Zwieńczenie Października Ekonomii Społecznej w Wielkopolsce
Myśl globalnie, działaj lokalnie i dziel się zyskiem, bo to się opłaca. Pod takim hasłem odbyły się wydarzenia wieńczące Październik Ekonomii Społecznej. Podczas Konferencji i Targów Ekonomii Społecznej w Poznaniu można było przyjrzeć się cieszącej się coraz większą popularnością formie działalności gospodarczej. Prelegenci wskazali efekty działania Podmiotów Ekonomii Społecznej dla społeczeństwa, gospodarki oraz współpracy różnych instytucji.
O pierwszych krokach przy zakładaniu spółdzielni socjalnych (stosunkowo młodej formy prawnej w ramach sektora ekonomii społecznej) opowiedział reprezentant Spółdzielni Figa prowadzący m.in. nietuzinkowe Bistro „Zaraz Wracam” przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Przykładem spółdzielni założonej przez osoby prawne była Spółdzielnia Socjalna „Bydgoszczanka”, która rywalizuje na rynku z firmami budowlanymi w zakresie prac remontowych i renowacyjnych.
Idealnym przykładem angażowania do pracy osób wykluczonych społecznie był case Stowarzyszenia Hobbiton z Sierakowa Sławeńskiego, dzięki któremu ponad 50 osób spośród 200 mieszkańców miejscowości jest zatrudnionych przy organizacji eventów.
Wszystkie Podmioty Ekonomii Społecznej występujące na Konferencji oraz Targach wskazały na czym różni się działanie w takiej formie od powszechnie znanych przedsiębiorstw rynkowych.
Targi na Placu Wolności pokazały czym na co dzień zajmują się organizacje pozarządowe, działające w ramach sektora ekonomii społecznej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przetwory, torby skórzane, obrazy, witraże, a wszystko to własnoręcznie wykonane, przez osoby działające w ramach zajęć prowadzonych przez dane podmioty.
Warto na co dzień zastanowić się czy danych artykułów nie możemy zakupić u lokalnych organizacji, a korzyści są obopólne. Mieszkaniec może liczyć na ekologiczne i zdrowe produkty, a organizacje mogą przeznaczyć wytworzony zysk na realizacje celów społecznych.
Odpowiedź jest prosta, można skutecznie łączyć cele ekonomiczne ze społecznymi, a zysk warto inwestować w działania społeczne.
Więcej informacji na temat działania Podmiotów Ekonomii Społecznej na stronie www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl
Najprościej wyjaśniając przedsiębiorczość społeczna to sektor gospodarki, w którym łączy się działalność nastawioną na cele społeczne z osiąganiem zysku. Kluczowym elementem tego sektora jest właśnie rozumienie pojęcia zysku, który jest kojarzony nie tylko z wymiarem ekonomicznym, ale również z inwestowaniem w działania nastawione na poprawę jakości życia społeczności lokalnej.
Istotną wartością dla przedsiębiorcy społecznego stają się zatem: miejsca pracy, infrastruktura czy budowa kapitału społecznego. Kluczowym podmiotem sektora ekonomii społecznej i jego podstawą są więc organizacje pozarządowe, tj. stowarzyszenia i fundacje a także stowarzyszenia zwykłe, kluby sportowe i inne grupy nieformalne - bez względu na to czy prowadzą działalność nieodpłatną, odpłatną, czy też gospodarczą. W zależności od kontekstu Ekonomia Społeczna nazywana jest także Gospodarką Społeczną lub Ekonomią Solidarną.
Przykładami przedsiębiorstw społecznych są m.in. zakłady aktywności zawodowej (zatrudniające w znacznym procencie osoby niepełnosprawne i przeznaczające część zysku na ich rehabilitację fizyczną i społeczną) czy fundacje i stowarzyszenia posiadające zarejestrowaną działalność gospodarczą i przeznaczającą wypracowane zyski na realizację celów statutowych np. wsparcie kultury regionu, rozwój przedsiębiorczości młodzieży czy stwarzanie równych szans rozwoju dzieciom z ubogich rodzin.
PAŹDZIERNIK EKONOMII SPOŁECZNEJ odbył się pod Patronatem Minister Rozwoju Regionalnego Pani Elżbiety Bieńkowskiej oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka. Inicjatorami wydarzeń odbywających się w ramach Października Ekonomii Społecznej byli: Centrum PISOP oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Konferencja oraz Targi odbyły się także 18 i 19 października w Lesznie.
KONTAKT DO MEDIÓW:
Bogumiła Kwiatkowska Specjalistka ds. Public Relations
tel.: 510 108 679
Źródło: Centrum PISOP