Może dlatego, że w wakacje mamy więcej czasu (mamy?), a może dla odetchnięcia po ciężkim okresie sprawozdawczym? W lipcu skupialiśmy uwagę na rozpoczynaniu działalności społecznej – to nie tylko, ale również, zakładanie organizacji. Przypominamy: w serwisie PORADNIK znajdziesz wartościowe informacje na ten temat. Do dzieła!
A więc dlaczego o tym piszemy? Pewnie też dlatego, że – nie ma co kryć – zakładanie nowych organizacji pozarządowych zawsze było naszym oczkiem w głowie. Wiemy, że zacząć jest trudno, wiemy, że procedury nie są proste, że nie udaje się wszystkiego przewidzieć, że bez wsparcia to skomplikowane. Dlatego wspieramy m.in. w PORADNIK.NGO.PL.
Fundacja czy stowarzyszenie - ważna decyzja na początek
Dla kogo fundacje, dla kogo stowarzyszenia? A jeśli stowarzyszenie to jakie? Po co w ogóle rejestrować organizację? To dylematy osób, które już wiedzą, że będą powoływać do życia organizację pozarządową. Często w przypadku już działających NGO-sów trudno jest znaleźć duże różnice w praktyce działania fundacji i stowarzyszeń. Na początku widać je chyba lepiej i mają znaczenie.
Jak zakładamy organizację pozarządową
Wybraliśmy? Możliwe, że nadal nie - tym bardziej warto zapoznać się z realiami rejestrowania fundacji i stowarzyszeń. Wyłapiemy różnice i od razu dowiemy się co nas czeka - jakie władze, organy, dokumenty, gdzie to wszystko zgłaszamy.
Statut jest najważniejszy
Niezależnie od tego czy jesteśmy stowarzyszeniem, czy fundacją, bardzo ważnym dokumentem będzie dla nas statut. Prawdopodobnie zakładając organizację najwięcej czasu poświęcimy właśnie na tworzenie statutu. A potem - już w trakcie codziennej pracy - będziemy do niego wracać, niejednokrotnie go zmieniać. Właśnie dlatego jest tak ważny. Statut to nie formalnie wymagany dokument, który trzeba mieć, bo tak zapisano w ustawach - to indywidualna instrukcja obsługi każdej organizacji. Od tego jak go sobie napiszemy zależy komfort naszego działania w przyszłości.
Zakładanie organizacji - infografiki
Wiemy, że ten format cieszy się dużą popularnością. Ale pamiętajcie - to dobre na początek - dla zorientowania się z grubsza, a co w tym wszystkim chodzi. Ale jak już zaczniecie powoływać do życia organizację, będziecie musieli dowiedzieć się więcej (czyli wrócić do szczegółowych podpowiedzi, które poleciliśmy powyżej).
Nie tylko NGO
Nie zawsze zaczynamy od razu od zakładania organizacji. Sposobów na społeczną aktywność jest wiele. Warto je znać – sprawdzić w praktyce. Młodzi często zaczynają od wolontariatu, nieco starsi skrzykują się sąsiedzko. Jeśli na zaplanowane działania potrzebujemy środków możemy zorganizować zbiórkę publiczną – do tego też nie trzeba być NGO-sem!
W aktywności ważny jest cel – co chcemy zrobić dobrego. Wszystko to starliśmy się tłumaczyć podczas lipcowego LIVE: Chcesz działać społecznie? Wskazówki na początek. Koniecznie zerknijcie, jeśli chcecie wiedzieć, co jeśli nie organizacja.
Po warszawsku
W lipcu na rozpoczynaniu działalności społecznej skupiał się też serwis warszawski: warszawa.ngo.pl. Jeśli jesteście z Warszawy lub macie do Warszawy niedaleko, te informacje będą szczególnie przydatne.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23