1% w deklaracjach podatkowych. Zbieramy pytania i odpowiedzi ze strony podatki.gov.pl
Kończy się pierwszy tydzień sezonu rozliczeniowego i pierwszy tydzień wskazywania OPP, którym chcemy przekazać 1% w 2022 roku. Przekonywaliśmy Was, że warto dokonywać świadomych i celowych wyborów i korzystać z listy OPP dostępnej w serwisie POZYTEK.GOV.PL. Wiemy jednak, że sam wybór to nie wszystko – ważne jest też uporanie się z samą procedurą, która nie dla wszystkich jest prosta.
W portalu nie oferujemy wyczerpujących informacji o charakterze instrukcji dla podatnika "jak rozliczyć się z urzędem skarbowym, zastosować ulgi, wypełnić zeznanie wspólnie z małżonkiem etc.". To nie nasze kompetencje. Przekonujemy do 1% i na nim się koncentrujemy. Ale wiemy, że samo rozliczenie (to jak je robimy) też jest ważne. Dlatego staramy się prezentować wybrane informacje na ten temat, bazując głownie na oficjalnych podpowiedziach resortu finansów zgromadzonych w serwisie podatki.gov.pl. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to w rozliczeniu podatków, ale przede wszystkim spowoduje, że skutecznie i bezproblemowo przekażecie SWÓJ JEDEN PROCENT!
Pamiętajcie: to Wy decydujecie, której OPP przekazać 1% podatku!
Gdzie szukać OPP uprawnionych do 1% przy rozliczeniach za 2021 r.? POZYTEK.NGO.PL to najlepsze miejsce do znalezienia organizacji pożytku publicznego!
Lista organizacji, którym możesz przekazać 1% podatku – POZYTEK.NGO.PL
1% – pytania i odpowiedzi (podatki.gov.pl)
Co z 1% na OPP osób, które rok wcześniej przekazały 1% na organizację, która przestała istnieć/straciła status OPP?
Jeżeli OPP nie ma już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazany żaden nr KRS OPP. W tym wypadku możesz wpisać nr KRS innej OPP albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.
Co, jeśli nie wskazałem w zeznaniu za rok ubiegły OPP, a chciałbym przekazać 1% wybranej organizacji w tym roku?
W zeznaniu przygotowanym dla ciebie w usłudze Twój e-PIT nie będzie wskazana żadna OPP. Aby uzupełnić zeznanie tylko w tym zakresie, wybierz usługę Twój e-PIT po zalogowaniu się w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl:
- przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Ten sposób logowania jest najwłaściwszy dla podatnika, szczególnie gdy nie ma informacji od płatnika i rozlicza np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28,
- używając aplikacji mObywatel,
- używając swoich danych podatkowych: PESEL albo NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2020, kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2021 rok (np. PIT-11) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2020.
Informacje o przekazaniu 1% podatku na rzecz OPP będą widoczne na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Aby wskazać KRS wybranej organizacji, wybierz opcję „wybierz organizację".
Jak mogę sprawdzić/skorygować deklarację np. w zakresie OPP, jeśli nie posługuję się komputerem?
Zeznania sporządzone przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Możesz złożyć zeznanie w formie papierowej. Takie zeznanie, które sporządzisz samodzielnie i wskażesz w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.
Co z emerytami i rencistami, którzy zamierzają skorzystać z możliwości wskazania OPP w PIT-OP (czyli z osobami rozliczanymi przez organy rentowe)?
PIT-OP, dzięki któremu emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania, będzie funkcjonować jak w ubiegłych latach. Oznacza to, że osoby rozliczane przez organy rentowe na PIT-40A będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie, jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej – wysyłka np. pocztą).
Czy jeśli rozlicza mnie organ rentowy i w ubiegłym roku przekazałem 1%, to czy ZUS może przepisać OPP do rozliczenia?
Podatnik może przekazać 1% podatku, wskazując wybraną OPP w swoim zeznaniu PIT lub oświadczeniu PIT-OP. Organ rentowy nie uwzględnia tej informacji w deklaracji, może to zrobić tylko podatnik za pomocą oświadczenia PIT-OP lub w składanym zeznaniu PIT.
Czy kwota 1% podatku z ubiegłego roku będzie przepisana do zeznania za rok bieżący?
Nie, kwota 1% podatku należnego jest wyliczana na podstawie bieżącego rozliczenia.
Zobacz WSZYSTKIE pytania i odpowiedzi zgromadzone pod adresem https://www.podatki.gov.pl/pit/jak-przekazac-1-proc-na-opp/
Jeśli w poprzednim roku podatnik, który otrzymał emeryturę, złożył jedynie PIT-OP, to czy w udostępnionym dla niego w tym roku w usłudze Twój e-PIT zeznaniu PIT-37 jest uzupełniona OPP wykazana w złożonym w ubiegłym roku PIT-OP?
Jeśli podatnik chce lub powinien złożyć zeznanie podatkowe, to będzie mieć taką możliwość – w przygotowanym zeznaniu PIT-37 znajdują się dane OPP wskazanej przez podatnika w roku ubiegłym.
Jak przekazać 1% na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego w usłudze Twój e-PIT?
W usłudze Twój e-PIT podatnik ma automatycznie wskazaną OPP, której przekazał 1% swojego podatku w roku ubiegłym, o ile dana OPP znajduje się nadal w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku należnego. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy został również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście podatnik łatwo może zmienić zarówno dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy, logując się do usługi. Więcej informacji o tym jak przekazać 1%.
Jak emeryt/rencista może przekazać 1% podatku, jeśli ma kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty "0" i nie ma profilu zaufanego (PZ) lub bankowości elektronicznej? Czy może to zrobić przez e-Deklaracje lub papierowo? W jaki sposób powinien podpisać się w e-Deklaracjach?
Jeśli podatnik nie ma możliwości założenia PZ, nie korzysta z bankowości elektronicznej, ani nie dysponuje kwotą przychodów, kwotą nadpłaty albo kwotą do zapłaty, które są niezbędne do zalogowania do usługi Twój e-PIT, to może złożyć PIT-OP papierowo albo przez e-Deklaracje. Podatnik podpisuje PIT-OP kwotą przychodu z zeznania za rok 2020 (także jeśli przychód równy jest 0 zł).
Jeśli złożę PIT-37, np. 31 maja 2022 r., to czy będę mógł przekazać 1% wybranej OPP?
Tak. Składając PIT-37, np. 31 maja, będziesz mógł przekazać 1% wybranej OPP.
W przypadku PIT-37 zaakceptowanego 2 maja w usłudze Twój e-PIT, jak również zeznania złożonego w inny sposób, będziesz mógł w korekcie zeznania, np. 31 maja, również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego.
Zobacz WSZYSTKIE pytania i odpowiedzi zgromadzone pod adresem https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pytania-i-odpowiedzi/
Infografiki z serwisu podatki.gov.pl
Źródło: podatki.gov.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23