Ks. Jacek Stryczek, Prezes Stowarzyszenia „Wiosna”, został laureatem konkursu o tytuł „Społecznika Roku 2011” Tygodnika Newsweek Polska, w którym nagradzana jest aktywność społeczna pojedynczych osób i stojących za nimi organizacji. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest Partnerem Głównym, a Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce Partnerem Merytorycznym konkursu.
Społecznik Roku 2011 odebrał statuetkę podczas gali programu „Działaj Lokalnie”, która odbyła się 23 października w Galerii Freta w Warszawie. Ks. Stryczek został nagrodzony za stworzenie unikatowej formuły pomocy, która zarządzana lokalnie, poprzez akcje Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości, swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Kapituła doceniła działanie na masową skalę, w którym jednak zachowana jest zasada, że zawsze pomaga się konkretnemu człowiekowi.
Konkurs o tytuł „Społecznika Roku” tygodnika Newsweek Polska ma na celu pokazywanie aktywności osób i stojących za nimi organizacji w zmaganiu się z różnymi społecznymi problemami, nagłaśnianie przykładów obywatelskich postaw i brania spraw we własne ręce, bez oglądania się na pomoc instytucjonalną. Konkurs adresowany jest do osób działających na rzecz dobra wspólnego w organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych przy organizacjach pozarządowych oraz w placówkach samorządu lokalnego.
W skład Kapituły Konkursu weszli:
• Tomasz Lis, Redaktor Naczelny tygodnika Newsweek Polska; • Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności; • Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce; • Bożena Walter, Prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”; • Przemysław Radwan-Röhrenschef, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Szkoła Liderów; • Jan Kuroń, kucharz, wnuk Jacka Kuronia; • Michał Rusinek, wykładowca, tłumacz, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej; • Renata Kim, szefowa działu „Społeczeństwo” tygodnika Newsweek Polska;
Zwycięzcami trzech poprzednich edycji byli: Barbara i Krzysztof Margolowie z Nidzicy (2008), Wiesława Kowalska z Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr” (2009) oraz Dorota Hedwig, Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą (2010).
Wręczanie nagród w IV edycji konkursu o tytuł „Społecznika Roku” było częścią uroczystości, podczas której zaprezentowano aktywność lokalną podejmowaną w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem „Działaj Lokalnie” jest aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie projektów służących pobudzaniu aspiracji rozwojowych wśród społeczności wiejskich i w małych miastach oraz budowaniu kapitału społecznego.
Laureaci konkursu o tytuł „Społecznika Roku 2011”
Stworzył unikatową formułę pomocy, która, zarządzana lokalnie, swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Poprzez akcję „Szlachetna Paczka” przed Bożym Narodzeniem pomaga osobom w całym kraju. Tylko w ubiegłym roku dotarła ona do 12 tys. rodzin angażując 10 tys. wolontariuszy i 150 tys. darczyńców. Założył działającą w 23 miastach „Akademię Przyszłości”, dzięki której wsparcie uzyskały dziesiątki tysięcy dzieci pochodzących z ubogich rodzin i mających problemy w nauce. Otwarty dla wszystkich, niezależnie od poglądów, współpracując z różnymi środowiskami jednoczy je wokół wspólnego celu. Prowadzi też działania w Internecie, między innymi poprzez swój blog z „Kazaniami przy kebabie”, w których udziela odpowiedzi na nurtujące młodych ludzi pytania.
Wyróżnieni:
Jest pomysłodawcą kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” propagującej antyrasistowską postawę wśród kibiców. Podczas Mistrzostw Europy pomógł zrealizować Program Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 „Respect Diversity”, w ramach którego przeszkolono kilka tysięcy wolontariuszy, stewardów i osób z obsługi. Stworzył program przeciwko nienawiści w Internecie, dzięki któremu zamknięto kilkaset rasistowskich stron internetowych. Jest także zaangażowany w kampanię „Muzyka przeciwko rasizmowi”, którą wspiera wielu polskich muzyków. Autor „Brunatnej Księgi”, monitoringu incydentów rasistowskich i ksenofobicznych oraz redaktor naczelny magazynu „Nigdy więcej” – jedynego w Polsce pisma w całości poświęconego problemom nietolerancji.
Przyczynił się do powstania, w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic Radomia, Klubu Młodzieżowego Wolontariatu, które obecnie skupia około 1200 młodych ludzi angażując ich w pracę dla potrzebujących i oferując bogate zajęcia pozalekcyjne. Stworzył stołówkę dożywiającą dziennie około 500 dzieci ze świetlic działających na terenie Radomia. Do współpracy udało mu się pozyskać ponad 80 partnerów. Zaangażował „ARKĘ” w program „Działaj Lokalnie”, współpracuje z wolontariuszami programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki”.
Lekarz z powołania. Zaangażowanie i determinacja skłoniły Pana Pawła, pracownika prestiżowej stołecznej kliniki onkologicznej, do rezygnacji ze stanowiska pracy w warszawskiej klinice i przeprowadzki na Podlasie. Prowadzi warsztaty terapii zajęciowej i Hospicjum Domowe przeciwdziałające wykluczeniu osób nieuleczalnie chorych i niepełnosprawnych z życia społecznego. Organizuje zajęcia dla lekarzy i wolontariuszy z pomocy i opieki paliatywnej. Angażuje się w lokalne akcje charytatywne.
Od dwudziestu lat kieruje Funduszem Pomocy Społecznej oraz Sokólskim Funduszem Lokalnym. Inicjatorka i realizatorka licznych programów przeciwdziałających patologiom społecznym – alkoholizmowi, narkomanii i przestępczości, a także programów stypendialnych i nowatorskich projektów edukacyjnych. Udziela pomocy osobom bezdomnym, rodzinom wielodzietnym, matkom samotnie wychowującym dzieci oraz seniorom. Prowadzi projekty o tematyce kulturalnej, sportowej i turystycznej oraz działania służące ochronie środowiska i podnoszące atrakcyjność regionu. Zaangażowała partnerów z Sokółki w realizację programów „Działaj lokalnie” i „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
Pobierz
-
201210241242420238
814210_201210241242420238 ・38.72 kB
Źródło: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce