Akademia Alei Bielany – program wsparcia dla osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym na polskim rynku pracy
Aleja Bielany wdrożyła program, mający na celu wsparcie osób z doświadczeniem migracyjnym poprzez stworzenie im możliwości zatrudnienia, edukacji i rozwoju. Projekt, zrealizowany we współpracy z najemcami oraz Wrocławską Fundacją Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya, miał na celu poprawę umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu na polskim rynku pracy. Akademia Alei Bielany jest częścią programu Meeting Place Academy, prowadzonego przez Ingka Centres.
W ramach Akademii Alei Bielany zapewniono dziewięciu pozostającym bez pracy osobom pełnopłatne staże zarówno w salonach najemców Centrum, jak i w sklepie IKEA. Podczas praktyk mogli oni poznać zasady obsługi kasy fiskalnej, standardy kontaktu z klientem czy sposoby działania niezbędnych w danym sklepie programów i urządzeń. Co więcej, staże uzupełnione zostały intensywnym kursem języka polskiego, szkoleniami z zakresu prawa pracy oraz norm kulturowych obowiązujących w polskim środowisku pracy.
Po zakończeniu programu część uczestników znalazła stałe zatrudnienie w IKEA lub lokalach najemców Alei Bielany. Pozostali wykorzystali zdobytą wiedzę i kompetencje, aby z sukcesem realizować się na polskim rynku pracy. Wszystkie osoby biorące udział w projekcie znalazły zatrudnienie, pozwalające na dalsze doskonalenie zawodowe, a także będące cennym wkładem w rozwój polskiej gospodarki.
– Aleja Bielany aktywnie angażuje się w życie lokalnych społeczności, niosąc wsparcie osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji. Robimy to na wiele sposobów, a jednym z nich jest tworzenie możliwości zatrudnienia – przyznaje Ewa Kolondra, dyrektorka centrum handlowego Aleja Bielany.
Akademia Alei Bielany to program wpisany w strategię Ingka Centres – traktowania różnorodności jako siły napędowej dla innowacji. Inicjatywa, dając uczestnikom możliwości zatrudnienia, nie tylko pozwala na ich rozwój, ale także zachęca do utrwalania długofalowych relacji z pracodawcami i Polską, jako krajem przyjmującym.
Pomyślne uruchomienie Akademii przez Ingka Centres stanowi podstawę do dalszego rozwoju. Inicjatywa ta jest ważnym krokiem w kierunku promowania inkluzywności w przyszłości oraz wzmacniania pozytywnych zmian w społecznościach lokalnych.
Akademia wystartowała w trzech centrach handlowych w całej Polsce: Alei Bielany we Wrocławiu, Wola Parku w Warszawie oraz w Porcie Łódź. W pierwszej edycji wzięło udział 56 osób, a 27 podjęło pracę.