20 grudnia 2023 roku w Centralnym Domu Technologii przy ul. Kruczej 50 w Warszawie odbyła się uroczysta Gala, podczas której zostały wręczone nagrody w konkursie „First to help”. Celem konkursu było utrwalenie i uwidocznienie świadectw zaangażowania oraz pracy osób, które ruszyły na pomoc uchodźcom z Ukrainy. W czyje ręce trafiły nagrody i dyplomy?
Data 24 lutego 2022 roku pozostanie w naszej pamięci nie tylko ze względu na wojnę, która wybuchła za naszą granicą, ale także za sprawą ogromnej solidarności wśród Polaków, którzy wspólnymi siłami zadbali o bezpieczeństwo przybywających do naszego kraju uchodźców.
Ta sytuacja była inspiracją do stworzenia konkursu, który pozwoliłby uchwycić te niezwykłe historie. Konkurs „First to help” skierowany był do wszystkich osób, niezależnie od wieku, które chciały przedstawić swoje zaangażowanie, lub zaangażowanie innych osób, w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Prace oceniali członkowie kapituły w składzie: Marcin Wikło (dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny) – w kategorii „tekst”, Arkadiusz Gołębiewski (reżyser, producent, operator i scenarzysta filmowy) – w kategorii „wideo” oraz Bartłomiej Kosiński (fotograf reportażowy i przyrodniczy) – w kategorii „fotografia”.
Niesamowita historia Maćka, który w momencie ataku Rosji na Ukrainę został kierowcą w konwoju humanitarnym i kilkukrotnie ryzykując własne życie, niósł pomoc mieszkańcom zaatakowanego kraju była inspiracją dla Edyty Ignatiuk do stworzenia tekstu pt. „Nie wszyscy uciekli”. Praca wygrała w Grand Prix w kategorii „Tekst”. Jury doceniło tekst nie tylko za ciekawą historię, ale także ogromne emocje, jakie można wyczytać w przedstawionej historii.
Nagrodę główną Grand Prix w kategorii „Wideo” zdobył Vitalii Sheremetiev za film „Dziękuję Ci, Polsko! Historia przedstawiona w filmie, to zapewne jedna z wielu, jakie miały miejsce w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę. Kobieta zostawia męża, dom, swój kraj i wraz z dziećmi ucieka do Polski, gdzie znajduje opiekę, ale także wsparcie w momencie, gdy traci szansę na spotkanie z ojcem swoich dzieci.
Z kolei nagroda Grand Prix w kategorii „Fotografia” trafiła w ręce Darka Delmanowicza, który na swoich zdjęciach „Pomoc bez granic” przedstawił codzienną pracę wolontariuszy. Zdaniem Jury zdjęcia idealnie wkomponowały się w cel konkursu „First to help”. Przedstawiona na fotografiach różnorodność bohaterów jest dowodem na to, że takich ludzi było znacznie więcej niż może się wydawać.
W takcie Gali przyznane zostały także wyróżnienia, a wraz z nimi pamiątkowe dyplomy.
Kategoria „Tekst”
- Aleksandra Zalewska-Stankiewicz za tekst: „Oczy wojny”
- Neonila Pawluk za tekst: „Tego się nie da przetłumaczyć”
- Olena Pavlenko za tekst: „Poranki nie zabierają już strachu”
- Radosław Hojda za tekst: „Z dziennika wolontariusza Tomka”
Kategoria „Wideo”
- Tetiana Nikolaievska za materiał wideo „Mój wolontariat”
- Ewa Mańkowska za materiał wideo „Polacy w czasie wojny Ukrainie”
Kategoria „Fotografia”
- Krzysztof Pawlicki za zdjęcia „Wyjazd z pomocą Humanitarną na Ukrainę”
- Marcin Fiń za zdjęcia „Stacja I Bezpieczna”
W trakcie wydarzenia odbyła się również dyskusja, w której wzięli udział laureaci nagród Grand Prix i członkowie kapituły konkursu. Konkurs „First to help”, powstał z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, a za realizację konkursu odpowiadał Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Źródło: Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego