Mieszkańcy małych miejscowości swoje pasje i zainteresowania mogą rozwijać dzięki uczestnictwu w niebanalnych warsztatach – to zmienia nie tylko ich podejście do życia, ale także powoli, sukcesywnie przekształca obraz całej wsi. Zintegrowani i nauczeni pracy zespołowej podejmują ciekawe inicjatywy angażujące całe społeczności do wspólnego działania. Jednak wielu mieszkańców miast położonych w pobliżu nic o tym nie wie. I to ma się zmienić.
Z początkiem maja 2010 roku Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych rusza z projektami: „3F. Film, Folder, Fotografia w gminie Tolkmicko” oraz „3F. Film, Folder, Fotografia w gminie Frombork”. Ich uczestnicy z wiosek i małych miejscowości przejdą przez cykl edukacyjny trwający łącznie ponad 100 godzin. Zdobyte umiejętności mają być podstawą do stworzenia folderu, filmu i wystawy fotograficznej promującej walory krajobrazowe, dziedzictwo kulturowe oraz potencjał samych mieszkańców tych gmin. Jako że tematyka warsztatów będzie dla społeczności nowością, w projekcie przewidziane zostały także spotkania indywidualne z trenerami – a wszystko po to, by ostateczne produkty po zakończonych warsztatach stały się gotowymi do dystrybucji materiałami promocyjnymi. Zanim to jednak nastąpi – czeka ich nie lada wyzwanie.
Tworzenie folderu poprzedzą warsztaty pozwalające zdobyć umiejętności w trzech obszarach – dziennikarsko-redakcyjnym, fotograficznym oraz designu. Nie oznacza to jednak, że godziny wspólnego wysiłku ograniczą się wyłącznie do tworzenia produktów założonych w efektach projektu. Przygotowywanie tekstów do folderu łączyć się będzie z pobudzeniem zmysłu dziennikarskiego. Uczestnicy warsztatów dokonywać będą tego pod okiem trenera, który pomoże im odnaleźć w sobie kreatywność i ciekawość – istotnych cech w przygotowywaniu materiałów prasowych, które w przyszłości mogą stać się głównymi narzędziami służącymi promocji obu gmin na portalach informacyjnych.
Pod pojęciem fotografii kryć się będzie bliższe spotkanie z narzędziem, z którego wielu niemal codziennie korzysta, nie do końca doceniając jego możliwości. Prawdopodobnie dla nich te spotkania staną się odkryciem wielu funkcjonalności posiadanych sprzętów. A kiedy narzędzie stanie się bardziej przyjazne dla przyszłych fotoreporterów, przyjdzie czas na przetestowanie zdobytej wiedzy. W praktyce przekonają się, jak dalece różni się kadrowanie martwej natury od postaci, które bywają wymagające w ujmowaniu ich na trwałych nośnikach. Z kolei znajdywanie ciekawych miejsc w swojej miejscowości na potrzeby warsztatów mogą przyczynić się do ponownego odkrycia wśród uczestników piękna i walorów otaczającej i czasem niepozornej rzeczywistości dnia codziennego.
Sporządzony tekst wraz z dopasowaną do niego fotografią trafią pod warsztat przyszłych designerów. Tutaj narzędziem stanie się komputer z profesjonalnym oprogramowaniem. To zestawienie sprawi, że dotychczasowe produkty wytworzone w ramach dwóch pierwszych warsztatów zgrywać się będą w spójną całość na kartkach papieru promocyjnego folderu. Wykorzystane zostaną nowo nabyte umiejętności m.in. z zakresu DTP (desktop publishing, czyli składanie druku) oraz grafiki komputerowej.
Cykl zakończy powstawanie filmu – i to nie z udziałem dziennikarzy i realizatorów obrazu publicznej czy prywatnej stacji telewizyjnej, ale mieszkańców obu gmin. Na własnej skórze poznają moc stania za i przed kamerą, sami decydować będą o tym, co warte będzie pokazania w celu promocji miejsca, w którym żyją na co dzień. Wcielą się w role reporterów, operatorów kamery i montażystów. Dowiedzą się z czym wiąże się aranżacja obrazu, swoich sił spróbują w kontakcie z innymi ludźmi, ale już w nieco innej relacji.
Półroczny cykl będzie miał swój finał – uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej, na której dostępne będą także foldery. Całość w profesjonalnej oprawie i, co najważniejsze, powstałe wyniku pracy samych mieszkańców pod czujnym okiem trenerów. Oczekiwania są takie, by przy wypracowanych materiałach promocyjnych i zdobytych umiejętnościach do tworzenia kolejnych, o życiu i nowej jakości tych małych warmińskich wiosek usłyszało więcej osób. O tym, czy efekt zostanie osiągnięty, przekonać się będzie można chociażby podczas kolejnych Imprez Kaperskich w Suchaczu, Folwarków w Narusie, Zlotów Urodzonych w Pogrodziu czy też Cesarskich Majówek w Kadynach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Źródło: ESWIP