Doceniono trudną służbę. Nagroda im. Bączkowskiego przyznana
Paweł Nasiłowski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji w im. Hansa Christiana Kofoeda w Siedlcach został laureatem tegorocznej Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego. Od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wprowadza i realizuje projekty pomocy społecznej i reedukacji więźniów w lokalnym środowisku. To już drugie w tym roku, obok nagrody Pro Publico Bono, tak prestiżowe wyróżnienie dla Pawła Nasiłowskiego i jego działań.
Kapituła Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego przyznała w tym roku
również dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Małgorzata Okońska-Zaremba, podsekretarz stanu w
Ministerstwie Gospodarki i Pracy i Paweł Szczyrski, kierownik biura ds. organizacji pozarządowych w
Urzędzie Miejskim w Szczecinie, twórca autorskiego programu współpracy miasta z organizacjami
pozarządowymi.
- Kiedy zadzwoniła do mnie pani Grażyna Bączkowska, żeby poinformować mnie o przyznaniu nagrody, to była dla mnie wzruszająca i niesamowita informacja. Mam zaszczyt być majorem służby więziennej, zarówno praca, jak i decyzja Kapituły to dla mnie wielkie wyzwanie. Staram się wypełniać ją jak najgodniej, nigdy nie zawieść pokładanego we mnie zaufania.
Kapituła Nagrody doceniła to, że Paweł Nasiłowski "wspiera
procesy integracji społecznej" przywracając do normalnego życia ludzi zagrożonych
wykluczeniem, porażonych trudnościami przemocy i alkoholizmu w rodzinach, wracających do
społeczeństwa poprzez odbywanie tzw. kary wolnościowej zamiast kary więzienia. "Czyniąc to
współpracuje w duchu dialogu społecznego i kooperacji z partnerami, lokalnym samorządem i
Kościołem" - czytamy w uzasadnieniu.
W samych superlatywach wyrażała się o laureacie Margareta Kępińska-Jakobsen z duńskiego Komitetu Helskińskiego Praw Człowieka, który pomagał przenosić do Siedlec doświadczenia w pracy z więźniami, opartej na modelu Hansa Christiana Kofoeda.
- Szkoła Kofoeda w Polsce zacząła się od wizyty studyjnej w Danii pracowników polskiego więziennictwa, którzy przyjechali poznawać, jak może działać system penitencjarny z poszanowaniem praw człowieka. Paweł od pierwszego dnia zwrócił naszą uwagę. Intuicyjnie rozumiał wiele spraw, zanim w ogóle zostały one poruszone, a po trzech dniach dawał dobre rady Duńczykom. Było wśród nich wiele obaw, że przeniesienie doświadczeń kofoedowskich do Polski jest niemożliwe. Ja w Pawła uwierzyłam od razu. To się uda, mówiłam im, bo mamy już w Polsce prawdziwego Chansa Christiana Kofoeda!
- Ładu i spokoju, aby na tym poziomie robić lepiej i więcej. W tej chwili najważniejsze jest przeprowadzenie powszechnej aktywizacji w wielu dziedzinach polityki społecznej i skoordynowania polityki karnej ze społeczną, aby oszczędzić pieniądze, a da możliwość powrotu do normalnego życia tysiącom ludzi. Mam nadzieję, że w działaniu pomoże mi prestiż tej nagrody, który jest ogromny. To dla mnie wielka godność.
Wyróżnienia
Kapituła Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego przyznała w tym roku również dwa wyróżnienia. Otrzymali je:
Małgorzata Okońska-Zaremba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, w uznaniu za podjęcie wysiłku rozwiązywania najważniejszych problemów społecznych i gospodarczych metodą dialogu społecznego (szczególnie w pracy nad ustawą o działalności gospodarczej, przyjętej w lipcu 2004 roku).
Paweł Nasiłowski - ur. W Siedlcach, wykształcenie wyższe - pedagogiczne. Od 1988 funkcjonariusz Służby Więziennej, aktualnie w stopniu majora, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach i prezes Stowarzyszenia Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji im. Hansa Christiana Kofoeda. Powstałe w 1997 roku polsko-duńskie stowarzyszenie realizuje polską wersję duńskiego programu "Pomoc ku samopomocy" - edukacji I aktywizacji grup zagrożonych wykluczeniem społecznym ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań w polityce karnej. W tym roku otrzymało Nagrodę Główną w konkursie Pro Publico Bono.
Paweł Nasiłowski stworzył pierwszy w Polsce dom kultury w więzieniu - Ośrodek Działań Kulturalnych przy Zakładzie Karnym w Siedlcach. Zorganizował Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Literackiej "Granice Samotności" w 1992 roku. Jest wydawcą kwartalnika Kulturalno-Literackiego Więźniów "Stygmat" redagowanego społecznie od 1994 do 1997 roku.
Od 1999 do 2002 zajmował się w Ministerstwie Sprawiedliwości pracami nad modelem systemu probacji, kar alternatywnych oraz readaptacji i aktywizacji społecznej środowisk defaworyzowanych. Od 1997 bierze udział w realizacji programów międzynarodowych Open Society Institute i OBWE wspierających reformy polityki karnej w państwach Azji i Europy Wschodniej. Współpracuje m.in. z przedstawicielami Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Za całokształt swojej pracy i działalność społeczną został wyróżniony nagrodą mediów w ogólnopolskim konkursie "Człowiek - lek na całe zło", odznaką Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony Działacz Kultury", Brązowym Krzyżem Zasługi, Statułeką "Aleksandria" - wyróżnieniem Miasta Siedlce i Siedleckiego Samorządu. Żonaty, ma syna i córkę.
O działalności Stowarzyszenia w Siedlcach pisał, m.in. Obywatel Reporter: http://www.obywatelreporter.ngo.pl/numer02/nr_pate1.htm.
Źródło: inf. własna