Dlaczego w niektórych miejscach czujemy się dobrze, a w innych zupełnie nie, czy łatwo jest nam się przemieszczać, gdzie zaczyna się centrum, czy mieszkańcy mogą mieć wpływ na kształtowanie przestrzeni miejskiej?
Nad upowszechnianiem i przebiegiem ankiety czuwa Paulina Sikorska. – Wypełnienie ankiety pozwala nam się chwilę zastanowić nad tym jak czujemy się w Warszawie, jak to miasto wpływa na jakość naszego życia, gdzie tak naprawdę znajduje się centrum i co ono dla nas oznacza? Czy jest to punkt komunikacyjny, czy robimy tam zakupy, spotykamy się z przyjaciółmi, czy może uczymy się i pracujemy? Czy struktura miasta jest dla nas czytelna?
Więcej na temat raportu, którego ankieta jest tylko częścią opowiada Maciej Sulmicki, prezes Stowarzyszenia Zielone Mazowsze.
– Ankieta zostanie włączona do raportu na temat jakości przestrzeni publicznej w Warszawie. Sam raport jest przygotowywany w ramach projektu „Miasta dla ludzi. Współpraca na rzecz przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców“ realizowanego przez Zielone Mazowsze we współpracy z warszawską Komisją Dialogu Społecznego ds. Transportu i współfinansowanego z Funduszy EOG (więcej informacji o projekcie
tu).
Katarzyna Szaniawska: Jaki jest cel raportu?
Maciej Sulmicki: – Celem sześciu raportów przygotowywanych w ramach projektu jest analiza skuteczności działań podejmowanych przez władze Warszawy, m.in. pod kątem celów określonych w dokumentach strategicznych, a zwłaszcza warszawskiej strategii transportowej. Raport podsumowujący będzie zawierał rekomendacje do następnej edycji strategii. Raport o przestrzeni publicznej będzie skupiał się na analizie najważniejszych przestrzeni publicznych miasta z punktu widzenia ich dostępności i funkcjonalności, oceny atrakcyjności przestrzeni publicznych oraz sposobów jej kreowania (na ile dzieje się to przypadkowo, a na ile według określonych planów, standardów), roli roślinności oraz stanu środowiska (zanieczyszczenia hałasem, zanieczyszczenia powietrza) w przestrzeniach publicznych oraz opisu percepcji przestrzeni publicznych przez ich użytkowników.
Dlaczego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób wypełniło ankietę? Kto zwłaszcza powinien ją wypełnić?
MS: – Choć wyniki ankiety będą przydatne przy opracowywaniu wszystkich części raportu, mają największe znaczenie właśnie z punktu widzenia tego ostatniego. Liczymy na to, że badanie pozwoli nam określić, na ile działania podejmowane przez miasto są zgodne z oczekiwaniami jego mieszkańców (czy szerzej: użytkowników), oraz na ile skutecznie kreują sposób postrzegania i wykorzystania przestrzeni publicznej.
Do kogo raport trafi?
MS: – Raport adresowany będzie przede wszystkim do władz Warszawy, zarówno na szczeblu miejskim jak i dzielnicowym, zarówno wykonawczych (Prezydent, burmistrzowie, dyrektorzy), jak i stanowiąco-kontrolnych (rady miasta i rady dzielnic). Dotychczas w ramach projektu przekazaliśmy dwa raporty (dostępne na stronie
http://rzecznik.zm.org.pl/?t=srn.raporty), które cieszyły się sporą popularnością.
Na co Państwo liczycie ze strony władz miasta, mieszkańców i NGO?
MS: – Miasto otrzyma raport z prośbą o ustosunkowanie się do niego jeszcze przed publikacją, ale oczywiście liczymy przede wszystkim na to, że płynące z niego wnioski zostaną uwzględnione w celu udoskonalenia działań dotyczących przestrzeni publicznych w przyszłości, jak też poprawy jakości samych przestrzeni. Ze strony mieszkańców i organizacji liczymy w chwili obecnej przede wszystkim na udział w ankiecie. W przypadku organizacji zrzeszonych w KDS ds. Transportu ich rolą będzie również sprawdzenie, czy raport trafnie oddaje diagnozę sytuacji. Zaś po tym, jak raport zostanie upubliczniony, oczywiście liczymy na to, że okaże się on przydatny również mieszkańcom i organizacjom, jako źródło wiedzy i argumentów w działaniach na rzecz poprawy jakości przestrzeni miejskiej.
Czy wyniki ankiety będą ogólnodostępne?
MS: – Opracowane wyniki ankiety zostaną wykorzystane właśnie w raporcie. (Jednak ze względu na czasochłonne procedury jego audytu, najpierw przez KDS, a następnie przez zainteresowane jednostki miejskie, należy się go spodziewać raczej późną jesienią.) Możliwe też, że wcześniej opublikujemy osobną informację o wynikach ankiety na
stronie projektu, do której śledzenia raz jeszcze gorąco zachęcam.