Stowarzyszenie Interwencji Prawnej o zapisach w projekcie ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej dotyczących ochrony obcokrajowców.
Olga pracuje w Polsce jako informatyczka w międzynarodowej korporacji. Dmytro dostał pracę kasjera w jednym z warszawskich supermarketów. Niestety z powodu ograniczeń w funkcjonowaniu urzędów w czasie stanu epidemii, nie są w stanie przedłużyć swojego zezwolenia na pracę w Polsce.
Jak wynika jednak z rządowego projektu ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej, który trafił właśnie do Sejmu, kwestie te zostaną uregulowane. W projekcie znalazły się bowiem zapisy przewidujące ułatwienia dla cudzoziemców, którzy przebywają na terytorium Polski. Część z nich została dodana po uwagach zaproponowanych przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej w piśmie skierowanym niedawno do premiera Mateusza Morawieckiego.
– Cieszymy się, że prawie wszystkie nasze uwagi do projektu tzw. ustawy o tarczy antykryzysowej zostały uwzględnione. W nowym projekcie, projektodawca rozszerza ochronę cudzoziemców przebywających obecnie w Polsce wydłużając m.in. zezwolenia na pracę – mówi Patrycja Mickiewicz, radca prawny ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
Jak czytamy na stronach rządowych, projekt zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców. Wydłużenie wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców. Wydłużenie terminu składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Wydłużenie z mocy prawa okresów ważności zezwoleń na pobyt czasowy oraz wiz krajowych (do 30 dni od dnia odwołania tego stanu).
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej szacuje, że z ułatwień wynikających z ustawy skorzysta doraźnie kilka tysięcy cudzoziemców, którym w okresie epidemii skończy się m.in. zezwolenie na pracę w Polsce lub na pobyt czasowy.
– W ocenie Stowarzyszenia Interwencji Prawnej rządowa propozycja odpowiada w dużej mierze na potrzeby cudzoziemców i pracodawców zatrudniających cudzoziemców spowodowane stanem wyjątkowym w kraju – uważa prezeska SIP Katarzyna Słubik. – Nie zmienia to jednak faktu, że obecna sytuacja cudzoziemców w Polsce jeszcze bardziej się pogorszy.
Źródło: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej