej po opiniowaniu dokumentów, tak by każdy znał przyczyny ewentualnego odrzucenia uwag. Pomiędzy spotkaniami członkowie Rady powinni zbierać opinie organizacji pozarządowych nt. spraw poruszanych na spotkaniach WRDPP. Zależy mi, aby wybrzmiał głos wrocławskich NGO. Ważne jest również wypracowanie kultury współpracy, czyli zorientowanie przedstawicieli samorządu i organizacji pozarządowych na rozwiązywaniu problemów na zasadzie partnerstwa i suwerenności stron. Chcę dążyć do efektywnej pracy całego zespołu Rady, która realnie przełoży się na zmiany w mieście.
Marta Borowiec-Salwa - mgr politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 roku pracowniczka organizacji pozarządowej, a od czterech lat koordynatorka działań społecznych.Posiada doświadczenie we współpracy z przedstawicielami administracji publicznej i organizacji pozarządowych, m.in. w zakresie wypracowywania standardów tejże współpracy. Trenerka Szkoły Modelu Współpracy Administracji Publicznej z Organizacjami Pozarządowymi, wpisana na listę trenerów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Absolwentka Szkoły Trenerów SPLOT. Organizatorka i moderatorka wydarzeń III sektora.Prowadziła szkolenia i doradztwo z dziedziny zakładania NGO, tworzenia oraz koordynowania projektów i przedsięwzięć społecznych, modelu współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi oraz inicjatywy lokalnej. Obecnie koordynuje przedsięwzięciem dotyczącym inicjatywy lokalnej (art. 19 b, UoDPP) w sześciu powiatach na terenie Dolnego Śląska, m.in. pomagając w uruchomieniu procedur umożliwiających realizowanie inicjatyw przez mieszkańców.
Po więcej informacji na temat wyborów do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego zapraszamy na stronę internetową pod adresem:
Przypominany, że głosowanie trwa do poniedziałku 26 sierpnia. Zachęcamy zatem do oddanie swojego głosu!
Źródło: informacja własna serwisu wroclaw.ngo.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.