Bliżej ludzi, sztuki i natury, czyli trzy uniwersytety ludowe – z Polski i Norwegii
Nowy polsko-norweski projekt – Następny krok: Sztuka bliżej Natury, wystartował już w Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury. Jest realizowany w 2023 roku z Funduszy norweskich i Funduszy EOG. Partnerami są trzy uniwersytety ludowe. Przy czym dwa działają już w Polsce oraz w Norwegii a trzeci powstać ma w Hajnówce m.in. w efekcie tego projektu. Zapowiada realizację unikatowego programu w skali Polski i Europy – szeroko rozumianej edukacji w dziedzinie teatru.
Pocztówka z Podlasia
Pierwszym partnerem, a zarazem pomysłodawcą projektu jest prężny zespół skupiony wokół Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury, na czele z Agatą i Darkiem Skibińskimi, którzy założyli przed laty Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka www.pocztowka.eu/nasza-historia.
Powstało ono w 2004 roku w małej wsi Policzna na Podlasiu, leżącej nieopodal polsko-białoruskiej granicy, ale jego działania mają zasięg ogólnopolski, a nawet międzynarodowy. Zaprosili do niego niezależnych twórców związanych głównie z teatrem, ale także z fotografią, muzyką i tańcem. Członkowie Stowarzyszenia tworzą także ambitną grupę teatralną A3Teatr www.a3teatr.pl.
Pocztówka znana jest z tego, że organizuje działania artystyczne w rejonach oddalonych od centrów kultury np. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, który odbywa się w regionie Podlasia, przy północno-wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Zajmuje się również edukacją i animacją lokalnej społeczności. Co roku prezentuje kilkadziesiąt spektakli oraz realizuje kilkanaście projektów artystycznej edukacji. Inne działania organizacji koncentrują się na promocji ekologii, Puszczy Białowieskiej oraz ochrony lokalnej spuścizny kulturowej. Stowarzyszenie co roku przyjmuje wolontariuszy w ramach programu Europejski Korpus Solidarności.
Ostatnim najważniejszym przedsięwzięciem Stowarzyszenia jest rewitalizacja dawnego dworca kolejowego. Powstaje w nim, kierowana przez NGO, lokalna instytucja kultury Hajnówka Centralna – Stacja Kultury. To tu realizowane będą działania przewidziane w projekcie.
Koordynatorem projektu z ramienia Pocztówki jest Agata Rychcik-Skibińska, manager i animatorka kultury.
Uniwersytet z Pomorza Zachodniego
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy – Fundacja, powstała w 2017 roku w Mierzynie, jest jedyną instytucją edukacji obywatelskiej na Pomorzu Zachodnim, której założenia oparto na skandynawskich, głównie grundtvigiańskich tradycjach.
W centrum uwagi stawia kulturę, edukację oraz rozwój zdolności intelektualnych, fizycznych i praktycznych dorosłego człowieka. Inspiruje, daje narzędzia do zmiany i przybliża kulturę na terenach wiejskich.
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy to przede wszystkim ludzie. Każdy słuchacz podąża ścieżką edukacji, przygotowaną zgodnie z jego celami, umiejętnościami i tempem. Osoby poszukujące nowej drogi w życiu i pracy oraz potrzebujące wsparcia i chcące podnieść swoje dotychczasowe kwalifikacje znajdą coś dla siebie w szerokim wachlarzu kursów zawodowych, artystycznych, rękodzielniczych i ogólnych. Większość zajęć prowadzona jest nieodpłatnie z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.
Koordynatorem projektu z ramienia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego jest Angelika Felska – prezes Fundacji.
Folke z regionu Hardanger
Hardanger Folkehøgskule, czyli norweski partner projektu, to otwarta i integracyjna szkoła, która znana jest z tego, że stawia ucznia w centrum uwagi. Panuje tu atmosfera otwartości, która sprzyja rozwojowi młodych ludzi wolnych duchem.
Oznacza to, że szkoła jest niezależna od przekonań i zapewnia ofertę edukacyjną opartą na szeroko rozumianych postawach humanistycznych. Każdy jest tu mile widziany, bez względu na przekonania, pozycję polityczną, pochodzenie etniczne i orientację seksualną.
Wszystkich ludzi przyjmuje się tu z otwartością i szacunkiem. Zasadą jest, że każdy powinien czuć się tu bezpieczny i włączony w działania szkoły.
Uniwersytet dba o rozwijanie świadomości ekologicznej studentów. Zajmuje się zmianami klimatycznymi, sprzyja nawiązywaniu wielu kontaktów społecznych i stwarza okazje do rozszerzania sieci kontaktów w środowisku całego kraju oraz Europy.
Rektorem Hardanger Folkehøgskule, zaangażowanym w nowy projekt z Polską jest Trond Instebø.
Więcej informacji:
o projekcie polsko-norweskim Hajnówki Centralnej 2020 https://pocztowka.eu/projekt-norweski-2020/
Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy Mierzyn