W tym roku, 13 i 14 czerwca, już po raz dziewiąty wrocławska Mediateka stanie się miejscem niezwykłych spotkań. Na swoich czytelników czekać będzie blisko 30 Żywych Książek, z którymi będzie można porozmawiać i, co najważniejsze, zweryfikować swoje wyobrażenia na temat przedstawicieli wielu grup społecznych. Jednocześnie wrocławska Żywa Biblioteka jako pierwsza w Polsce rozpoczyna ogólnopolski proces standaryzacji Żywych Bibliotek. O tym, komu i do czego potrzebne są standardy Żywych Bibliotek opowiada Dorota Mołodyńska-Küntzel ze Stowarzyszenia Diversja.
Po co sieć Żywych Bibliotek?
Mając sieć będziemy mogli również wymieniać się doświadczeniami z innymi Żywymi Bibliotekami, a zdobytą wiedzę przekazywać dalej, aby inni też mogli z niej skorzystać.
Sieć jest również ważna w przypadku zagrożeń, kiedy np. projekt jest zakazany przez lokalne władze czy autorytety, wtedy jako sieć mamy większą możliwość reagowania na tego typu zdarzenia.
Ważne jest, aby mieć świadomość, że każda Żywa Biblioteka na świecie, mimo że odbywa się lokalnie, jest częścią globalnego ruchu pod patronatem Human Library Organization – organizacji, która wymyśliła metodę Żywej Biblioteki, i która proces standaryzacji Żywych Bibliotek już od kilku lat prowadzi na skalę globalną, obecnie intensywnie w Korei, USA i Kanadzie.
My jako Żywa Biblioteka Wrocław rozpoczynamy proces standaryzacji Żywych Bibliotek w Polsce. Chcemy wypracować wspólne zasady, według których Żywe Biblioteki, będą odbywać się w Polsce, aby nie pojawiały się nadużycia w stosowaniu tej metody. Czasami tak jest, że zgłaszają się do nas organizacje czy osoby, które chciałyby zorganizować Żywą Bibliotekę tylko z udziałem mniejszości etnicznych, seksualnych czy religijnych i pytają “Czy tak można?’. Z punktu widzenia metodologii Żywej Biblioteki jest to nadużycie. Human Library Organization na poziomie globalnym, a Żywa Biblioteka Wrocław na poziomie narodowym, będą czuwać nad tym, aby zasady i wartości, jakie kierują tą metodą były właściwie stosowane i przekazywane. Nie chcemy jednak tych zasad narzucać, ale je wspólnie wypracować, ponieważ kontekst każdej Żywej Biblioteki jest inny i ważne jest, aby łączyła ona zarówno wyjątkowość społeczności lokalnej, w której jest realizowana jak i uniwersalność wartości, na których oparta jest ta metoda.
Ile Żywych Bibliotek jest obecnie organizowanych w Polsce?
Warto też wspomnieć, że podczas seminarium we Wrocławiu będzie obecny twórca metody Żywej Biblioteki Ronni Abergel, który przyjął nasze zaproszenie, aby poprowadzić sesję dotyczącą wypracowania standardów Żywej Bibliotek w Polsce. Jest to dla nas wyróżnienie i znak, że Żywa Biblioteka Wrocław jest postrzegana przez Human Library Organization jako projekt, który jest bliskim tym założeniom, które przyświecały od początku tej metodzie.
Warto również wspomnieć, że dzięki współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia, zorganizujemy otwarte spotkanie z Ronnim Abergelem dla przedstawicieli organizacji i urzędników, aby wymienić dobre praktyki między Wrocławiem a Kopenhagą i zainspirować się działaniami tego niezwykłego człowieka, który od prawie 15 lat jeździ po świecie promując dialog międzykulturowy poprzez Żywą Bibliotekę.
Warto również wspomnieć, że uczestnicy seminarium będą współorganizować wrocławską Żywą Bibliotekę, a jej przebieg będą monitorować menadżerowie projektów z firmy IBM. Podzielą się oni później z nami swoimi obserwacjami na temat strony organizacyjnej wydarzenia i pomogą nam wypracować oraz wdrożyć standardy usprawniające działanie Żywej Biblioteki. Jest to świetny przykład międzysektorowej współpracy, z której możemy czerpać i za którą serdecznie naszym partnerom dziękujemy.
Co trzeba zrobić, aby zorganizować Żywą Bibliotekę?
Dlatego jeżeli ktoś ma zamiar zorganizować Żywą Bibliotekę, najpierw powinien wziąć udział w naszym seminarium lub późniejszych szkoleniach, na których będzie można się dowiedzieć, jak zorganizować Żywą Bibliotekę, jak szukać Żywych Książek i jak przygotować te osoby do swojej roli, jak pozyskać fundusze na organizację wydarzenia itd.