Co dziś łączy organizacje społeczne? Daniel Chełmowski: Nie lubimy się przechwalać
Moim zdaniem nadal ogromna skromność i działanie w cieniu. To poważny problem, z którym szczególnie małe organizacje nie mogą, bądź nie chcą się uporać.
Za nami Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych (27 lutego). Zespół ngo.pl zaprasza do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co dziś łączy organizacje.
- III sektor jest solidarny, czy wręcz przeciwnie – zdezintegrowany?
- Istnieją wspólne wartości dla wszystkich organizacji?
- Czy brakuje fundamentu, na którym mogą razem, pomimo tego co je różni, budować? A może jest on bardzo solidny?
- Czy coś się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?
W zespole portalu ngo.pl, planując z kilkutygodniowym wyprzedzeniem debatę, nie mogliśmy przewidzieć, że postawione w jej tytule pytanie wybrzmi w dramatycznym kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Autorzy i autorki pierwszych tekstów, które ukazują się w cyklu, odnoszą się do niego – nie sposób inaczej.
Pod adresem redakcja@portal.ngo.pl czekamy na komentarze (do 3 tys. znaków; wraz z bio i zdjęciem autora lub autorki). Chcielibyśmy, aby przez cały marzec debata toczyła się w przestrzeni portalu, którą chętnie podzielimy się z organizacjami – dużymi i małymi, działającymi na wsiach, jak i warszawskimi, niosącymi pomoc uchodźcom i uchodźczyniom oraz osobom wykluczonym społecznie i działającym w obszarze np. edukacji czy jakości stanowionego prawa.
W małych czy dużych miejscowościach działa ogrom organizacji pozarządowych, niestety rzeczywistość jest taka, że nie widać ich działań. Sukcesami przechwalają się głównie samorządowcy, co doskonale widać w mediach lokalnych. Dlaczego fundacje i stowarzyszenia nie przebijają się do prasy ze swoją działalnością?
Problemem nadal jest skromność wśród działaczy trzeciego sektora. Często osoby zmieniające naszą rzeczywistość skupiają się na realizacji celu, działają po godzinach pracy i zarywają nocki na wypełnianiu skomplikowanych wniosków o kolejne dotacje na swoją działalność, która często po prostu wyręcza w działaniu samorządy, organizując życie kulturalne, prowadząc ważne debaty społeczne czy warsztaty rozwijające kompetencje okolicznych mieszkańców.
Pomyśl, ile organizacji pozarządowych działa w twoim regionie? A o ilu słyszałeś? Zapewne odpowiedź będzie oscylować wokół kilku najpopularniejszych typu schronisko dla zwierząt, WOŚP czy Caritas. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej, nie widzisz ich, bo ich działania PR-owe często ograniczają się do wrzucenia posta na Facebooka raz w tygodniu, ale to i tak dobrze, bo niektórzy nie pokazują się wcale.
Na pytanie „Dlaczego nie reklamujesz działań swojej organizacji?” często usłyszymy te same odpowiedzi: „U nas to nie potrzebne, bo robimy swoje”, „Nie lubimy się przechwalać”, „Nie mamy pieniędzy na promocję” albo „Nie ma komu tego robić”.
Społeczeństwo również nie pomaga, nie brakuje hejterów, którzy tylko czekają, aby wypluć z siebie krytyczne opinie na temat dowolnego wydarzenia, które organizowane jest z jego podatków; nie wolno nam się przed nimi uginać! Działalność pozarządowa jest ogromnie potrzebna!
Jako przedstawiciele organizacji powinniśmy zrozumieć, że samo działanie bez odpowiednich działań PR-owych na niewiele się zda, bo co z tego, że organizujemy wspaniałe inicjatywy, jeśli nie docieramy z nimi do społeczeństwa, partnerów czy sponsorów?
Pora zacząć uwzględniać w projektach działania marketingowe, zaprzyjaźnić się z lokalnymi mediami, pokazywać efekty swojej pracy gdzie tylko się da. Musimy zrozumieć, że w działaniach marketingowych nie ma nic złego!
Powinniśmy się dokształcać, szukać wsparcia i nie zaniedbywać pracy nad wizerunkiem, bo robimy wspaniałe rzeczy, które zasługują na to, by dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Po czasie zorientujecie się, że przyniesie to same korzyści! Pojawi się więcej darczyńców, wolontariuszy, partnerów oraz sponsorów :)
Daniel Chełmowski, członek zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, grafik komputerowy specjalizujący się w marketingu internetowym. Wieloletni wolontariusz wspierający lokalne organizacje pozarządowe oraz współorganizator wydarzeń kulturalnych. Miałem okazję współpracować z takimi organizacjami jak Dawca.pl, Eurodesk Polska, WOŚP, Runmageddon, Stowarzyszenie Klub Fantastyki ,,Druga Era”, Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn”, NeuroN Foundation.