Projekt dla młodszych i starszych mieszkańców warszawskich Bielan. Powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w całości odbywa się w 2012 roku, czyli w Europejskim Roku Aktywnego Starzenia się i Solidarności Międzypokoleniowej.
Innowacyjność opiera się na wykorzystaniu metody dramy stosowanej, która pozwala stworzyć bezpieczną przestrzeń twórczej ekspresji. Seniorzy i studenci pod okiem doświadczonych trenerów dramy lidera projektu - Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA - stworzą interaktywny spektakl przedstawiający blaski i cienie życia seniorów. – Formuła dramy pozwoli zarówno aktorom, jak też widzom wpływać na rozwój sytuacji, przeżywać autentyczne emocje w roli. Dlatego udział w takim przedstawieniu może wpłynąć na zmianę postaw i przekonań uczestników – podkreśla Małgorzata Winiarek-Kołucka ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA, koordynatorka projektu.
Innowacyjna jest także formuła „seniorzy-seniorom”, bo to właśnie m.in. uczestnicy zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonego przez Bielański Ośrodek Kultury – partnera projektu - będą aktorami. W lecie spektakl będzie wystawiony w ośmiu różnych miejscach. Zaproszeni zostaną seniorzy, którzy nie uczestniczą aktywnie w życiu społecznym. Praca w grupie ze studentami ma dodatkowo ułatwić wymianę doświadczeń między pokoleniami i zniesienie barier stawianych na co dzień przez inny tryb życia, brak czasu i negatywne stereotypy.
Projekt powstał w odpowiedzi na rosnący problem izolacji społecznej osób starszych. Jak pokazują badania, narasta problem tworzenia się coraz większej przepaści między pokoleniami - braku wzajemnego zrozumienia i poszanowania potrzeb.
Kontakt:
Małgorzata Winiarek-Kołucka,
Członek Zarządu Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA koordynatorka projektu