Co nowego w projekcie "Inwestuj w siebie – reintegracja zawodowa i społeczna"
Od 1 stycznia 2012 roku Federacja FOSa realizuje projekt „Inwestuj w siebie reintegracja zawodowa i społeczna”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej 45 osób bezrobotnych z powiatu braniewskiego, kętrzyńskiego, bartoszyckiego. Poprzez wykształcenie ich na opiekunów medycznych z nadaniem uprawnień do wykonywania zawodu.
Od marca do końca czerwca br. trwają zajęcia kompetencyjne z doradcą zawodowym, psychologiem i trenerem wizerunku, a także kurs języka niemieckiego.
Dzięki uczestnictwu w zajęciach doradczych osoby bezrobotne zdobędą umiejętności umożliwiające wejście na rynek pracy, m.in. uzyskają wiedzę na temat jak wyszukiwać oferty pracy, jak sporządzać dokumenty aplikacyjne, a także jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej ale również poznają metody zarządzania stresem. Spotkanie z psychologiem mają na celu przygotowanie uczestników do specyfiki pracy opiekuna/ki medycznej i odpowiedniego podejścia do pacjenta ale również wzmocnienie poczucia własnej wartości.
Zajęcia z trenerem wizerunku umożliwiają zdobycie umiejętności autoprezentacji, komunikacji interpersonalnej zdolności nawiązywania kontaktów i podtrzymywania ich, budowania własnego wizerunku.
Nauka języka niemieckiego wzmacnia kluczowe kompetencje zawodowe i zwiększa szanse na znalezienie pracy za granicą.
Od września zaczyna się cykl edukacyjny (opiekuńczo-medyczny), który potrwa rok czasu. Szkoła opiekuna medycznego zakończy się egzaminem państwowym. Egzamin będzie się składał z części teoretycznej jak i praktycznej. Po zdaniu egzaminu państwowego uczestnicy projektu uzyskają dyplom, tytuł i uprawnienia do wykonywania zawodu. Absolwenci szkoły będą mogli pracować w oddziałach szpitalnych, domach pomocy społecznej (dziennych i całodobowych), hospicjach, sanatoriach, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, zakładach opiekuńczo-lecznicznych, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej.
Grupa z powiatu braniewskiego będzie uczęszczała do szkoły medycznej w Elblągu, natomiast grupa z powiatu bartoszyckiego i kętrzyńskiego do szkoły w Olsztynie.
W 2013 roku 8 uczestników z każdej grupy będzie brało udział w kursie na prawa jazdy.