Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna - grupą docelową projektu stanowią 32 osoby (26 kobiet i 6 mężczyzn). Są to klienci pomocy społecznej – osoby bezrobotne, zagrożone marginalizacją i wykluczeniem społecznym, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.
Czas na aktywność w gminie miejskiej Przeworsk to projekt realizowany od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku. Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna - grupą docelową projektu stanowią 32 osoby (26 kobiet i 6 mężczyzn). Są to klienci pomocy społecznej – osoby bezrobotne, zagrożone marginalizacją i wykluczeniem społecznym, z problemami opiekuńczo – wychowawczymi. Projekt realizowany będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r.
W ramach projektu, jego uczestnicy wezmą dział w licznych szkoleniach i warsztatach. Będą to m.in.:
- trening kompetencji i umiejętności społecznych, w skład którego wejdą:
- aktywne formy poszukiwania pracy,
- trening interpersonalny
- autoprezentacja
- pisanie CV i listu motywacyjnego
- poradnictwo zawodowe i psychologiczne
- specjalistyczne szkolenia zawodowe, które umożliwią zdobycie nowych kompetencji i umiejętności zawodowych. Dzięki wsparciu doradcy zawodowego, dla każdego z uczestników zostanie opracowany Indywidualny Plan Działań - szkolenia dla uczestników będą realizowane w oparciu o ten właśnie plan.
Ponadto rodziny uczestników projektu, borykające się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi otrzymają wsparcie asystenta rodziny.
Wszechstronnym wsparciem MOPS-u zostaną objęte osoby uczestniczące w szkoleniu. Są to osoby na granicy wykluczenia społecznego, które często nie posiadają jakichkolwiek środków finansowych, umożliwiających zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb, żyjące w ubóstwie. Dzięki Projekt ma umożliwić tym osobom uniezależnienie się do otrzymywanej pomocy społecznej poprzez powrót na rynek pracy. Dodatkowym zadaniem projektu będzie opracowanie i wdrożenie form aktywnej integracji społecznej, których zadaniem będzie zbudowanie w uczestnikach projektu poczucia własnej wartości, wiary we własne siły. Kluczowe będzie w tym wypadku wykształcenie kompetencji, pozwalających na pełnienie ról społecznych i opiekuńczo - wychowawczych, oraz motywowanie do nabywania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Budżet projektu zamyka się kwotą 310 tys. zł, z czego 277450 stanowi dofinansowanie ze środków EFS, a pozostała część jest wkładem własnym MOPS-u.
Rekrutacja będzie prowadzona przez pracowników socjalnych MOPS z uwzględnieniem zasady równych szans poprzez wywiad środowiskowy oraz ankietę rekrutacyjną, na podstawie której zostanie opracowana lista uczestników. Poza grupą 32 osób biorących udział w projekcie, dodatkowe 16 osób zostanie umieszczonych na liście rezerwowej.