30 lat Fundacji TUS. Niezależność osób z niepełnosprawnością ważna od zawsze!
Misją Fundacji TUS jest dostarczanie osobom z niepełnosprawnościami narzędzi do samodzielnego życia. By zmienić sytuację osób z niepełnosprawnościami trzeba zmieniać myślenie o relacjach tych osób z otoczeniem. Trzeba zmieniać samo otoczenie.
Transport od drzwi do drzwi
Zaczynaliśmy/zaczynałyśmy w październiku 1993. Cztery mikrobusy z windami i dwuosobową załogą przemierzały Warszawę z osobami na wózkach, o kulach, niewidomymi. Nikt przed nami tego nie próbował – byliśmy pierwsi w Polsce.
Przez jedenaście lat wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa woziliśmy ludzi z niepełnosprawnością, dokąd tylko chcieli. Na początku trudno było ludzi przekonać, by korzystali z takich usług. Na pytanie o powody słyszeliśmy: a dokąd mam jechać? Wyciągnięcie mnie z domu, a co potem? Miasto jest zupełnie niedostępne. Dzisiaj Warszawa pod tym względem bardzo się zmieniła.
Pomoc w znalezieniu pracy
W 2005 roku zajęliśmy/zajęłyśmy się pomaganiem osób z niepełnosprawnościami w poszukiwaniu ich drogi zawodowej. Pracodawcy bali się zatrudniać kogoś, kto ma „grupę inwalidzką”, królowały zakłady pracy chronionej. Cieszymy się, że obecnie oczywiste jest, że otwarty rynek pracy jest dla wszystkich.
Dostępność
Od 2008 roku przeprowadzamy audyty miejsc publicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Nauczyli nas tego koledzy i koleżanki z Berlina. Dane o dostępności miejsc publicznych dostępne są w Niepełnosprawniku – jedynej tego rodzaju bazie danych w Polsce – są w niej opisane miejsca z kilkunastu polskich miast.
Audytujemy różne przestrzenie: od małych punktów usługowych, poprzez oddziały NFZ, siedziby urzędów gmin i miast, centra handlowe, aż po stadiony – w ramach współpracy z UEFA podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.
Współtworzyliśmy standardy dostępności dla służby zdrowia. Bierzemy aktywny udział w pracach Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Niepełnosprawność, co to znaczy?
Przez kilkanaście lat byliśmy/byłyśmy współorganizatorem warsztatów o dostępności przestrzeni na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; od tej pory mamy przyjemność współpracować z profesor Ewą Kuryłowicz.
Organizujemy także warsztaty dla młodzieży szkolnej. Można spotkać się z osobami z niepełnosprawnością i zadać te wszystkie pytania, które boimy się zadawać na co dzień. Warsztaty są też okazją, by przez chwilę poczuć, jak to jest poruszać się na wózku czy z białą laską.
Zjazd kobiet z niepełnosprawnością
W marcu 2024 roku planowany jest 2. Zjazd kobiet z niepełnosprawnością i ich sojuszniczek. Już teraz organizujemy cykl spotkań wojewódzkich, by przygotować tematy i program zjazdu. Robimy to, bo wiemy, że prawa kobiet z niepełnosprawnością to prawa człowieka.
30 lat
W 1993 roku Joanna Grodzicka, Mirosław Starzyński, Piotr Todys, Kuba Wygnański zakładali Fundację TUS. Przez ten czas Warszawa i cała Polska bardzo się zmieniły. Dostępność przestrzeni, usług, produktów dla osób z niepełnosprawnością jest nieporównywalnie większa. Polska ratyfikowała Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Uchwalono Ustawę o zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Chwilę jeszcze potrwa, byśmy mogli spełnić oczekiwania osób z niepełnosprawnością o życiu na równych zasadach z innymi. Fundacja TUS będzie robić swoje.
Źródło: Fundacja TUS