Projekt „Organizacja procesu reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – wymiana doświadczeń kadry edukacyjnej” realizowany w ramach Programu "Leonardo da Vinci" dobiegł końca.
Reformy Hartz IV (Arbeitslosengeld II/zasiłek dla bezrobotnych II) obowiązują od 1 stycznia 2005. Dla wielu mieszkańców Niemiec jest to ostatnia deska ratunku – pakiet zasiłków wypłacanych dla bezrobotnych, którzy przez długi czas nie mogli znaleźć dla siebie zatrudnienia.
Otrzymać go mogą wszyscy ci, którzy trafiają na bezrobocie bez oszczędności, lub pracują, ale mają za małe dochody. Wtedy państwo dopłaca brakująca część sumy potrzebną by osiągnąć minimum socjalne. Stąd możliwa stała się na przykład praca w Niemczech za jedno euro na godzinę. Brakującą różnicę dopłaca Hartz IV.
Bardzo duże zaangażowanie w proces reintegracji zawodowej bezrobotnych na terenie wschodnich landów w tym Brandenburgii przejawia Internationaler Bund, które to stowarzyszenie było partnerem zagranicznym projektu.
Centra Integracji Społecznej są ośrodkami wsparcia i pomocy dla osób, którzy podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Wykluczenie społeczne to sytuacja powodująca ubóstwo oraz uniemożliwiająca lub ograniczająca uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym.
Funkcjonujące w Polsce Centra Integracji Społecznej są instytucjami integracji społecznej, które zostały utworzone w większości przez osoby związane z szeroko pojętą pomocą społeczną i tym obszarem ekonomii, którą nazywamy ekonomią społeczną.
Z uwagi na ważnej pozycję CIS w lokalnym systemie rozwiązywania problemów społecznych ważne jest, aby osoby pracujące z uczestnikami Centrum posiadały podobną wiedzę, umiejętności i kompetencję, co umożliwił w pewnej skali projekt Fundacji Internationaler Bund Polska. Projekt pozwolił, nie tylko na wymianę doświadczeń, ale również na tworzenie pewnego standardu pracy z osobami biorącymi udział w zajęciach CIS. Projekt może także wpłynąć na szersze zainteresowanie się tym modelem pracy z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji. Uczestnicy CIS są nierzadko blisko wykluczenia społecznego, ale są równie blisko też tego, by zostać jak ich nazwał prof. Marek S. Szczepański „profesorami biedy”. Ci ludzie w sposób perfekcyjny potrafią wykorzystać wszystko to, co oferuje im pomoc społeczna. Znają przepisy, potrafią pisać skargi i zażalenia, zdobywać pieniądze z różnych źródeł. Nie opłaca im się podejmować pracy, maja, bowiem świadomość, że mogą zdobyć nieporównywalnie większe pieniądze znacznie mniejszym nakładem sił.
Uczestnicy projektu poznali również niemieckie organizacje realizujące działania dla społeczności lokalnych, wymienić tu można np.:
- Jugendmigrationsdienst Frankfurt (Oder) Młodzieżowe Centrum Migracyjne we Frankfurcie nad Odrą, które prezentowało różnorodność form wsparcia dla młodych imigrantów (osób zagrożonych wykluczeniem społecznym) w ich integracji językowej, edukacyjnej, zawodowej i społecznej.
- KUBUS Kommunalberatung und Service GmbH
KUBUS to firma działająca od 1927r. Świadcząca usługi doradcze, usługi eksperckie, i usług dla lokalnych usługodawców i infrastruktury komunalnej.
Od 2002 roku KUBUS jest zaangażowany w realizację zadań wynikających z programu Hartz I-IV ze względu na projekty integracji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych (młodzieży i dorosłych)
- Wichern Diakonie Frankfurt (Oder) e.V. Hospiz Frankfurt (Oder), gdzie są realizowane działania na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych.
- Zeuthener Akademie für Weiterbildung GmbH (ZAK) - ZAK to nowoczesna instytucja edukacji założona w 1991r. posiadająca ofertę różnych szkoleń, przekwalifikowania zawodowe i rozwój osobisty. ZAK dostosowuje swoją ofertę opierając się na obserwacji rynku pracy i procesów rozwoju społecznego.
-
Internationaler Bund - FIZ Neuenhagen FIZ Neuenhagen działający od 1993 roku w obszarze edukacji zawodowej oraz pracy z młodzieżą było jedną z kluczowych instytucji jakie uczestnicy projektu mieli możliwość odwiedzić podczas wizyt studyjnych. Wyjątkowy charakter tej instytucji polega na wszechstronnym oddziaływaniu na młodzież i młodych dorosłych, którzy są uczestnikami szkoleń w ramach procesu rehabilitacji zawodowej. Oferta szkoleniowa w Neuenhagen
i okolicznych miejscowościach prowadzone przez Internationaler Bund obejmują 30 zawodów.
W obliczu rosnących potrzeb społecznych i coraz większej liczby osób znajdujących się w trudnej sytuacji powodującej zagrożenie wykluczeniem społecznym, następuje ograniczenie możliwości utrzymania solidarności społecznej, a podwyższenie wiedzy, kompetencji i umiejętności osób pracujących z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym nabiera nowego znaczenia, stanowiąc ważny kierunek działania.
Warto w tym miejscu zauważyć, że w realizację koncepcji „uczenia się przez całe życie” angażują się nie tylko systemy edukacji, ale wiele ważnych inicjatyw jest bowiem efektem wspólnych działań partnerów społecznych, jak to miało miejsce w przypadku projektu „Organizacja procesu reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – wymiana doświadczeń kadry edukacyjnej”, gdzie uczestnikami projektu poza pracownikami CIS-ów byli również przedstawiciele OPS i PUP.
Dotychczasowa praktyka pokazuje, iż dobre przykłady, funkcjonowania Centrów Integracji Społecznej z Tychów, Jaworzna i Strzelec Opolskich, mające charakter uregulowań wewnętrznych procesów funkcjonowania tych podmiotów, można udoskonalić w ramach wymiany doświadczeń ponadnarodowych.
Źródło: Centrum Integracji Społecznej w Tychach