1 sierpnia. Odpowiedzialność, prawość, braterstwo – bezcenne cechy, dzięki którym tworzymy wspólnotę
1 sierpnia o godz. 17.00 w stolicy i innych miastach Polski rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i w skupieniu podziękujmy tym, którzy walczyli za nasze miasto, za wolność. Pamięć o bohaterach uczcijmy wspólnie w zgodzie i pojednaniu - apelują Powstańcy Warszawscy i władze Warszawy.
„W tym roku świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Przypominamy starania naszych przodków w budowaniu nowoczesnego, wolnego kraju. Późniejsi powstańcy warszawscy w walce sprawdzili wartości wpajane im w latach niepodległości, takie jak odpowiedzialność, prawość, braterstwo. Wiedzieli, że cechy, dzięki którym tworzymy jedną wspólnotę są bezcenne” – czytamy w apelu wystosowanym do mieszkańców Warszawy wspólnie przez Zbigniewa Galperyna – wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich, Leszka Żukowskiego – prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Włodzimierza Paszyńskiego – wiceprezydenta m.st. Warszawy.
Apel o zgodę i pojednanie
Impulsem do sformułowania apelu było zachowanie części osób, które w ostatnich latach brały udział w uroczystościach upamiętniających Powstańców.
– Pojawiało się buczenie, okrzyki, że wieńce na grobach składają nie ci, co powinni, etc. Nasz prezes, generał Zbigniew Ścibor-Rylski musiał nawoływać, by zebrani uszanowali poległych. Przypominał, że znajdują się na cmentarzu i należy zachować godność – mówi Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Dlatego w dalszej części apelu czytamy m.in.: „My współcześni widzimy jak groźne są podziały: na naszych i obcych, na lepszych i gorszych. Przypominając losy powstańców odnajdźmy wartości niezbywalne, jak wolności gwarantowane przez przestrzegane przez wszystkich prawo. 1 sierpnia, o godz. 17.00, w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i w skupieniu podziękujmy tym, którzy walczyli za nasze miasto, za wolność. Pamięć o bohaterach uczcijmy wspólnie w zgodzie i pojednaniu”.
– Chodzi o bardzo proste rzeczy, czyli spokój i ciszę, jakie powinny być na cmentarzu – tłumaczy Zbigniew Galperyn. – Apel jednak nie dotyczy tylko zachowania w tym miejscu, ale nawołuje do jedności, tworzenia wspólnoty, bez zapatrywania się na poglądy polityczne. Rocznica Powstania Warszawskiego powinna być wspólnym świętem wszystkich Polaków. Trzeba pamiętać o tych, którzy zginęli podczas tego zrywu, zarówno o żołnierzach, jak i ludności cywilnej. By pamiętały o tym nie tylko związki kombatanckie i młodzież, ale całe społeczeństwo. Gdy 1 sierpnia o godzinie 17:00 zabrzmią syreny, niech każdy stanie na minutę i poświęci ten krótki czas na wspomnienie tych, którzy polegli w walce. Warto to robić w przyjaznej atmosferze.
Uroczystości od 28 lipca do 5 sierpnia
Jednym z cyklicznie odbywających się wydarzeń jest „Piosenka dla Małego Powstańca”: pięciuset uczestników warszawskiego programu „Lato w mieście” uczci bohaterów Powstania Warszawskiego, śpiewając1 sierpnia powstańcze piosenki pod kolumną Zygmunta.
– Nie chodzi nam o epatowanie wojną i przemocą – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, współorganizującej uroczystości. – Chcemy przypomnieć przede wszystkim najmłodszych – 13- i 14-latków z „Zawiszaków” – w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. Oczywiście nie biegali po ulicach Warszawy z pistoletami, ale pomagali powstańcom roznosząc pocztę, gazety, a także bardzo ofiarnie opiekując się rannymi w szpitalach.
W trakcie spotkania dzieci wysłuchają wspomnień uczestniczki Powstania Warszawskiego Zofii Czekalskiej, sanitariuszki ze Zgrupowania Chrobry II. Następnie pomiędzy Zamkiem Królewskim a kościołem św. Anny ustawią się w wielką liczbą „100”. Później przejdą pod pomnik Małego Powstańca, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty.
Sami Powstańcy bardzo doceniają to, że młodzież pamięta o ich zrywie.
– Młodzież szkolna często pamięta. Całe klasy przysyłają pocztówki z życzeniami zdrowia i podziękowaniami za wolność. Niektóre z nich były wykonywane własnoręcznie. My to widzimy i bardzo cenimy – mówi Zbigniew Galperyn. – Jednak dobrze by było, gdyby z Powstańcami czasem ktoś poszedł na spacer i po prostu porozmawiał. Będą na to pewnie większe szanse, gdy społeczeństwo będzie bardziej zjednoczone.
Zgłoś się do organizacji
Powstańcy zabiegają zarówno o pamięć o swoich poległych towarzyszach broni, jak i o godne życie dla tych, którzy jeszcze z nami są.
– Obecnie staramy się o zmianę w przepisach prawnych dotyczących likwidacji grobów – mówi Zbigniew Galperyn. – Po dwudziestu latach, jeśli miejsce pochówku nie jest opłacone, to się grób likwiduje. A tam często leżą ludzie odznaczeni Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych.
Część działań podejmowanych przez Miasto i organizacje pozarządowe wynika właśnie z podpowiedzi Powstańców.
– Przykładem jest chociażby budowa całodobowego domu, w którym Powstańcy będą mogli się spotykać – mówi Zbigniew Galperyn
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23